Az ​öröm könyve 32 csillagozás

Tartós boldogság egy változó világban
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Korunk ​két fontos spirituális vezetője osztja meg velünk e kötetben nehezen szerzett bölcsességét arról, hogyan őrizhetjük meg az örömet életünkben a sorscsapások ellenére.

A két Nobel-békedíjas vezető egy hetet töltött együtt Dharamszalában a dalai láma 80. születésnapja alkalmából, hogy beszélgessenek egy olyan témáról, amely mindkettőjük számára nagyon fontos: az örömről.

A könyv úgy épül fel, mint egy háromemeletes születésnapi torta. Az emeletek: a dalai láma és az érsek történetei és tanításai az örömről; a boldogságkutatás legújabb tudományos felfedezései; valamint a napi gyakorlatok, amelyek egyensúlyban tartják a két vezető érzelmi és spirituális életét. Mind a dalai lámát, mind Tutu érseket számos nehézség tette próbára az életben, ennek a könyvnek az oldalain pedig beszámolnak személyes küzdelmeikről és megújulásukról. Most, hogy már mindketten az emberélet vége felé járnak, különösen fontos számukra, hogy mindenkihez eljuttassák az üzenetet: csak úgy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Helikon, Budapest, 2016
322 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632277776 · Fordította: Illés Róbert

Kitabu_hu P>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve Tartós boldogság egy változó világban

Tökéletes évindító olvasmány volt!♥

Nincs új a nap alatt, szóval ebben a könyvben se keressen senki olyat, amit eddig ne hallott volna (bár simán lehet benne olyan is :))!

Miért ajánlom mégis? Azért, mert így, ebben a formában összeszedve annyira szívmelengető, és reménykeltő! Ez a két csodálatos ember, akiket annyi-annyi szenvedés sújtott, mégis önfeledten tudnak örülni! Az a titok, hogy nincs titok! Ezzel indul az egész kötet: az öröm egy attitűd, mindenkiben ott van, csak meg kell találni, ill.elő kell tudni hívni. Fejleszthető, tanulható, fokozható.

Imádtam a két huncut kis öregúr párbeszédeit, csípkelődéseit, amikből sütött az egymás, és az egész emberiség iránti mérhetetlen szeretet, és megbecsülés.
Külön értékeltem, hogy bár mindketten vallási vezetők, egyáltalán nem ezt a vonalat erőltették, sokkal inkább az emberi mivoltuk került előtérbe.

Nagyon szerettem olvasni, biztosan újra fel fogom lapozni!♥

pillangolvaso>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Nagyszerű, tanulságos könyv. Tele kedvességgel, és útmutatással az öröm felé vezető nehéz úton.

siors>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Tanulságos és egyúttal mosolyogtató, s megható volt olvasni két ilyen szellemiségű ember beszélgetésének, találkozásának krónikáját. Sok gondolatot viszek magammal e sorokból, s igyekszem megbecsülni a tanultakat.

evé>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Ez egy nagyon-nagyon furcsa könyv!
Furcsa, mert nem erre számítottam. Ez egy riportkönyv-szerűség, és bár rengeteget lehet belőle tanulni, nekem picit felszínes maradt és lélektelen. Ami, ha azt nézzük, hogy két Nobel-békedíjas vallási vezető gondolatait tartalmazza, igen-igen furcsa.
Talán az volt a gond, ahogy Douglas Abrams megpróbálta átadni ezeket a gondolatokat, kiegészítve a sajátjaival. Vagy az, hogy mindketten olyan távoliak és megfoghatatlanok voltak. Vagy az, ahogy picit erőltetni próbálták azt, hogy ők is csak egyszerű emberek. Nem tudom. A körítés mindenesetre nem igazán nyert meg magának, de a buddhizmus továbbra is érdekel.

Gabci88>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Voltak benne tanulságos gondolatok amin a mezei ember is elgondolkodik. Néha viszont olyan magasságokba ment el ami már inkább csak érdekességként volt felfoghatò, megfogadható tanácsként kevésbé. Érdekes volt, egészen màs világ.

