Az ​öröm könyve 76 csillagozás

Tartós boldogság egy változó világban
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Korunk ​két fontos spirituális vezetője osztja meg velünk e kötetben nehezen szerzett bölcsességét arról, hogyan őrizhetjük meg az örömet életünkben a sorscsapások ellenére.

A két Nobel-békedíjas vezető egy hetet töltött együtt Dharamszalában a dalai láma 80. születésnapja alkalmából, hogy beszélgessenek egy olyan témáról, amely mindkettőjük számára nagyon fontos: az örömről.

A könyv úgy épül fel, mint egy háromemeletes születésnapi torta. Az emeletek: a dalai láma és az érsek történetei és tanításai az örömről; a boldogságkutatás legújabb tudományos felfedezései; valamint a napi gyakorlatok, amelyek egyensúlyban tartják a két vezető érzelmi és spirituális életét. Mind a dalai lámát, mind Tutu érseket számos nehézség tette próbára az életben, ennek a könyvnek az oldalain pedig beszámolnak személyes küzdelmeikről és megújulásukról. Most, hogy már mindketten az emberélet vége felé járnak, különösen fontos számukra, hogy mindenkihez eljuttassák az üzenetet: csak úgy… (tovább)

Eredeti cím: The Book of Joy

Helikon, Budapest, 2020
322 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634795230 · Fordította: Illés Róbert

Kalmár_Melinda P>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve Tartós boldogság egy változó világban

E könyv nagyszerűsége a benne megszólaló két egyházi vezető hitelességében rejlik. Lehet, hogy amiről beszélnek máshol is olvasható, ám ha ők mondják, akkor érdemes meghallgatni és megfogadni. Amint azt @petrasella is írja rövidke értékelésében link, mondandójuk befogadásához nyitott szív és (hozzáteszem) elme kell. No meg elszántság, hogy megpróbáljuk megvalósítani az életünkben az olvasottakat.

Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Számomra ez tényleg maga volt az öröm, a tiszta szeretet, a meghatottság. Önkéntelenül is mosolyogtam, felnevettem, meghatódtam a dalai láma és az érsek egy-egy leírt jelenetének vizualizálása kapcsán. Annyira érződik a kettejük óriási tisztelete, gyermekien tiszta őszinte szeretete, csodálata, alázata egymás iránt. Ez olyan könyv, amit ha ott van a polcodon és leveszel, elég csak belelapozni is, 1-1 fejezetet, részt, gondolatokat elolvasni, mert árad belőle a mérhetetlen nagy nyugalom, a csendes béke, mely melengeti a szívedet is. Vagy ha csak ránézel, már hálás boldogság tölt el.
Mert sosem szabadna elfelejteni, hogy mi az igazi szeretet, a hála, az öröm. Az mindig olyan természetesnek hat, holott nem. Főleg ebben a mai, rohanó világban. Sokat kell tenni ezekért is, elég egy pillanat, sosem lehet tudni, kinek, mivel okozol örömet, megnyugvást, segítséget, neki jót az életébe, s így a magadéba is. Sokszor már az is elég, ha csak mosolyogsz a másikra, kedvesen fordulsz felé, megbecsüléssel, észreveszed benne az „embert”, egy jó szóval bátorítod, vagy szimplán megöleled. Meg kell becsülni minden apróságot az életben, hiszen ezek azok a csodák, amik éltetnek. S nem elfelejteni, hogy kik is vagyunk, mindenkinek megvannak a hibái, de ettől egészek és egy cipőben járunk. Ők ketten ennek példaértékű elöljárói, tanítói.
Sokat idéztem belőle és többször olvasós minden része. A végén szereplő meditációs gyakorlatok is tetszettek. Most rájöttem, hogy alkalmazod őket, mégha nem is vagy tudatában néha. Nekem mindenképpen lesz saját példányom. Köszönöm, hogy rátalálhattam.

Kitabu_hu P>!

Tökéletes évindító olvasmány volt!♥

Nincs új a nap alatt, szóval ebben a könyvben se keressen senki olyat, amit eddig ne hallott volna (bár simán lehet benne olyan is :))!

Miért ajánlom mégis? Azért, mert így, ebben a formában összeszedve annyira szívmelengető, és reménykeltő! Ez a két csodálatos ember, akiket annyi-annyi szenvedés sújtott, mégis önfeledten tudnak örülni! Az a titok, hogy nincs titok! Ezzel indul az egész kötet: az öröm egy attitűd, mindenkiben ott van, csak meg kell találni, ill.elő kell tudni hívni. Fejleszthető, tanulható, fokozható.

Imádtam a két huncut kis öregúr párbeszédeit, csípkelődéseit, amikből sütött az egymás, és az egész emberiség iránti mérhetetlen szeretet, és megbecsülés.
Külön értékeltem, hogy bár mindketten vallási vezetők, egyáltalán nem ezt a vonalat erőltették, sokkal inkább az emberi mivoltuk került előtérbe.

