A ​szeretet kiterjesztése 8 csillagozás

A szeretetkapcsolatok körének kiszélesítése
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: A szeretet kiterjesztése

Ha szeretettel fordulunk másokhoz, elménk és szívünk megnyílik a békességre.
A békesség tágabb közösségünkre való kiterjesztésével egységet, harmóniát és együttműködést teremthetünk magunk körül. A békesség további kiterjesztése a nemzetekre, majd a világra kölcsönös bizalmat, megbecsülést, őszinte kommunikációt, végül sikeres összefogást eredményez a világ problémáinak megoldása érdekében. Minden lehetséges, ha megtanuljuk, hogyan terjesszük ki szeretetünket.
E megvilágító erejű és tanulságos kézikönyvben Őszentsége, a Dalai Láma − a Nobel-békedíj tulajdonosa − ésszerű mindennapi irányelveket ad arra vonatkozólag, hogyan alakíthatjuk át önközpontú energiánkat kifelé irányuló együttérzéssé.

Eredeti cím: How to Expand Love

Eredeti megjelenés éve: 2005

Helikon, Budapest, 2015
206 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632275505 · Fordította: Agócs Tamás
Helikon, Budapest, 2015
ISBN: 9789632277448 · Fordította: Agócs Tamás

Őszentsége a XIV. Dalai Láma: A szeretet kiterjesztése

Őszentsége a XIV. Dalai Láma: A szeretet kiterjesztése A szeretetkapcsolatok körének kiszélesítése

Értékes gondolatokkal van tele egy olyan embertől aki egy kisebb fajta csodabogár a mai világban. Amit eddig olvastam róla az alapján őszentsége nagyon szimpatikus ember, innovatív, nyitott és vagány is (dalai lámához mérten, elképesztő vagány).

Gondolatai ebben a könyvben a szeretet köré csoportosulnak, de úgy, hogy közben egy egész folyamatot rak nekünk össze: hogyan haladjunk abba az irányba, hogy mindenkit (barátot, közömböset, kedveset, ellenszenvest, ellenséget) szeretetünkkel áraszthassunk el. Ez végtelenül nehéz feladat amíg az ego itt ül a vállunkon, vagy ahogy mondani szokták az irányítóközpontot uralja. De a könyvet végig olvasva az marad meg bennünk, hogy nem lehetetlen, kis lépésekkel és a könnyebbtől a nehezebbig haladva fejlődhetünk. Nem azzal kell kezdeni, hogy szeretettel akarunk gondolni arra, aki valami nagy bajt, bánatot okozott, hanem azzal kell kezdeni aki közömbös, vagy akit már alapvetően is szeretünk kicsit, vagy legalábbis nem utálunk. Érdekes a saját nehézségéről olvasni, hogy a tibeti népet, a saját népét pusztító ellenséget hogyan próbálja meg szeretettel elárasztani. Dolgozik ezen, meditál és fejleszti magát. Hihetetlen erő, hihetetlen magaslat ami benne lakozik.

Érdekes olvasmány, nagyon sokat idéztem belőle, hiszen a gondolatai helyenként nagyon átütőek. Szinte arcul csap annyira.
Ha nem is alkalmazom a mindennapokban, de nagyon sok minden megmaradt bennem az olvasottakból. Az ilyen könyvek olvasása formálja a tudatot, jobbá tesz bennünket ha hagyjuk, ha akár csak töredékét is beengedjük.

