Örökölt ​sors 54 csillagozás

Családi sebek és a gyógyulás útjai
Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors

Amikor ​elkezdjük kutatni elakadásaink, szorongásaink, elhibázott párkapcsolataink, ismétlődő kudarcaink okát, gyakran kiderül, hogy saját életünk történései nem adnak megfelelő magyarázatot. Ilyenkor érdemes a tágabb perspektívát is megvizsgálni, és szüleink, nagyszüleink vagy akár a még korábbi generációk életeseményeit is feltárni.
A legtöbb esetben döbbenten tapasztaljuk majd – amit a modern kutatások eredményei is igazolnak –, hogy felmenőink traumái, feldolgozatlan félelmei, kapcsolati törései még a halálukkal sem enyésznek el, hanem bennünk élnek tovább. Az egykori háborús üldöztetés a mi életünkben depresszió formájában jelentkezik, a kitelepítés traumája állandó bizalmatlanságban, az árván maradt dédmama kötődési vesztesége párkapcsolati kudarcokban, az öngyilkos nagypapa eltitkolt története pánikzavarban – hogy csak néhány lehetséges példát említsek.
Számomra ma már egyértelmű, hogy egyetlen ember sorsa sem érthető meg transzgenerációs szemlélet nélkül. Ha… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2018
272 oldal · ISBN: 9786155932007

Steve Jobs · Böhm Aranka

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Rendkívül érdekes, elgondolkodtató, ugyanakkor választékos, könnyen érthető, olvasmányos írás. Laikusoknak íródott, nem megy bele nagy mélységekbe, éppen csak arra ösztönöz, hogy komolyan vegyük a múltunkat és elgondolkodjunk sorsunk alakulásán. Mankót ad arra vonatkozóan, merre érdemes elindulnunk, hogy az Élethez való hozzáállásunkon javítsunk, sorsunkon adott esetben miként változtathatunk. Engem teljesen magával ragadott ez a könyv, ajánlom minden érdeklődőnek!

Dixy05 P

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Most olvastam először pszichológia témájú könyvet. Nagyon örülök, hogy megtettem. Remek iromány számtalan hasznos elemmel. A sorok között saját életemre is rábukkantam. Megfejtettem, hogy miért van ez a teljesítmény kényszer, ami szinte már az életem részévé vált, honnan a maximalizmus. S persze nem csak saját magamat ismertem fel, hanem barátokat, családtagokat, ismerős sorsokat. Döbbenetes igazságokat írt le Noémi a könyvben. Kicsit ijesztő is volt szembesülni ezekkel. Nem is gondolná az ember, mi minden játszik közre abban, hogy kik vagyunk és hogyan élünk vagy milyen döntéseket hozunk. Nagyon tanulságos alkotás, javaslom mindenkinek, garantált élmény.

SzVera

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Van, úgy hogy az ember a miérteket keresi…a környezetében, családjában, magában, vagy egyszerűen a körülményeiben. A szerencsések hamar rálelnek, de vannak, akik egy életen át próbálják megtalálni…
Nagyon tetszett a könyv. A közérthető megfogalmazás, az elgondolkodtató összefüggések. Sajnos magamra vonatkozóan kevés dolgot tudtam hasznosítani, de rámutatott a környezetemben élőkre… és nem egyszer volt jé tényleg érzésem.
Köszönöm az élményt!

Katan

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Fú, de jó volt! Nagyon könnyen és gyorsan olvasható, érdekes, izgalmas, segítő könyv. Végre egyre több szó esik arról, mennyire képesek vagyunk tudattalanul tovább vinni rég elfeledett „örökségeket”, vagy hogy miként hagyhatnak felnőttként is mély nyomot bennünk a magzatkori megélések. És ha megsejtjük az esetleges összefüggéseket, dolgozhatunk rajtuk, feloldhatjuk őket.
Ha kalandos, izgalmas könyvet szeretnél, ezt mindenképpen olvasd el!

