An ​Ideal Husband 6 csillagozás

Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband Oscar Wilde: An Ideal Husband

A subtle satire of the British hypocrisy that allows public figures to conceal private duplicities.

Eredeti megjelenés éve: 1895

Dodo Press, 2005
116 oldal · ISBN: 140650243X
Dover, New York, 2001
96 oldal · ISBN: 048641423X

Oscar Wilde: An Ideal Husband

Ha élvezted Wilde bármelyik másik darabját, ez is tetszeni fog. Ha nem, bele se kezdj.

Számomra nagyszerű szórakozást nyújtott a mű. A szellemes dialógusok és a karakterek túljátszott bölcselkedése tökéletes a kikapcsolódásomhoz. Wilde megoszt nem egy a történet egyszerűségét messze felülmúló, mélyebb gondolatot is.
A színdarab nagyját ellenben áthatja a túlságosan nagy hangsúlyt kapó, erőltetett Nők Vs. Férfiak gondolatmenet, és a szélsőségesség. Amennyiben az olvasó nem tulajdonít ennek különösebb jelentőséget, hanem felírja a darab megannyi humorforrása közé, így is élvezhető a kötet. Ugyanakkor, valahogy a végére úgy éreztem, hogy igen, ebből ennyi pont elég volt.
Zseniálisan gyógyította komor hangulatomat, nagyobb dózisban azonban ez a visszájára is fordulhatott volna.
Mindenesetre, nem győzök meghajolni Wilde zsenije előtt ismét, Ha valaki, ő bármelyik party lelke lehetett. Egyedül azt sajnálom, hogy a mai társaságokról nem ír hasonlót, kíváncsi lennék a véleményére – és éles, frappáns megjegyzéseire.:)

eufrozina
Oscar Wilde: An Ideal Husband

Nagyon humoros, fordulatokban gazdag, de a végére valami csattanót vártam.

denkevirag
Oscar Wilde: An Ideal Husband

Az angol „high society” stílusa, remek jellemzésekkel, finom, ironikus-önironikus humorral. Ajánlom az angolul tanulóknak.

Polaris

LORD G. Have you missed me?
MABEL. Awfully!
LORD G. Then I am sorry I did not stay away longer. I like being missed.

Aniko_Horváth

I love talking about nothing, father. It is the only thing I know anything about.

Polaris

LORD C. Never go anywhere now. Sick of London Society.
MABEL. Oh, I love London Society! I think it has immensely improved. It is entirely composed now of beautiful idiots and brilliant lunatics.

Polaris

Mrs. C. Thank you, Sir Robert. An acquaintance that begins with a compliment is sure to develop into a real friendship. It begins in the right manner.

Polaris

Mrs. C. I don't know that women are always rewarded for being charming. I think they are usually punished for it!

Polaris

People are either hunting for husbands or hiding from them.

Polaris

One should always play fairly… when one has the winning cards.

eufrozina

SIR ROBERT CHILTERN: … But may I ask, at heart, are you an optimist or a pessimist? Those seem to be the only two fashionable religions left to us nowadays.
MRS CHEVELEY: Oh, I'm neither. Optimism begins in a broad grin, and Pessimism ends with blue spectacles. Besides, they are both of them merely poses.
SIR ROBERT CHILTERN: You prefer to be natural?
MRS CHEVELEY: Sometimes. But it is such a very difficult pose to keep up.

Act I., 132-140. sor

shellycoat P

MRS MARCHMONT But dear Gertrude Chiltern is always telling me that I should have some serious purpose in life. So I come here to try to find one.
LADY BASILDON (looking round through her lorgnette) I don't see anybody here tonight whom one could possibly call a serious purpose.

Act I

Polaris

Mrs. C. Questions are never indiscreet. Answers sometimes are.