Egy ​nárcisztikus hálójában 97 csillagozás

Felépülés egy érzelmileg bántalmazó kapcsolatból
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Hogyan ​lehet felépülni egy érzelmileg bántalmazó kapcsolatból?
A 37 éves Kriszta párkapcsolati problémákkal keresi fel a pszichológust, majd fokozatosan ébred rá, hogy nem csak magában kell keresnie a hibát: nárcisztikus férje folyamatosan megalázza, hibáztatja, kritizálja és elfordul tőle. Kriszta úgy dönt, hogy két kisgyerekkel kilép a tíz éve tartó, érzelmileg bántalmazó házasságból. A kötet bemutatja, milyen belső viaskodásokon, bizonytalanságokon keresztül vezet az út, míg érzelmileg maga mögött tudja hagyni párkapcsolatának lelket romboló hatásait, és feldolgozza gyermekkora önsorsrontó mintázatait is.

Mi történik a terápiás rendelő zárt ajtaja mögött?
Még ma is sokan hiszik, hogy aki pszichológushoz jár, az őrült vagy gyenge. A terapeuta esetei köteteiben egy-egy pszichoterápia történetét követhetjük nyomon az első találkozástól a lezárásig. Miközben betekintést nyerünk a terápia folyamatába és a különböző módszerek működésébe,… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A terapeuta esetei HVG Könyvek

HVG Könyvek, Budapest, 2019
HVG Könyvek, Budapest, 2018

Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában Felépülés egy érzelmileg bántalmazó kapcsolatból

„Hiába igyekszünk elkerülni a múltat, a rögzült rossz sémák ismételten belekormányoznak minket a gyötrelmes helyzetekbe.”

A kiadói sorozat ezen kötetét még tavaly novemberben a HVG Pszichológia Szalon rendezvényén szereztem be, de az előadás olyan mély érzelmeket hozott elő belőlem, hogy csak most jutottam el dedikált példányom elolvasásához. A könyv már ennyire nem érintett meg, Szondy Máté: Olvadás című kiadványa sokkal több érzelmet sűrít magába, illetve a stílusa is annak volt a legolvasmányosabb, azonban mégis az Egy nárcisztikus hálójában az, amely a legtöbbet adta számomra A terapeuta esetei eddig megjelent részei közül.

Orvos-Tóth Noémi írásából kliensének, a 37 éves Krisztának egy érzelmileg bántalmazó kapcsolatból történő kilépését, és beletáplált kishitűségének „átprogramozását” követhetjük nyomon, egy közel három éven át tartó terápia által. A nárcisztikus személyiségzavar a címadó témája a könyvnek, de ennél sokkal többről szól, többek között hangsúlyosan megjelenik benne a transzgenerációs átadás, ahogy Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors-ában is. A használt módszerek között kiemelt szerepet kap a sématerápia alkalmazása, hiszen ezek a korai élményekből létrejött sémák jelentősen hozzájárultak ahhoz, hogy Kriszta egy ilyen házasságban ennyi ideig megrekedt, és ilyen nehezen lépett ki belőle, önmagát hibáztatva. A könyv igazi gyöngyszeme számomra a határkijelölésről szóló fejezet volt, egészen biztos, hogy ez a néhány oldal lesz a bibliám a következő időszakban.

Kriszta története korántsem ritka, az eset leírása pedig rendkívül közérthető, még a nem vagy csak részben érintett laikusok számára is igen érdekes és tanulságos. A pszichológus nem titkolja, hogy bár az alkalmazott módszerek is fontosak, a páciens és a terapeuta kapcsolata az, ami igazán gyógyít. Nagyon szívmelengető olvasni, hogy a pszichológus mennyire rá tud hangolódni kliensére a közös munka során. Rendkívül igényes kiadvány, akárcsak a sorozat többi része, alig várom a további megjelenéseket.

TiaRengia I>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Ha csak a magam lelki bajait nézem, három szakember tett rám katartikus hatást és adott a kezembe életre szóló mankót: a saját terapeutám, Bánki György és vitathatatlanul ott van a top 3-ban Orvos-Tóth Noémi is.

Sohasem fogom elfelejteni azt a pillanatot, amikor az egyik előadásán elmesélt egy esetet, ami gyakorlatilag mintha rólam szólt volna. Emlékszem, ott ültem a harmadik sorban középen, a fejemen pedig minden bizonnyal nagyon látszott, hogy most mekkora ráismerések zajlanak bennem, mert többször is összetalálkozott a tekintetünk az alatt a pár perc alatt. Nagyot lökött a gyógyulási folyamatomon az az alkalom!

Az elmúlt héten két előadásán is részt vettem, szóval naná, hogy amint kijött a könyv a nyomdából, vettem is meg izibe. Izgatottan vártam, vajon tud-e még valami mást, újat mondani Bánki doktor úr könyve után a témáról, egyáltalán, vajon írásban is olyan átütő élmény lesz-e, mint szóban? A válasz igen és igen!