furacs

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Lelkiekben nagyon megmozgatott ez a könyv. Komoly revelációim voltak olvasás közben. Számomra megdöbbentő újdonságot jelentett a biológiailag, sejtszinten kódolt transzgenerációs hatás bizonyított volta (cseresznyevirágillat-kísérlet!). Ennek hatására saját életemben is tetten értem – első körben – egy rám is ható, kissé kísérteties átörökítést. De még mindenképp szeretném megrajzolni a családi genogramot, amitől a puzzle többi darabja is talán a helyére kerül.
No de a könyvről: Orvos-Tóth Noémi nagyon jó, olvasmányos stílusban ír. Kellőképpen beenged a saját világába és hoz néhány személyes példát is, amivel sikerül nagyon szimpatikussá válnia. Látszik az is, hogy közel áll hozzá az irodalom, több idézet, mottó, irodalomból vett példa, vers, ének helyet kapott a könyvben, de már csak a nyelve, szókincse is elárulja, hogy nem „szakbarbár”, hanem igazán művelt szerzővel van dolgunk. Ugyanakkor szakszerű is, friss kutatási eredményekre támaszkodik, világos, logikus a gondolatmenete, követhető az érvelése. Talán az eleje kidolgozottabb volt, amikor az alapokkal, a gyermekkorral foglalkozik. Jók voltak a terápiás tapasztalatból hozott példák, egyiket-másikat különösen megrázó volt olvasni. Odafigyelt a vélhetőleg mindannyiunk családját érintő XX. századi történelmi eseményekre, rámutatott, hogy ezek egész a mi generációnkig hatnak és foglalkozni kell velük! Nem vagyunk szigetek, a családunk története a mi személyes történetünk.
Összességében nagyon gondolatébresztő olvasmány és őszintén örülök, hogy a vásárlási listák élén szerepel – remélem jó sokan elolvassák és hatással lesz a gyógyulásra szoruló társadalmunkra.
Hirtelen felindulásból vettem meg, de nagyon örülök neki. Magamhoz képest meglepően gyorsan, egy hét alatt végigolvastam :-)

Hoagirl P

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Nagyon jól felépített, könnyen olvasható, érdekes könyv. A pszichológia amúgy is közel áll hozzám, érdekelnek az ezzel kapcsolatos írások, ezért elég sokat is olvastam a témában (végzettségem okán főleg sportpszichológiát) de ritka az olyan ami egyszerű nyelvezettel, közérthetően, mégsem szájbarágósan fogalmazza meg a tényeket. Nagyon jó ötletnek tartom a személyes, valós emberekkel megtörtént esetek leírását is, ezzel mintegy alátámasztva az elmondottakat és a fejezetek végén feltett kérdések is okosak. Szuper volt olvasni, tényleg mindenkinek jó szívvel tudom ajánlani.

szabimol

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Izgalmas és közérthető olvasmány. A gyakorlati pédák közel hozzák a témát az olvasóhoz.
Én nagyon szeretem a családállítás módszerét, és ahhoz képest érdekes volt a transzgenerációs hatásokról olvasni pszichológiai szempontból.

mignonne

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Nagyon érdekes, elgondolkodtató könyv. Nagyon hasznos olvasmány, arra vonatkozóan, hogy megértsük az miértéket, segít az önismeretben is. Tudom, hogy szándékosan nem megy bele a résztetekbe, de én egy-egy témát részletesebben is megismertem volna.

Julkó_Jucus

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Ez egy olyan könyv amit nem lehet csak egyszer elolvasni és félre tenni. Időről időre elő kell venni, hogy folyamatosan hasson ránk a felismerés érzése és ne feledkezzünk meg arról, hogy mit hordozunk magunkban. Általában nem szoktam bejelölgetni a kedvenc részeket a könyvekben, most viszont tele volt sárga cetlivel. Majdnem minden oldalra tudtam volna ragasztani egyet vagy akár többet is. Nagyon sok mindenre választ kaptam, megértettem és most még több dologra vagyok kíváncsi….

Erika_Gyura

Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors Családi sebek és a gyógyulás útjai

Hiánypótló könyv a témában. Nagyon élveztem a példákkal alátámasztást, néhol meg kellett állnom emésztgetni a leírtakat. Olvastam volna még.
Érdekes volt megtapasztalni, ahogy „estek le az ötforintosok”, mindenkinek el kellene olvasnia.

DTimi

Ahhoz, hogy szabadulni tudjunk gyermekkorunk kísértő démonaitól, messzebb kell látnunk szüleinknél. El kell fogadnunk, hogy egykor ők is tehetetlen áldozatok voltak, akik feldolgozatlan sérüléseiket nekünk adták tovább.

143. oldal - Családban marad

shadowhunter1975 P

„Aranka, kérem, a maga gyereke meg az én gyerekem veri a mi gyerekünket” – mondta az anekdota szerint Karinthy második feleségének, Bőhm Arankának, amikor különböző „alomból” származó gyerekeik között kitört a testvérháború.

