Az ​öröm könyve 18 csillagozás

Tartós boldogság egy változó világban
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Korunk ​két fontos spirituális vezetője osztja meg velünk e kötetben nehezen szerzett bölcsességét arról, hogyan őrizhetjük meg az örömet életünkben a sorscsapások ellenére.

A két Nobel-békedíjas vezető egy hetet töltött együtt Dharamszalában a dalai láma 80. születésnapja alkalmából, hogy beszélgessenek egy olyan témáról, amely mindkettőjük számára nagyon fontos: az örömről.

A könyv úgy épül fel, mint egy háromemeletes születésnapi torta. Az emeletek: a dalai láma és az érsek történetei és tanításai az örömről; a boldogságkutatás legújabb tudományos felfedezései; valamint a napi gyakorlatok, amelyek egyensúlyban tartják a két vezető érzelmi és spirituális életét. Mind a dalai lámát, mind Tutu érseket számos nehézség tette próbára az életben, ennek a könyvnek az oldalain pedig beszámolnak személyes küzdelmeikről és megújulásukról. Most, hogy már mindketten az emberélet vége felé járnak, különösen fontos számukra, hogy mindenkihez eljuttassák az üzenetet: csak úgy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Helikon, Budapest, 2016
322 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632277776 · Fordította: Illés Róbert
Helikon, Budapest, 2016
322 oldal · ISBN: 9789632278483 · Fordította: Illés Róbert

Aigi P
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve Tartós boldogság egy változó világban

A XIV. Dalai Láma és Desmond Tutu kedélyesen csitcsetel. Aranyos, bájos és számomra érdektelen. Sokszor közhelyes és végtelenül leegyszerűsítő. A kifejezésmódjuk is az. Ami annál is bosszantóbb mert mind a kereszténység, mind a buddhizmus kíváncsiságom fókuszában helyezkedik el. A buddhizmus talán kicsit jobban. Mélységes csalódás a semmilyensége, mert még utálni sem tudom. Újabb közhely, de passzol ide, az ember mindig többet remél. És a tanulság, nem szabad a tekintélyelvűség alapján könyvet választani, azzal a felkiáltással, hogy abban aztán biztosan lesz valami. Persze az is lehet a baj, hogy Indiai és Nepáli utazásom alatt összebarátkoztam a buddhizmusban nálam elmélyültebb emberekkel és nagyságrendekkel kaptam többet tőlük. Újabb tanulság, az ember sosem tudhatja hol vágja arcon a tudás vagy éppen a megértés lapátja. Az érzésekről már nem is beszélve. A barátaimnak kellene könyvet írniuk. Igaz az ő nevük nem elég az eladáshoz, mint ennél a könyvnél és valószínűleg a polcokon maradna az idők végezetéig. Ez is keserűség. Meg kell értenem önmagamban.

Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Hányszor van úgy, hogy túlbonyolítunk egy-egy kérdést? Hogy eljuthatnánk A-ból a B-be tök egyszerűen, mi mégis beiktatunk még ezer apró lépést, felmérjük a helyzetet, levonjuk a megfelelő következtetéseket, szimuláljuk az utazás várható viszontagságait, ahelyett, hogy a millió túlgondolás helyett fognánk magunkat, és még abban a pillanatban a tettek mezejére lépnénk, mikor megfogant fejünkben a gondolat. De persze, mindent ezerszer át kell gondolni. Pedig az élet sokkal egyszerűbb ennél, sokkal egyértelműbb, sokkal letisztultabb, minthogy gondolkodnunk kelljen, ekkor vagy akkor mit kell tennünk, hogy mi a helyes. Hogy mi a helyes? Az, amiben a agyad és a szíved egyetért, az igen közel áll hozzá. Sokat kell még rajta gondolkodnod? Min? Miért? Hogy néz ez ki? Elhatározod, hogy most gondolkodni fogsz, de ez csak látszat, tudat alatt pontosan tudod, mit fogsz választani, de azért meg kell hagyni azt az illúziót, hogy a döntés átgondolt gondolkodás magabiztos eredménye. De mi szükség erre? Mikor mindenki tudja, hogy döntéseink igen nagy százalékát érzelmi alapon hozzuk, és rendkívül hamar megállapodunk egy-egy állítás mellett. De akkor mi szükség arra, hogy az ember számító legyen, hogy szembe menjen érzéseivel, önmagával, a világgal? Pedig minden olyan egyszerű, erre semmi szükség nincs. Akkor is ugyanúgy boldog lehetsz, szép életed lehet, ha nem akarod porba tiporni a másikat, hanem mint ember, tekintesz rá veled egyenlőként. Nem leszel tőle kevesebb, legfeljebb elönti szíved az öröm, hogy netán sikerült valakivel jót tenned. Önzetlenül. Ezért szeretem annyira a Dalai láma könyveit.