Nagyon szerettem olvasni, biztosan újra fel fogom lapozni!♥

Chill86 P>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

A 2022-es év történései közepette ez a könyv egy kis sziget volt nekem, ahol hiteles tanítóktól egyszerű és örömmel teli történeteket, tanításokat olvashattam. Közben bepillantást nyerve kettejük kapcsolatába, életük kisebb-nagyobb szeleteibe, ami külön érdekesség volt.
Nagyon megszerettem ezt a könyvet és vallástól, hitrendszerektől függetlenül ajánlom tiszta szívvel mindenkinek.

pillangolvaso>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Nagyszerű, tanulságos könyv. Tele kedvességgel, és útmutatással az öröm felé vezető nehéz úton.

siors>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Tanulságos és egyúttal mosolyogtató, s megható volt olvasni két ilyen szellemiségű ember beszélgetésének, találkozásának krónikáját. Sok gondolatot viszek magammal e sorokból, s igyekszem megbecsülni a tanultakat.

Gabci88>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Voltak benne tanulságos gondolatok amin a mezei ember is elgondolkodik. Néha viszont olyan magasságokba ment el ami már inkább csak érdekességként volt felfoghatò, megfogadható tanácsként kevésbé. Érdekes volt, egészen màs világ.

evé >!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Ez egy nagyon-nagyon furcsa könyv!
Furcsa, mert nem erre számítottam. Ez egy riportkönyv-szerűség, és bár rengeteget lehet belőle tanulni, nekem picit felszínes maradt és lélektelen. Ami, ha azt nézzük, hogy két Nobel-békedíjas vallási vezető gondolatait tartalmazza, igen-igen furcsa.
Talán az volt a gond, ahogy Douglas Abrams megpróbálta átadni ezeket a gondolatokat, kiegészítve a sajátjaival. Vagy az, hogy mindketten olyan távoliak és megfoghatatlanok voltak. Vagy az, ahogy picit erőltetni próbálták azt, hogy ők is csak egyszerű emberek. Nem tudom. A körítés mindenesetre nem igazán nyert meg magának, de a buddhizmus továbbra is érdekel.

bogi_ca>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Jó pár dolgot bejelöltem benne, ami megfogott, egy-egy régi tanulságos történet vagy rövid mondat, ami arcul csapott. Azonban legtöbbször felszínes maradt a könyv, úgy éreztem, kliséket puffogtatnak, nem sok újat adott. Máshol azt éreztem, hogy tömény és száraz, mintha egy tankönyvet olvasnék.
Pedig annyira vártam, annyira sokat vártam ettől. Lehet, épp ez volt a baj. Vagy csak nem jó időszakomban kezdtem el olvasni.

Annamarie P>!

…akik szerint a megbocsátás a gyengeség jele, még biztosan nem próbálták.

Kapcsolódó szócikkek: megbocsátás
Annamarie P>!

Amikor el tudjuk fogadni azt, ami most van, őszinte kíváncsisággal várhatjuk, mi következik.

Annamarie P>!

…a nevetés és a sírás ugyanaz, csak a nevetés jobban esik…

Kapcsolódó szócikkek: nevetés · sírás
Annamarie P>!

Létezik egy kutatás, amely szerint a saját örömünk és boldogságunk fejlesztése jó hatással van nemcsak ránk, hanem az életünk más szereplőire is. Úgy tűnik, hogy ha képesek vagyunk túllépni saját fájdalmunkon és szenvedésünkön, elérhetőbbé válunk mások számára. A fájdalom miatt túlságosan is önmagára koncentrál az ember.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · öröm
Annamarie P>!

Nem a végzet határozza meg a jövőt. Hanem mi. Mindennap, minden egyes pillanatban lehetőségünk van megteremteni, újrateremteni az életünket és a minőségi emberi életet ezen a bolygón. Ekkora hatalommal rendelkezünk. Az örömet és a boldogságot nem fedezhetjük fel valamilyen cél vagy eredmény hajszolása közben.

Sayuri P>!

Amikor csöndben voltunk a szívünk rájött, hogy rokon lelkek vagyunk.

Kapcsolódó szócikkek: csend
Sayuri P>!

– Egy tibeti tanító azt mondta: „Ha találkozom valakivel, sose érezzem magam felsőbbrendűnek. A szívem mélyéből legyek képes becsülni az előttem álló embert.”

Sayuri P>!

Nekünk, akik törődünk másokkal, muszáj vonzónak lennünk, örömet sugároznunk, hogy mindenki lássa, a segítés és a nagylelkűség nem teher, hanem öröm. Add a világnak a szereteted, szolgáld, gyógyítsd, és add neki az örömöd is. Az legalább akkora ajándék.

Sayuri P>!

Ebben rejlik a megbocsátás ereje, hogy nem feledkezünk meg a másik emberi mivoltáról, miközben határozottan és egyértelműen válaszolunk a gazságra.

Kapcsolódó szócikkek: megbocsátás
Mária_Tolnai>!

A hála az elismerése mindannak, amit az élet tartogat számunkra és ami lehetővé tette azt, hogy eljussunk eddig a mostani pillanatig. A hálaadás természetes válasz az életre és talán az egyetlen módja annak, hogy igazán ki tudjuk élvezni.

Kapcsolódó szócikkek: hála

Említett könyvek