Jeffi P>!
Őszentsége a XIV. Dalai Láma: A szeretet kiterjesztése

Jelen kötetet Szimirzá-tól és AniTigertől kaptam, 30. születésnapomra. Valahogy éppen annak volt ideje, hogy kézbe vegyem, hogy elolvassam. Nem mondom, hogy rossz volt, de rájöttem arra, hogy a folyamatos ismétlésekkel az őrületbe lehet kergetni engem. Nagyon szép az alap gondolat, nagyon jók a meditációk (mindenképpen ki fogom őket próbálni), de nem látom be annak a szükségességét, hogy oldalanként ismétli ugyanazt. A kötet 205 oldal, ebből körülbelül 20 ismétlődik, és nem csak úgy, hogy vissza-vissza tér, hogy megmutassa, hogy mi a lényeg, hanem lemegy a szöveg, aztán két mondat, és újra lemegy a szöveg, aztán két mondat és újból, aztán jön valami más, amivel ez ugyanígy. Emlékszem Buddha beszédei volt még ilyen, és az is nagyon-nagyon idegesített. Viszont az utolsó 20 oldal nagyon ott van, nagyon ütős, és nagyon kellett. Azért megérte az egész.
Aki még nem olvasott a Dalai lámától, ne ezzel kezdjen, mert lehet, hogy örökre elveszi a kedvét a dologtól, a legtöbb könyve ennél sokkalta jobb. De tényleg!
Bővebben:http://jeffi-olvas.blogspot.hu/2016/08/oszentsege-xiv-d…

pannik>!

Ha képes vagy rá, segíts másokon!
Ha nem vagy rá képes, legalább ne árts nekik!

pannik>!

A tragikus körülmények ahhoz segítenek hozzá, hogy belsőleg megerősödj, és szembe tudj nézni velük anélkül, hogy érzelmileg összeroppanj. Ki tanít meg erre? Nem a barátod, hanem az ellenséged.

Jeffi P>!

Ha tehetsz valamit egy probléma megoldása érdekében, tedd meg ; ha semmit sem tehetsz, hiábavaló aggodalmaskodni.

154. oldal, 12. fejezet - Az ötödik lépés (Helikon, 2015)

pannik>!

Ha világkorszakokon át keresgélnéd a legjobb módszert a tartós boldogság elérésére, akkor is csak arra jönnél rá, hogy ennek a szeretet és az együttérzés kifejezése az egyetlen módja.

pannik>!

Ha az élet túlságosan könnyen menne, elkényelmesednél.

pannik>!

Ellenségek nélkül nem gyakorolhatnánk teljes erőbedobással a türelem, tolerancia és béketűrés erényeit. Ellenségekre szükségünk van és hálásnak kell lennünk nekik.

pannik>!

Az önzetlenség gyakorlása szempontjából az ellenség tulajdonképpen a gurud, a tanítód; csak egy ellenség taníthat meg toleranciára. Az ellenség az önzetlenség legjobb tanítómestere, s ezért tisztelnünk kell őt, nem pedig gyűlölni.

Kapcsolódó szócikkek: önzetlenség
pannik>!

Használd a józan eszed! Mire jó a harag? Ha megharagszol valakire, azzal sem magadnak, sem a másiknak nem használsz. Semmi jó sem származik belőle. A harag végső soron nem árt másoknak; csak magadnak ártasz vele. Amikor mérges vagy, még a finom étel sem ízlik. Amikor mérges vagy, akkor még a házastársad, gyermekeid, barátaid arca is csak felbosszant; nem mintha az arcuk változott volna meg, csak a saját hozzáállásoddal van baj.

Kapcsolódó szócikkek: harag
pannik>!

Nem érdemes az egyik embert alapvetően jónak, a másikat meg rossznak értékelni, akár jó vagy rossz, hasznos vagy káros dolgokat tesz is jelenleg. Semmi okunk rá, hogy egyes emberekkel kedvesek legyünk, másokkal pedig ne. Igaz, az emberek lehetnek átmenetileg barátok vagy ellenségek – hasznosak vagy károsak –, mégsem helyes bármelyiküket is kiszemelni vonzalmunk vagy gyűlöletünk tárgyául.

pannik>!

Ha egy bizonyos tanítást felfogsz és megismersz,
akkor az összes tanítás a tenyeredben lesz.
Melyik az a bizonyos tanítás? Az önzetlenség.
-Buddha