pillangolvaso
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Nagyszerű, tanulságos könyv. Tele kedvességgel, és útmutatással az öröm felé vezető nehéz úton.

Gabci88
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Voltak benne tanulságos gondolatok amin a mezei ember is elgondolkodik. Néha viszont olyan magasságokba ment el ami már inkább csak érdekességként volt felfoghatò, megfogadható tanácsként kevésbé. Érdekes volt, egészen màs világ.

dezirel
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Ez egy nagyon-nagyon furcsa könyv!
Furcsa, mert nem erre számítottam. Ez egy riportkönyv-szerűség, és bár rengeteget lehet belőle tanulni, nekem picit felszínes maradt és lélektelen. Ami, ha azt nézzük, hogy két Nobel-békedíjas vallási vezető gondolatait tartalmazza, igen-igen furcsa.
Talán az volt a gond, ahogy Douglas Abrams megpróbálta átadni ezeket a gondolatokat, kiegészítve a sajátjaival. Vagy az, hogy mindketten olyan távoliak és megfoghatatlanok voltak. Vagy az, ahogy picit erőltetni próbálták azt, hogy ők is csak egyszerű emberek. Nem tudom. A körítés mindenesetre nem igazán nyert meg magának, de a buddhizmus továbbra is érdekel.

Rileey
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Bevallom, kissé tartottam ettől a könyvtől, mert nem önszántamból kellett elolvasnom. Így kellemes meglepetésként ért, hogy voltaképpen élveztem. Persze nincsenek benne világmegváltó gondolatok, ha az ember már elmélázott ezeken (és ki ne tenné), de sosem árt, ha újra és újra szembesülünk velük, hátha.
Viszont maga a két ember nem igazán került közel hozzám, ami eléggé furcsa, hiszen mégiscsak kettejük beszélgetését foglalja össze a könyv, és a végén már úgy éreztem, hogy újra és újra ugyanazokat a köröket futjuk. Ráadásul ennek az elolvasása után is úgy vagyok, mint bármelyik önsegítő könyv után: elméletben persze felfogtam az olvasottakat, de közel sem hiszem, hogy a gyakorlatban alkalmazni is tudom. De lehet, ez az én hibám.

Sonnenschein

… az öröm természetes állapot, de a képesség az öröm elérésére fejleszthető képesség.

50. oldal Minden gyönyörű dolgonak szenvedés az ára

Sonnenschein

[az érsek] Határozottan különválasztotta egymástól a kezelést és a gyógyítást. A kezelés a betegség jelentette probléma megoldására törekszik, ami nem mindig lehetséges. A gyógyítás azonban a teljességről szól, és megtörténhet függetlenül attól, hogy a betegség kezelhető-e vagy sem.

147. oldal Betegség és halálfélelem

Sonnenschein

Miért vagy boldogtalan valami miatt, ha lehet rajta segíteni? Mi értelme boldogtalannak lenni valami miatt, ha nem lehet rajta segíteni?

