A ​bakonyi dinoszauruszok csodálatos világa 8 csillagozás

A magyar dinoszaurusz-lelőhely és az utóbbi évek világhírű felfedezései

Dinoszauruszok Magyarországról?! Igen! Sokan nem is tudnak róla, de az elmúlt tizenöt év legnagyobb hazai őslénytani szenzációja volt, hogy Magyarországon is előkerültek dinoszauruszok, illetve más, velük egy időben élt állatok és növények maradványai. Erre a 85 millió évvel ezelőtti világra nyit ablakot a Magyar Dinoszaurusz Alapítvány könyve.

62 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631236514 · Illusztrálta: Pecsics Tibor

Mesemondó IP>!

Ősi Attila – Makádi László – Botfalvi Gábor – Bodor Emese Réka: A bakonyi dinoszauruszok csodálatos világa A magyar dinoszaurusz-lelőhely és az utóbbi évek világhírű felfedezései

Klassz, hogy ilyen is van. Eddig nem sokat tudtam a magyar területen található őslényekről, így ebből a rövid kötetből is rengeteg minden újdonság volt a számomra. A rajzok elég klasszak (bár volt egy-két háttérkép amit nem tudtam értelmezni). A szöveg érdekes, de inkább felnőtteknek ajánlanám, mert sok rendszertani kifejezés meg szakszó van benne, amiket nem mindig magyaráznak meg. A fejezetek rövidek és tömörek, az információk nagyon érdekesek, és a könyv végén még pillanatképeket is festenek a lelőhelyek egykori életéről. Tetszett.

Amrita I>!

Csodálatos utazás a Föld régmúltjába. Le a kalappal az illusztrátor és a szerzők előtt is! Több korosztálynak is megfelelő könyv: a dinoszaurusz rajongó 3-6 évesnek szép, színes képeskönyv, az érdeklődő felnőttnek nem túlbonyolított ismeretterjesztés, ami remek átfogó képet ad a dinoszauruszok koráról világviszonylatban és itthon.
Már a tény is lelkesítő, aminek apropóján a könyv született: a Magyarországon élt, első dinoszaurusz maradványok megtalálása! De megemlíti a híresebb elődöket is, felvillantja a kalandos életű Báró Nopcsa Ferenc portréját, és a Komloszaurusz csapáit. Így a történelmi háttérről, az őslénykutatás itthoni és külföldi történetéről is átfogó képet kaphatunk, ami néha nem csak kalandos, hanem mulatságos is. Egy egész sor olyan történetmorzsát kapunk, aminek mind-mind utána lehet keresni. (Erről a Nopcsa Ferencről muszáj lesz még olvasnom!)
A „jutalom” a végén az a néhány hatalmas tájkép a dinókkal, és az akkori élőhely, mindennapok már-már filmszerű leírása. Szóval nem frázis, tényleg tehetsz egy utazást a dinók világába, olyan tapinthatóan jeleníti meg a szerző és az illusztrátor. Kéne belőle film is ezek alapján! (Mármint nem a kutatásról, hanem a dinókról. Csak valahogy gyerekbarát, és inkább látványos természetfilm, szép tájakkal és különleges állatokkal, mint az a véres dinoszauruszos film, ami legutóbb a kezembe akadt). Akár 3 D-ben. És kiterjesztett valóság formájában lehessen dinókat simogatni. Na jó, ezzel kicsit elszaladt a fantáziám. De jó cucc! :) Sokat tanultam belőle, könnyebb lesz mesélni róla a gyerekeknek is!

(Apropó, ugye tudjátok, hogy készült hozzá színező is? Meg hogy nyaranta be lehet jelentkezni a Magyar Dinoszauruszkutató Alapítványhoz facebookos eseményre a családdal? Gumikerekű kisvonat kiviszi a lelőhelyre a családokat!Csak mondom…) ;)

Henna88>!

Halvány lila dunsztom sem volt eddig a dínókról, (azon kívül hogy kimondhatatlan nevük van) pedig unokaöcsém már évek óta próbálkozik beleverni a fejembe mi a különbség a -szaurusz, a ceratops, a raptorok és a mochlodonok között. Talán így leírva megmarad valami…. Szép kiadvány, nem viszi túlzásba a sok információt, de sok mindent megtudhatunk belőle a magyar dinó kutatásról.

Amrita I>!

Az új faj az ásatásokon használt Trabant márkájú autó tiszteletére a Foxemys trabanti nevet kapta.

Amrita I>!

Napjaink kutatásai azonban kimutatták, hogy a mai madarak a dinoszauruszok egy máig élő ágának leszármazottai, így elmondhatjuk, hogy a dinoszauruszok ma is köztünk élnek, mivel a Földet nagy számban és változatosságban benépesítő madarak a dinoszauruszok mai képviselői.

Amrita I>!

A dinoszauruszok, bár a nevük „rettenetes gyík”-ot jelent, egy olyan hüllőcsoport, melynek tagjai valójában sokkal közelebbi rokonai a krokodiloknak, mint a gyíkoknak.