Életem ​a kék buszon 0 csillagozás

szabadverses ajánlás után.

Cseresznye könyvek, Drezda, 2014

sophie P
Oster Markus: Életem a kék buszon

Egyrészt értékelhetetlen. Mintha egy csokor idegen nyelvű (persze kiderül, hogy mondjuk az a német) közepesnél gyengébb novellára ráengedték volna a google-fordítót. Azért lehet követni különben, egyedül arra nem bírtam rájönni, mi lehet az a „köznem”.

Másrészt bűbájos. Összesen 150 példányban kiadott füzetecske, az első lap világoskék, gondolom a címet illusztrálandó (bár a busz-kék nem ez). Úgy képzelem – úgy szűrtem le –, egy Dombiratosról jó régen Németországba (az NDK-ba még) elszármazott hazánkfia fiókjában összegyűlt, vonalas füzetlapokra rágott végű ceruzával rótt fogalmazványokat későnyugdíjas gépírónő – aki még tudja mi az betűhűen gépbe írni – tette „nyomdakésszé”. A végeredmény abszolút büszkeség.

A felszolgálónő és boltosnő portrék különben egészen jók. És némely esetben kifejezetten szórakoztatóra sikerült az az idegen szórend, akár szándékosnak is gondolhatnánk.

sophie P

„Békéscsaba, Békéscsaba.” mindig kétszer kikiáltanak a vasútállomás nevét, csak Budapesten mondják: „Budapest, Keleti pályaudvar”. Békéscsaba nyitott város itten kezdődik, kezdődik a hangokkal, az ember eljárásaival. Békéscsabán mindenkinek van szerepe, mert itt tudnak az emberek a vén mindenséget. Úgy emberhez illik ember itten.