80. legjobb klasszikus könyv a molyok értékelése alapján
84. legjobb mese könyv a molyok értékelése alapján

A ​boldog herceg és más mesék 295 csillagozás

Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Egy csalogány halálra sebzetten dalol egy szerelmes ifjúért. Egy köztéri szobor arcán könnyek gördülnek alá, leveti aranyköpenyét, drágakődíszeit, és a szegényeknek ajándékozza. Egy gyerek megtagadja az anyját, s ezért sorsa mindaddig bünteti, amíg keservesen meg nem bánja vétkét… Oscar Wilde, a ragyogó tollú, irónikus dandy ezekben a gyönyörűen szomorú mesékben a másik, a nagyon sebezhető oldaláról mutatkozik meg. A boldog herceg több mint száz éve jelent meg először, olvasói mindmáig felnőttek és gyerekek egyaránt.

Eredeti megjelenés éve: 1888

Magvető, Budapest, 1998
214 oldal · ISBN: 9631421449 · Fordította: Lengyel Balázs

Chöpp P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Szeretem Oscar Wilde szomorkás meséit. Gyakran elolvastam őket.
A boldog herceg olyannyira a legkedvesebb, hogy fennhangon képtelen vagyok elolvasni, hacsak nem úgy, hogy bőgök, mint egy szopós borjú és taknyom-nyálam egybefolyik.
Mivel ez nem túl szép látvány, nem is gyakran kísérletezem vele.

gabiica P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Ezek a mesék nagyon különlegesek voltak. Volt, amit már ismertem korábbról, de nagy része teljesen új volt számomra. Meglepően tetszettek ezek a szomorkás történetek, hiszen mindegyik hatalmas tanulságot hordoz magában. A kedvencem mindenképp a címadó A boldog herceg történet volt. Megható, szívszorító, és csodálatos. Egyszerűen tökéletes volt.

Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Végre egy élvezetes olvasás. Amikor boldogsággal tölti el az embert, ahogy a szeme átgördül a szavakon. Mosoly ül az arcán, mert minden jelző, szó,
ott van a helyén. Nem is tudná elképzelni máshol.
A tartalom, a tanulság,soha meg nem kopik.
Hívőknek és hitetleneknek is tökéletes. Egy csodálatos író csodálatos műve.

Éva_Bátka P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Még mindig bedőlök ennek a „boldog” címnek… :-))
Legelső találkozásom a könyvvel, talán 8-10 évesen volt. Anyu ült az ágyam mellett és alvás előtt olvasta nekem. Miután két estét is egymás után hangosan végigbömböltünk a sötétben, elengedtük a könyvet. :D
Hazudnék, ha azt mondanám, 30 évvel később sokkal jobban bírtam. :-)) De most már tovább tudom olvasni.
Az egyik legszomorúbb könyv ez, amivel találkoztam. A maga igazságaival, a szépségével, az emberi gyarlósággal, a szeretettel, az önfeláldozással, sok tanúsággal.
Azt hiszem, bármikor is olvasom majd újra, mindig megfacsarítja a szívem és belül mélyen üt.

oldmoviegirl01>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Mesék érett olvasóknak. Mesék az önfeláldozásról, a barátságról, az emberi értékekről, önzésről, a boldogság kereséséről. Szomorkás, tanulságos tündérmesék(?)…

Vacskamati78>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Fáj, ahogy Wilde meséit olvasom. Még Andersen történeteinél is jobban.
Ennyire élesen látni, ennyire megérteni és leleplezni az embert, ilyen gyönyörűen leírni, hogy aztán megbocsájtva könnyezzük meg a történetben magunkat, nem tudja senki rajta kívül.

Dinah>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

A boldog herceg az egyik legcsodálatosabb mese (?), amit valaha írtak.
Mindenkinek el kellene legalább egyszer olvasni!

medizonka>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Ez az első alkalom, hogy Oscar Wilde-tól olvastam valamit és nagyon megtetszett a stílusa. Mesébe csempészett életigazságok. Nagyon érdekes, ahogy összemossa a valóságot a mesés elemekkel, illetve maguk a leírások is csodálatosan szépek. A bibliai utalások és szimbólumok – pl. a hármas szám gyakori előfordulása – külön érdekessé teszik ezt a novellás kötetet. Minden szövegét a szerző áthatja a mélabús, de az igazságtól és szeretettől tisztán csengő hangja. Meséi inkább példázatok, melyekben megkérdőjelezi a szeretet, a hit és a társadalmi igazság mibenlétét. Szívet, lelket gyönyörködtető írások.
Sok érdekes, tanulságos történetet foglal magába e kötet jóságról, kapzsiságról, hiúságról, szerelemről, árulásról, barátságról. Minden történetben-vagy ha úgy tetszik, mesében- találhatunk olyan momentumot vagy szereplőt, akiben magunkra vagy valaki másra ismerhetünk, és ettől olyan közeli ez a kötet. Kedvencem nincs, valami miatt mindegyik mese közel áll hozzám, mindegyik tanulsága megszívlelendő. Bátran ajánlom fiatalabbaknak és idősebbeknek egyaránt z időtálló tanulságokat!

bagie P>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Eddig csak a Boldog herceget ismertem Wilde meséi közül. Most megismerhettem újabbakat, ezek egy része nagyon kedves lett (pl. az önző óriás és kis madár, aki életét adta a vörös rózsáért), de voltak olyanok, amiket nem tudtam megszeretni…

Ikarosz>!
Oscar Wilde: A boldog herceg és más mesék

Aranyos kis történetek füzére, szívhez szóló mesék a szerelemről és a bánatról.
Kicsit hullámzó a színvonal, vannak nagyon jók, és vannak kissé érdektelenek is. Ami közös bennük, hogy mindegyik egy kicsit kurtánfurcsán ér véget. Van amelyik sztori elbírja, van amelyik nem.
A legnagyobb hatású természetesen a címadó Boldog Herceg.
Mindenkinek ajánlom, hogy szánjon rá néhány magányos, nyugodt órát. spoiler

AfterEight>!

– Szeresselek? – kérdezte a fecske, mert kedvelte az egyenes beszédet,
mire a nádszál mélyen meghajolt.

tessa64>!

Mint a legtöbb ember, ő is azt hitte, ha valamit újra és újra, hosszan ismétel, végül igaz lesz.

66. oldal, A híres-nevezetes rakéta

psn>!

– Sok szép virágom van – mondta –, de mégis a gyerek a legszebb virág.

kalypso>!

– Az a zug, amit szívből szeretünk, az a világ […]

AfterEight>!

A diák fölnézett a fűből, oda hallgatott, de nem értette, mit mond neki a csalogány,
mert csak olyasféle dolgokról tudott, amelyekről a könyvek beszélnek.
De a tölgyfa megértette[…]

kalypso>!

Az utazás csodálatosan kiműveli az embert és elsepri az előítéleteit.

encus625 P>!

A házban, ahol kemény szív lakik, örökös a hideg.

A csillagfiú c. novella, 188.oldal

dorottya_k P>!

Én mindig csak magammal törődöm és mindenkitől elvárom, hogy így tegyen. Ezt nevezik rokonszenvnek.

Kapcsolódó szócikkek: szimpátia / rokonszenv
Olysika>!

Valóban nem ismerek semmit a világon, ami nemesebb vagy ritkább volna az önfeláldozó barátságnál.