Tanmesék ​és adomák 3 csillagozás

Osho: Tanmesék és adomák Osho: Tanmesék és adomák

Az őszinte nevetés olyan, mint az igazi élet. Szívből jön, fellazít és lerázza az elme rigid köntösét az emberről. Osho egyszer azt mondta, hogy amikor elmesél egy viccet, akkor azzal először is az a szándéka, hogy feszültséget keltsen benned, hiszen az elméd ilyenkor azonnal beindul: rögtön gondolkodni kezdesz azon, vajon mi is lesz majd a történet vége? Mindenféle befejezést megpróbálsz elképzelni, de végül egy olyan csattanó hangzik el, amire végképp nem számítottál. Ilyenkor a benned addig felgyülemlett feszültség hirtelen felszabadul, és ebben a lelkiállapotban lehetőség nyílik arra, hogy sokkal nyitottabbá válj. Ezzel a nyitottsággal tudod igazán befogadni a mester üzenetének valódi jelentését, hiszen az elme szigorú komolysága csak arra jó, hogy fölöslegesen elemezgesse a mester szavait. A viccek szerepe tehát az, hogy kizökkentsen – olvashatjuk a kötet hátlapján.

Vizsom, 2005

Osho: Tanmesék és adomák

A viccek szerepe tehát az, hogy kizökkentsen.
Kizökkentettek. Felüdülés volt olvasgatni a nagy hajtás közepette. És nem utolsó sorban tanulságos is volt.

Ailey>!

… hogy ha nem saját tapasztalatod alapján tanulsz, akkor a tudásod teljesen haszontalan.

Ailey>!

Ám az emberek olyan ostobák, oly sok hazugság van az életükben, hogy valahányszor egy igaz emberrel találkoznak, saját magukat érzik sértve.

Ailey>!

Ne feledd: az élet is egy hangszer, amely igényel valamennyi feszültséget, de csak valamennyit. Ha a kelleténél kevesebb a feszültség, akkor az életed is túl „laza” lesz, nem szólal meg benne semmiféle muzsika. Ha viszont túlfeszíted a húrt, beleroppansz, beleőrülsz. Sose felejtsd ezt el!

Ailey>!

Kritizálni könnyű, javítani annál nehezebb.

Ailey>!

Minden, amid van, természetessé válik számodra. Ha felmerül a lehetőség, hogy elveszíted, azonnal tudatosul benned, mi is az, amit elveszítesz.

Ailey>!

Egyedinek, megismételhetetlennek alkottalak; sikerült-e élned ezzel a lehetőséggel, elértél-e erre a csúcsra?

Ailey>!

– Mondd, hogy van ez, a Jóisten hat nap alatt megteremtette az egész világot, neked meg hat hónapig tartott elkészíteni ezt az egyszerű kaftánt? – a szabó a fejét vakargatva így felelt:
– Igen, igazad van, az Isten hat nap alatt teremtette ezt a világot, de nézz körül, szép kis világ ez, mondhatom!