199. oldal Elfogadás

Sonnenschein

Az élet nehéz, és a nevetés révén könnyebben el tudjuk fogadni minden iróniáját, kegyetlenségét és bizonytalanságát, amivel szembe kell néznünk.
(Desmond Tutu érsek)

196. mondat Humor

MrClee I

Lehet, hogy bizonyos dolgokról másképp gondolkodunk. Te általában a hit szerepét hangsúlyozod. Személy szerint én buddhista vagyok, és nagyon fontosnak tartom a hitet, ugyanakkor a bolygónkon élő hétmilliárd emberből több mint egymilliárd nem hívő. Nem rekeszthetjük ki őket. Egymilliárd ember az nagyon sok. Ök is a testvéreink. Nekik is joguk van boldogabb emberré és az emberi család értékes tagjaivá válni. Ezért nem kell a vallásos hittől függővé tenni a belső értékek művelését.

MrClee I

– Arra nevelnek bennünket, hogy a dzsungel törvényei szerint kell élnünk. Egyél vagy megesznek. Könyörtelenül versengünk egymással. Olyannyira, hogy a gyomorfekély mostanra szimbólummá vált. Azt mutatja, milyen keményen dolgozunk. Keményen dolgozunk, hogy ki tudjuk elégíteni a saját igényeinket és a családunk igényeit, de közben a másikat is felül akarjuk múlni. Megfeledkezünk róla, hogy valójában arra teremtettek bennünket, hogy kiegészítsük egymást. A modern világ megfoszt emberségünktől és lealacsonyít bennünket: Ahogy Martin Luther King mondta: „Meg kell tanulnunk együtt élni testvérként, vagy együtt fogunk elpusztulni bolondokként." Azt remélem, hogy az ilyen könyvek felélesztik bennünk az emberséget. És rájövünk, mennyire obszcén milliárdokat költeni honvédelemre. Miközben annak az összegnek a töredékéből megoldhatnánk… gyerekek halnak meg nap mint nap, mert nem jutnak tiszta vízhez. Ez nem fordulhatna elő, ha tudatában lennénk egymásrautaltságunknak. Nincs olyan, hogy egy ország egyedül képes legyen jólétben élni és gyarapodni. Nem lehetséges. Nem így van kitalálva. Az van kódolva belénk, hogy kiegészítsük egymást, és együtt éljünk, mint egy nagy család. Bármilyen szentimentálisnak tartják is, ez nem szentimentális. Tényleg így van. Előfordul, hogy valaki túl sokat termel valamiből, de nem mondja azt, hogy vannak emberek, akik éheznek, hanem megsemmisíti a felesleget, és azt gondolja, hogy ez így rendben van. Pedig nincs rendben, mert megszegi vele az univerzum alaptörvényeit. Borzalmas dolog ilyet tenni. Nem kell ehhez szentírás vagy vallási tanítás. Ez az igazság. Egyedül senki sem tud életben maradni. Aki kijelenti, hogy mostantól csak magával foglalkozik, az aláírja a saját halálos ítéletét. Szükségünk van más emberekre ahhoz, hogy emberek tudjunk lenni, Ezért a legnagyobb büntetés a magánzárka. Mert más emberi lények nélkül nem tudunk kiteljesedni. Olyan dolgokat kapunk tőlük, amit önmagunknak hem tudunk megadni. Függetlenül attól, mennyi pénzünk van. És visszatértünk megint az ubuntuhoz. Egy ember csak más embereken keresztül lehet ember. Biztosan vannak, akik ezt primitív gondolatnak tartják, de ez létünk alaptörvénye. Ha ezt semmibe vesszük, azzal magunkat: sodorjuk veszélybe.