Továbbra is rendkívül értékesnek és érdekesnek tartom ezt a sorozatot. Belelátni a pszichológusok fejébe módfelett pikáns, különösen, ha az olvasó még döbbenetesen sokszor azonosulni is képes Krisztával, a pácienssel. Az meg még különlegesebbé tette a befogadást, hogy főleg a közelmúlt élményeinek hatására gyakorlatilag Noémi hangján olvastam fel magamban minden átkötő szöveget.

A téma megközelítése is merőben más, mint a fentebb említett könyv esetében, de ez nagyon jót tett neki. Gyakorlatiasabb leírásokkal kísérhettük Krisztát a gyógyulási folyamaton, kevesebb volt az elméleti rész, ám ami szerepelt a könyvben, az mind nagyon értékes és kiidézendő gondolat.

Istenem, milyen jót sírtam ezen a könyvön… Köszönöm, köszönöm!

Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Nagyon szeretem a terapeuta esetei sorozatot és olvastam is az összes kötetét. Szeretem, mert laikusoknak is abszolút érthetően mutatja be a pszichoterápiás folyamatokat. Szeretem, mert tényleg változatos, minden könyvecske más és más problémakörre fókuszál, más és más terápiás módszereket érint (felszínesen, természetesen). Orvos-Tóth Noémi, klinikai szakpszichológus, egy érzelmileg bántalmazó, nárcisztikus kapcsolatból menekülni vágyó kliens esetét dolgozza fel. A három évig tartó pszichoterápiában a kliens, Krisztina új módszereket tanul meg a stresszhelyzetek kezelésére (autogén tréning, mindfulness gyakorlatok), a terápiás folyamatban feltárásra kerülnek a transzgenerációs minták és napvilágra jutnak a Krisztina életét irányító különféle sémák, felszínre kerülnek mélyen elfojtott gyermekkori traumák, hogy a terápia végére egy határokat megszabni képes, mélyebb önismerettel rendelkező, minden értelemben szabadabb nővé váljon. Nagyon megérintett a története, és jó, hogy Orvos-Tóth Noémi megosztotta ezt velünk.

gumicukor>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Érdekes könyv volt, rövid, tömör. Talán lehetett volna kicsit hosszabb, kíváncsi lettem volna, hogy spoiler. Ezekről csak néhány rövid mondat szólt, ennél én sokkal többre lettem volna kíváncsi. Egyébként egy jól összerakott könyv, tetszettek a rövid pszichológiai részek, érdekesek voltak. Sokat megtudtam a nárcizmusról is, nagyon szemléletes Kriszta története erről a „betegségről”. (Szomorúan konstatáltam, hogy a környezetemben többekre illettek a leírt nárcisztikus jegyek.)

Alapvetően az Örökölt sors c. könyvére való ráhangolódásnak szántam, főleg hogy megismerjem az írónő stílusát. Tetszett a hétköznapi megfogalmazás, alig voltak benne szakkifejezések, és azok is meg lettek magyarázva. Mindenképpen el akarom olvasni a sorozat többi kötetét is.

(Tényleg érdemes meghallgatni a könyvben említett TED előadást, nagyon érdekes: https://www.youtube.com/watch…)

szabadosági I>!

ZSENIÁLIS!
Önismerettel ismerkedőknek, akiket érdekel milyen a munka a pszichológussal, de elmenni még nem mertek, vagy azoknak, akik olyan kapcsolatban élnek, amelyből úgy érzik képtelenek kiszállni a másik zsarnoksága miatt.
Nem kell megijedni a címtől, nem csak azoknak lehet hasznos, akik sosem éltek érzelmileg bántalmazó kapcsolatban! Én speciel sosem éltem, mégis iszonyú tanulságos volt.
Érthetően, röviden, magyarázó fogalmakkal – ezeket különösen szerettem.
Amilyen rövid olyan sokat ad!
Jöhet a következő a „terapeuta esetei” sorozatból.

Olya>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Magávalragadóan olvasmányos írás a hétköznapokról.

A fókuszban ugyan Kriszta története áll, viszont az olvasó akár magára is ismerhet benne.

