Az ​emberi lét útja 2 csillagozás

Találhatunk-e valódi boldogságot a mindennapokban?
Osho: Az emberi lét útja

A ​csillagokat próbáld elérni, csak akkor fogsz nőni egy arasznyit.

A madarak boldogok, a fák boldogok, a felhők és a folyók is boldogok, de nem öntudatosak. Szimplán csak boldogok. Nem is tudják, hogy azok.
Buddha is boldog, Krisna is boldog, Krisztus is boldog, viszont ők tiszta tudatosságban azok. Boldogok, de nem tudják, hogy azok.
Van hasonlóság a tudattalan természet és a tiszta tudatú lények között. A tudattalan természetnek nincs éntudata, ahogy a tiszta tudatban létező lényeknek sincs. Az ember a kettő között van félúton. Már nem állat, nem fa, nem szikla, de még nem is buddha. Az ember nem egy állapot, hanem egy folyamat, egy utazás, egy zarándoklat. Pontosan ezt jelenti az emberi lét, hogy az ember igyekszik meghaladni azt, amiben van, folyton halad előre, tovább, tovább… valamilyen távoli cél felé. Az ember félúton van: sem itt, sem ott nem érzi otthon magát, s elkeseredése ebből a feszültségből fakad. Az emberi létezés csak híd két állapot között.… (tovább)

Édesvíz, Budapest, 2013
232 oldal · ISBN: 9789635291557 · Fordította: Varjasi Farkas Csaba

Osho: Az emberi lét útja

Osho: Az emberi lét útja Találhatunk-e valódi boldogságot a mindennapokban?

Most nem okoztak Osho gondolatai akkora eksztázist, mint régebben… jó, jó, de semmi extra.

Kkatja P

Ne élj úgy, mintha mindent tudnál. Nem tudsz semmit! Csak tudsz a dolgokról, de nem ismered őket. Abban a pillanatban, amikor valódi tudásra teszel szert, az unalom eltűnik.

Kkatja P

Ne feledd, hogy az élet apró dolgokból áll, nincsenek nagy dolgok.

Kkatja P

Egy zen szerzetestől valaki megkérdezte:
– Mit csináltál, mielőtt megvilágosodtál?
– Fát vágtam és vizet hordtam a kútból – válaszolta a szerzetes.
– És mit csinálsz most, hogy megvilágosodtál?
– Fát vágok és vizet hordok a kútról – válaszolta.
A kérdező zavarba jött.
– Akkor hát nem változott semmi.
A mester így szólt :
– Én változtam meg. Nem a cselekedeteimben történt változás, hanem bennem – de mivel én megváltoztam, velem együtt a tetteim is megváltoztak. A jelentőségük változott: a prózából költészet lett; a kövekből szózat, az anyag teljesen eltűnt. … Az élet megszabadulás lett számomra, nirvána.

Kkatja P

Az emberek megállás nélkül felfújják a problémáikat, nagy ügyet csinálnak a semmiségekből. Több ezer emberrel beszélgettem a problémáikról, és eddig még nem találkoztam valódi problémával. A problémák mondvacsináltak, ti csináljátok magatoknak. Mert problémák nélkül üresnek érzed magad… nincs mit csinálni, nincs kivel harcolni, nincs hová menni. Az emberek egyik gurutól a másikig mennek, egyik mestertől a másikig, egyik pszichológustól a másikig, egyik csoportterápiáról mennek a másikra, mert ha nem mennének, üresnek éreznék magukat, és az élet hirtelen értelmetlennek tűnne.

Kkatja P

Az emberi elme hajlamos tagadni a számára rút dolgokat, mindazt, amit szeretne mások előtt letagadni – olyan mélyen elrejti ezeket a tudattalanban, hogy még ő maga sem tud a nyomukra bukkanni. Ezzel tartja életben a felszínen a személyiségét.

Kkatja P

Az ember annál szerencsétlenebb, minél többet tud. Nyomorúságod mindig egyenes arányban áll az általad birtokolt tudás mértékével.
De az ismeret nem egyenlő a valódi tudással. A tudás ártatlanság; az ismeret ravaszság. Nehéz egy művelt ember számára, hogy ne éljen a ravaszságával. Szinte lehetetlen, mert az egész oktatás körmönfontságra épül. A logikát oktatják, nem pedig a szeretetet. A kételkedést oktatják, nem pedig a bizalmat. Azt tanítják, hogy mindenki be akar csapni, ezért légy óvatos. És mielőtt a másik becsaphatna, te csapd be őt, mert csak így érezheted magad biztonságban.

Kkatja P

Reggelente, amikor kinyitom a szemem, Isten választás elé állít. Azt mondja: „Bajazid, ma boldog szeretnél lenni, vagy boldogtalan?” Én meg erre azt felelem: „De hát Istenem, persze, hogy boldog akarok lenni.” Úgyhogy minden reggel a boldogságot választom, és úgy is maradok egész nap.

Kkatja P

Az emberek esznek, de miközben a szájuk mozog, ezernyi más dolog jár a fejükben. Az elméjük zakatol. Hogyan érezhetnék így az étel ízét?
    Ezért esznek az emberek olyan sokat. Ez a gazdag országok egyik legnagyobb problémája. A nők fogyókúráznak, a férfiak fogyókúráznak, edzenek, hogy soványabbak legyenek, mert a kövér ember az elhízott testével bizonyítja, hogy kiüresedett, és ezt az ürességet tölti meg a zabálással.

Kkatja P

Az ego célokat tűz ki, de amikor elérted a célt, nem engedi, hogy megpihenj és élvezd. Ezért asz ember egyre nyomorultabbá válik. Ahogy múlik az élet, egyre több nyomorúságot halmozunk fel magunk körül. Ráadásul nehéz észrevenni a tényt, hogy mi magunk okozzuk a saját nyomorúságunkat; mert ez az ego ellen szólna. Ezért másokat hibáztatunk.
    Ha szerencsétlen vagy, a társadalmat hibáztatod, vagy a szüleidet. Freud követői szerint a szülők a felelősek, a szülői befolyás tett ilyenné. A marxisták meggyőződése szerint a társadalom és a társadalmi berendezkedés a hibás. A politikusok szerint a kormány elhibázott döntései állnak a dolog hátterében. A tanárok szerint azonnali oktatási reformra lenne szükség.
    Azt senki nem mondja, hogy te vagy a felelős – inkább másokra terhelik a felelősséget.

Kkatja P

Mindennek megváltozik a minősége, ha a meditációval érintkezésbe kerül.