Nora_Horvath>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Én sajnos valahogy többet vártam. Számomra olyan volt, hogy mondott is valamit és nem is.

nmkitti>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Sajnos nem az egész könyv, viszont BIZONYOS RÉSZEI, nagyon nagyon tetszettek!
Jegyzeteltem is belőle, nem is keveset! Tanulságos! Azok a részek viszont, arcon csapják és kijózanítják az embert…
Borító: ***

Rileey>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma – Desmond Tutu: Az öröm könyve

Bevallom, kissé tartottam ettől a könyvtől, mert nem önszántamból kellett elolvasnom. Így kellemes meglepetésként ért, hogy voltaképpen élveztem. Persze nincsenek benne világmegváltó gondolatok, ha az ember már elmélázott ezeken (és ki ne tenné), de sosem árt, ha újra és újra szembesülünk velük, hátha.
Viszont maga a két ember nem igazán került közel hozzám, ami eléggé furcsa, hiszen mégiscsak kettejük beszélgetését foglalja össze a könyv, és a végén már úgy éreztem, hogy újra és újra ugyanazokat a köröket futjuk. Ráadásul ennek az elolvasása után is úgy vagyok, mint bármelyik önsegítő könyv után: elméletben persze felfogtam az olvasottakat, de közel sem hiszem, hogy a gyakorlatban alkalmazni is tudom. De lehet, ez az én hibám.

Sayuri P>!

Az alázat révén tudunk örülni mások tehetségének, de ez nem jelenti azt, hogy le kellene tagadnunk a saját tehetségünket vagy össze kellenne roppannunk a súlya alatt.

Sayuri P>!

– Egy tibeti tanító azt mondta: „Ha találkozom valakivel, sose érezzem magam felsőbbrendűnek. A szívem mélyéből legyek képes becsülni az előttem álló embert.”

Sonnenschein>!

A fájdalom elkerülhetetlen; a szenvedés választható.

(A dalai láma)

42. oldal Miért nem vagy morózus?

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · szenvedés
Sayuri P>!

Amikor megvan bennünk az alázat, képesek vagyunk nevetni önmagunkon. Meglepő volt azt hallani az érsektől és a dalai lámától, hogy a megfelelő humorérzék mennyire fontos, hogy különösen az a képesség elengedhetetlen az öröm megőrzéséhez, hogy nevetni tudjunk saját tökéletlenségünkön.

Lunemorte P>!

Létünket egy nagy kérdés határozza meg – mondta a dalai láma még az utazásunk előtt. Mi az élet célja? Hosszas töprengés után arra jutottam, hogy az élet célja az, hogy megtaláljuk a boldogságot. Nem számít, hogy valaki buddhista, mint én, vagy keresztény, mint az érsek, vagy bármilyen más vallású, esetleg egyáltalán nincs vallása. Születése pillanatától minden emberi lény a boldogságot keresi és el akarja kerülni a szenvedést. Kultúrától, neveltetéstől, vallástól függetlenül. Lelkünk mélyén mindnyájan örömre és kielégülésre vágyunk. De ezek az érzések gyakran mulandóak, és nehéz megtalálni őket. Olyanok, mint egy pillangó, ami a kezünkre száll, majd tovaröppen. A boldogság végső forrása bennünk van. Nem a pénz, a hatalom vagy a státusz tesz boldoggá bennünket. Vannak milliárdos barátaim, de nagyon boldogtalan emberek. A hatalom és a pénz nem hozza el a belső békét. A külső célok megvalósítása nem hoz valódi belső örömet. Magunkba kell néznünk. Sajnálatos módon az örömünket és a boldogságunkat aláásó problémák többségét mi magunk kreáljuk. Gyakran származnak az elme negatív tendenciáiból, az érzelmi reaktivitásból, vagy abból, hogy képtelenek vagyunk értékelni és hasznosítani a bennünk meglévő erőforrásokat. A természeti katasztrófák okozta szenvedést nem tudjuk befolyásolni, a mindennapi katasztrófák okozta szenvedést azonban igen. Szenvedéseink nagy részét magunk idézzük elő, ezért az a logikus, hogy örömet is képesek legyünk okozni magunknak. Ez csupán a hozzáálláson, a nézőponton és a más emberekhez fűződő kapcsolatunkon múlik. A saját személyes boldogságunkért nagyon is sokat tehetünk.