76-77. oldal, Testvérsorrend (Kulcslyuk kiadó, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: Böhm Aranka · Karinthy Frigyes
DTimi

Sokáig azt hitték, a méhben csak testi növekedés zajlik. Néhány évtizede csupán, hogy – a modern csecsemőkutatásoknak és az ultrahangos technológiának köszönhetően – világossá vált: ebben az addig felderítetlen időszakban nagyon fontos dolgok történek. A magzat jelen van, figyel, reagál és tanul. Bár idegrendszere még éretlen, tapasztalatait mégis elraktározza. Az anyai test nemcsak táplálékkal látja el, de érzelmi állapotait is átadja neki: ha az anya éppen jól érzi magát, a magzat is boldogsághormonban fürdik, ha feszült, ideges, neki is kijut a stresszhormonokból. Ezek a biokémiai üzenetek emléknyomokká alakulnak át, melyek testi érzések, zsigeri benyomások, sejtszintű emlékek formájában raktározodnak el. Fontos tehát hangsúlyozni, hogy nem tudatos, szavakban megfogalmazható emlékekről van szó, hanem sejtszintű tapasztalatokról.

18 -19. oldal - A nem kívánt gyerek drámája

Constanze

…a gyerek tünete mögött mindig keresd a szülőt. A gyerek „csak” tünethordozó, ha kínja-baja van, tanácsos előbb a felnőttek világát tüzetesebb vizsgálat alá vonni.

92. oldal (Kulcslyuk Kiadó, 2018)

Constanze

A szülő érzelmi állapota (és nem a szándéka!) formálja a gyermek érzelmi működését, beleértve ebbe az idegrendszeri fejlődést is.

133. oldal (Kulcslyuk Kiadó, 2018)

ruszky

Nemrégiben például tanúja lehettem egy boltban, amint egy anyuka így szólt kétévesforma, zokogó kisfiához: „A fiúk nem sírnak, a hiszti a lányoknak való.” Szívem szerint megkérdeztem volna tőle, vajon hány alkalommal borult már ki a férje érzelmi elzárkózásán, és hányszor háborodott fel, amikor egy férfi hisztinek nyilvánította az ő fájdalmát vagy szomorúságát. Ha pedig ez egyszer is előfordult, akkor nem ártana erőfeszítéseket tenni, hogy végre megváltoztassuk ezt az ostoba szocializációs gyakorlatot.

Olwen P

Ha megkérdeznénk az embereket, fontosnak tartják-e az őszinteséget egy kapcsolatban, a legtöbben határozott igennel válaszolnának. Általános elvárásunk, hogy a másik mondjon nekünk igazat, ne legyenek kimondatlanságok, elhallgatások, amelyek bizonytalanságot visznek a kapcsolatba. Ám ha ugyanezeket az embereket arról kérdeznénk, mindent őszintén megosztanak-e a párjukkal, már egészen más képet kapnánk. Kiderülne, hogy azok, akik elvárják, és általába véve fontosnak tartják az őszinteséget, számtalan dologról nem mernek, nem tudnak, vagy nem akarnak beszélni a kapcsolataikban.

212. oldal - Lerombolt bizalom

Kapcsolódó szócikkek: őszinteség · titok
Olwen P

Ám az kétségtelen, hogy az egész modern világ lenyűgözve figyelte minden új Mac és iPhone piacra dobását, és a legtöbb vásárló mély, szinte intim kötődést érzett (és érez) a cég termékei iránt. Jobs, akinél a kötődés már élete kezdetekor megszakadt, szinte odaláncolta az embereket cége termékeihez. Egyszer azt mondta nekem valaki, amikor értetlenkedve kérdeztem erről a szinte mágneses vonzalomról: „Tudod, egy almát birtokolni az több, mint hogy az embernek van egy számítógépe. Az azt is jelenti, hogy egy családhoz tartozol. Az almás gépek tulajdonosai, bárhol jársz a világban, széles mosollyal vigyorognak rád, mint egy testvérre.” Igencsak elgondolkodtató. Egy férfi, aki nem kellett a vér szerinti családjának, akit leendő nagyapja már a születése előtt száműzött, létrehoz egy olyan terméket, ami az informatikai piacon korábban soha nem tapasztalt módon mély, szinte archaikus összetartozás-élményeket ébreszt a tulajdonosokban…

Kapcsolódó szócikkek: iPhone · Mac (Apple) · Steve Jobs
Constanze

A „teszem, mert hiszem, hogy értelme és eredménye lesz” az egyik legegészségesebb hozzáállás az élethez, ami sok sanyarú helyzetből kisegíthet minket.

259. oldal (Kulcslyuk Kiadó, 2018)

ruszky

Érdekes megfigyelés az is, hogy a szülők általában azzal a gyerekkel találják meg legkönnyebben a hangot, akivel azonos a születési sorrendjük.