Buddha ​1. (Buddha manga 1.) 4 csillagozás

Kapilavastu
Osamu Tezuka: Buddha 1.

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

Osamu ​Tezuka’s vaunted storytelling genius, consummate skill at visual expression, and warm humanity blossom fully in his eight-volume epic of Siddhartha’s life and times. Tezuka evidences his profound grasp of the subject by contextualizing the Buddha’s ideas; the emphasis is on movement, action, emotion, and conflict as the prince Siddhartha runs away from home, travels across India, and questions Hindu practices such as ascetic self-mutilation and caste oppression. Rather than recommend resignation and impassivity, Tezuka’s Buddha predicates enlightenment upon recognizing the interconnectedness of life, having compassion for the suffering, and ordering one’s life sensibly. Philosophical segments are threaded into interpersonal situations with ground-breaking visual dynamism by an artist who makes sure never to lose his readers’ attention.

Tezuka himself was a humanist rather than a Buddhist, and his magnum opus is not an attempt at propaganda. Hermann Hesse’s novel or… (tovább)

>!
Vertical, 2006
400 oldal · ISBN: 9781932234565 · Illusztrálta: Osamu Tezuka

Várólistára tette 2

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

RandomSky>!
Osamu Tezuka: Buddha 1.

A klasszikus manga sorozat első részében maga Sziddhárta még épp csak megszületik, de remek korképet kapunk, és mellé csuda izgalmas sztorit. És olyan humoros kiszólásokat is, amilyenek mondjuk az Asterix képregényekben vannak.

walkingRead>!
Osamu Tezuka: Buddha 1.

A nyolc kötetes, összesen kb. háromezer oldalas manga Tezuka egyik utolsó epikus műve, Buddha életéről, kommersz köntösben, széles korosztálynak, könnyedebb műfajban. Az első kötetben Buddha még alig szerepel, csupán megszületik egy mellékszálban, a fővonal egy Chapra nevű rabszolgafiúról szól, aki ki akar törni kasztjából, ezzel azt is bizonyítva, hogy a születéskori megbélyegzés felülírható. Tezuka zsenialitása többrétegű, műfaji elemeket vegyít és ütközetet: az íróra jellemző túlzó „ügyetlen humor” folyamatos váltakozása a drámával/tragédiával nem csak azért izgalmas, mert dramaturgiailag pergő ritmust kreál, hanem mert a két szélsőséggel határátlépés történik, egy harmadik forma alakul, amit egy szinten nevezhetünk tragikomédiának, de ez nem olyan egyszerű, mert ábrázolásban a túlstilizálás és a realisztikus megjelenítés között is diszharmónia lép fel: Asita meséjében egy hegyen Makkhali Gosalát az éhhalál kerülgeti, de megjelenik három állat, közülük a nyuszi felajánlja magát fogyasztásra – itt az öregember realisztikus, míg az állatok szélsőséges „comic relief”-figurák, a tapsifüles áldozatával viszont valami történik; tehát a kezdetben szikár stílust felváltja egy nagyon laza hangulat, hogy egy tetőponttal megforduljon a szemlélet valami negatívba, ami se nem realisztikus, se nem abszurd – megkockáztatom, hogy ilyen érdekes hatás-mechanikával még sose találkoztam.


Népszerű idézetek


A sorozat következő kötete

Osamu Tezuka: Buddha 2. The Four Encounters

Buddha manga sorozat · Összehasonlítás

Hasonló könyvek címkék alapján

Shusaku Endo: Silence
Eiji Otsuka – Housui Yamazaki: The Kurosagi Corpse Delivery Service 1.
Nichiren: Two Nichiren Texts
Daisetz Teitaro Suzuki: Manual of Zen Buddhism
Satoshi Kon: Tropic of the Sea
Shunryu Suzuki: Zen Mind, Beginner's Mind
Hitoshi Iwaaki: Parasyte 1.
Kafka Asagiri: Bungo Stray Dogs 3.
ONE: One-Punch Man 1.
Yuhki Kamatani: Our Dreams at Dusk 1.