MrClee I

– Mindig elmondom az embereknek, hogy a mostani problémákat nagyon nehéz megoldani. Egy egész nemzedéket neveltek fel egy bizonyos mentalitással, egy bizonyos életmódra. Ezért amikor a jövőre gondolunk, hogyan építsünk fel egy egészséges emberiséget, valójában azon kell gondolkodnunk, hogyan hozzunk létre egy új nemzedéket másféle hozzáállással. Ehhez az oktatás a kulcs. A kereszténységnek csodálatos tanításai vannak, akárcsak a buddhizmusnak, de ezek a tanítások és megközelítési módok már nem elegendőek. Most a világi oktatás az általános. Ezért a fiatalok formális oktatásának részévé kell tennünk az együttérzésről és az alapvető erkölcsi normákról szóló tanításokat, de nem vallási alapon, hanem a tudományra, a józan észre és az egyetemes tapasztalatokra építve. A panaszkodás önmagában nem sokat segít a jelenlegi helyzetben. A mentalitásunk miatt nagyon nehéz kezelni a világban meglévő kríziseket. Mint amit apádról meséltél, nagyon jó ember volt, de amikor lerészegedett, rosszul viselkedett. Azt hiszem, most sok emberi lény részeg. Túl sok negatív érzelem uralja az elméjüket, mint a mohóság, a félelem és a harag. Ezért úgy viselkednek, mint a részegek. Ebből a részeg kábulatból az egyetlen kiút, ha megtanítjuk a gyerekeket az együttérzés fontosságára és arra, hogy használják az elméjüket. Csak hosszú távú építkezéssel tudunk választ adni a globális kihívásokra. Ehhez alapvető változásra van szükség az emberi tudatban, amit csak az oktatás révén érhetünk el. Az idő sosem vár. Ezért azt gondolom, hogy fontos még ma elkezdenünk. Talán a következő nemzedék már olyan helyzetben lesz, hogy meg tudja oldani ezeket a globális problémákat. Mi, az idősebb nemzedék, sok problémát hoztunk létre XX. században. A XXI. század nemzedékeinek kell majd megoldást találni rájuk.

MrClee I

– Most komoly gondolkodásra van szükség. Az imádkozás és a vallásos hit önmagában nem elég. Inspirációként továbbra is megmaradhat, de hétmilliárd emberi lénynek már nem elegendő. Bármilyen nagyszerű, egyik vallás sem tud univerzálissá válni. Ezért más módszert kell találnunk ezeknek az értékeknek a hirdetésére. Azt gondolom, hogy az egyetlen igazi megoldást az oktatás jelentheti. Az oktatás univerzális. Meg kell tanítanunk az embereknek, különösen a fiataloknak, hogy mi a boldogság és az elégedettség forrása. Meg kell tanítanunk nekik, hogy a boldogság forrása bennük van. Nem a gépekben. Nem a technológiában. Nem a pénzben. Nem a hatalomban. Nem a mennyországról, a pokolról, a buddhaságról vagy a megváltásról kell beszélnünk, mert azok túl távoliak. – Elnevette magát. – Szóval a könyvünk ennek a fontos folyamatnak a része, hogy segítsen minél több emberhez eljuttatni a szeretet és a kedvesség üzenetét, mert ez az öröm és a boldogság forrása. Mint azt már te is kifejtetted, az emberi természet alapvetően jó és pozitív, ebből meríthetünk erőt és önbizalmat. Ezért beszéltünk olyan sokat minderről. Kell lennie valami konkrét célnak és eredménynek, különben jobb, ha alszunk.

Sonnenschein

Az érsek és a dalai láma elárulták a boldogság egyik paradoxonját: akkor vagyunk a legboldogabbak, amikor másokra koncentrálunk, nem magunkra. Röviden, az örömhöz vezető leggyorsabb út az, ha örömet okozunk másoknak.

232. oldal Együttérzés

Sonnenschein

[Tutu érsek a God has a dream c. könyvében] Így fogalmazott: „A bátorság nem a félelem hiánya, hanem a képesség, hogy annak ellenére cselekedjünk.” A bátorság egyik szinonímája, a kurázsi a francia coeur, vagyis szív szóból származik: a bátorság diadal a szív és az elme fölött, amelyek biztonságban akarnak tudni bennünket.

90. oldal Félelem, stressz és szorongás: Nagyon ideges voltam

Említett könyvek