Sonnenschein>!

[Tutu érsek a God has a dream c. könyvében] Így fogalmazott: „A bátorság nem a félelem hiánya, hanem a képesség, hogy annak ellenére cselekedjünk.” A bátorság egyik szinonímája, a kurázsi a francia coeur, vagyis szív szóból származik: a bátorság diadal a szív és az elme fölött, amelyek biztonságban akarnak tudni bennünket.

90. oldal Félelem, stressz és szorongás: Nagyon ideges voltam

Sayuri P>!

A magányt senki sem választja szándékosan. Nem hiszem, hogy lenne bárki is, aki azt mondta volna, hogy magányos akarok lenni. Egyszerűen csak az lesz. Számos okból előfordulhat. És az ember reménykedik, hogy rátalál egy közösségre, egy csoportra, amelyik megérti. Az a cél, hogy az illető valóban annak érezze magát, ami: különlegesnek. Fontos, hogy azt érezze, elfogadják, mert csak így tud megnyílni. Nagyon is meg tudom érteni annak a szenvedését és fájdalmát, aki egy szobában kuporog, és nem mer kimenni az emberek közé, mert fél az elutasítástól. Csak reménykedhetünk és imádkozhatunk, hogy rátaláljanak egy közösségre, amely elfogadja és szívesen látja őket. Csodálatos dolog azt látni, amikor valaki feladja bezárkózását, és szép lassan kinyílik, mint egy gyönyörű virág a körülötte lévők melegségétől és elfogadásától.

Sayuri P>!

Vendégek vagyunk ezen a bolygón, látogatók, akik rövid időre érkeztek, ezért bölcsen kell gazdálkodnunk a napjainkkal, hogy egy kicsit jobbá tudjuk tenni a világot mindenki számára.

Sayuri P>!

Fogadjuk el a körülményeket olyannak, amilyenek, mert ha nem tudunk rajtuk változtatni, nincs értelme a falba verni a fejünket, mert attól csak megfájdul. Ez a fejlődés és gyarapodás völgye.

Lunemorte P>!

– Most komoly gondolkodásra van szükség. Az imádkozás és a vallásos hit önmagában nem elég. Inspirációként továbbra is megmaradhat, de hétmilliárd emberi lénynek már nem elegendő. Bármilyen nagyszerű, egyik vallás sem tud univerzálissá válni. Ezért más módszert kell találnunk ezeknek az értékeknek a hirdetésére. Azt gondolom, hogy az egyetlen igazi megoldást az oktatás jelentheti. Az oktatás univerzális. Meg kell tanítanunk az embereknek, különösen a fiataloknak, hogy mi a boldogság és az elégedettség forrása. Meg kell tanítanunk nekik, hogy a boldogság forrása bennük van. Nem a gépekben. Nem a technológiában. Nem a pénzben. Nem a hatalomban. Nem a mennyországról, a pokolról, a buddhaságról vagy a megváltásról kell beszélnünk, mert azok túl távoliak. – Elnevette magát. – Szóval a könyvünk ennek a fontos folyamatnak a része, hogy segítsen minél több emberhez eljuttatni a szeretet és a kedvesség üzenetét, mert ez az öröm és a boldogság forrása. Mint azt már te is kifejtetted, az emberi természet alapvetően jó és pozitív, ebből meríthetünk erőt és önbizalmat. Ezért beszéltünk olyan sokat minderről. Kell lennie valami konkrét célnak és eredménynek, különben jobb, ha alszunk.

Említett könyvek