Érdemes időt szentelni rá.
Gyorsanolvasós :)

Georgina77 P>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Igen, ez is jó volt. Bensőséges, szemléletes. Sokat lehet ebből az esetből is tanulni. Merjünk önmagunkba nézni általa. A krízis elszenvedőjét mélyen sajnáltam. A férjét pedig jól képen töröltem volna. Vele volt a baj és mégis a többiek életét lehetetlenítette el. A másiknak kellett helyette lelki terápiára járnia. Szégyenletes.

furacs>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Egy hároméves terápia történetét meséli el esettanulmányként ez a kis kötet, mely azon túl, hogy feltárja a konkrét élethelyzetet és a mögöttes mozgatórugókat, rövid magyarázatokkal is szolgál az egyes módszerek, jelenségek, fogalmak vonatkozásában. Ezeket eltérő betűtípussal szedett rövid alfejezetekként szerkesztették a kötetbe, meg-megszakítva a főszöveget. Talán néha kicsit zavart, mert haladtam volna tovább a történettel, de hasznos és jó ezeket a rövid magyarázatokat is végigolvasni, mert tényleg bepillantást engednek a pszichológus eszköztárába, gondolatmenetébe, a terápia felépülésébe.
Idén ez a második könyvem a szerzőtől (és ezzel egyelőre sajnos ki is fújt a repertoár) és továbbra is az a véleményem, hogy azon túl, hogy kiváló szakember és érzékeny szemű és fülű pszichológus, szerintem igényes szerző és remekül megállná a helyét prózaíróként (és/vagy költőként) is. Nagyon szurkolok, hogy írjon még bármit!

tiborszerintabor P>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Volt „szerencsém” kisgyerekként közelről látni olyan személyeket, akik egymást bántalmazták – ők a szüleim voltak. Bevallom, én akkor nem értettem, hogy mit tesznek és hogy miért csinálják, nem láttam át a helyzetet. Egymást a maguk módján bántásuk a válással nem szűnt meg, inkább csak a módja és tere változott. Évekkel a válás után anyám úgy döntött, hogy teljesen megszakít(tat)ja a kapcsolatot apámmal – úgy, hogy azért a gyerektartást fizesse.. Persze, ez sem ment ennyire egyszerűen.. És hogy ki volt kinek a „hálójában”? Amit utólag mondani tudok: más-más módszerekkel éltek, de a maguk módján mindketten agresszívek voltak – egymással is, és velünk is, a gyerekeikkel..„Ártatlan” egyikük sem volt – viszont mindannnyian megszenvedtük a helyzetet..

A laikusoknak szánt, igényes stílusban megírt ismeretterjesztő könyv kliense egy válófélben lévő 30-as anyuka, akinek orvos apja alkoholizmusa miatt tinikorában meghalt. Anyja, akinek apja szintén erősen alkoholizált, nem sokat törődött vele és húgával, így a kliensre hárult önmaga és testvére ellátásának terhe. Húga felnőve elhagyta a családot, távoli országba költözött. A kliens elmondása szerint ügyvéd férje érzelmileg bántalmazó, empátiaszegényes személy. A kliens a terápia ideje alatt elköltözik két gyermekével a férjétől, majd elmondása szerint egy férfivel kezdett el ismerkedni – azaz önbizalma megerősödött a terápia során, és úgymond „felcsillant egy jobb élet reménye”..

Ami a címet illeti: „Egy nárcisztikus”. Vajon ez az egy szó kielégítő egy személy jellemzésére? Ahogy a könyvben is szerepel, a közemberek némi pszichológiai ismeret birtokában hajlamosak másokat közszájon forgó pszichológiai terminusokkal (le)minősíteni: „Ma már egy hétköznapi társalgás során is teljes természetességgel használjuk a szakkifejezéseket, és lazán „diagnosztizálunk” bárkit. A kolléganő nem nehéz természetű, hanem passzív agresszív, a barátnő nem ragaszkodó, hanem kapcsolatfüggő, a hangoskodó szomszéd nem idegesítő, hanem pszichopata, a hisztis testvér pedig nemes egyszerűséggel borderline.” És lehetne folytatni a sommás ítélkezéseket, pl. „apakomplexusos” lány – és hát "nárcisztikus” is lehet egy ugyanilyen, valakire, annak személyiségének átlátása nélkül ráragasztott címke..

A címkézéssel az is a probléma, hogy ilyen esetben sokan azt hiszik, hogy az adott címke révén értik és magyarázni tudják a másik embert, átlátják annak személyiségét – illetve a címke által magyarázzák a személy viselkedését. Ilyen címke lehet a horoszkópok világának keretei között, vagy más hasonló populáris személyiségtipológia keretei közötti értelmezés. Ez alapvetően a pszichológiai kulturáltság hiányáról, illetve gyengeségéről tanúskodik – és adott azt a sajnálatos helyzetet eredményezi, hogy valaki egyetlen, amolyan „központi viselkedésszervező tulajdonság”-ként felfogott körülmény alapján magyarázza valakinek a viselkedését. Az mondjuk ilyen esetben fel sem merül, hogy valaki bizonyos helyzetben viselkedik bizonyos módon, amit valaki egy bizonyos módon értelmez – adott esetben rosszindulatú megközelítéssel.. (Lásd még állatok címkézését és (le)minősítését is, például: "csökönyös szamár")

A műben szereplő történetben meghatározó körülmény a transzgenerációs hatás jelensége: a kliens családjában jelen van az alkohol, az apja és anyjának apja is ivott – ehhez képest viszont furcsa, hogy a kliens saját családjában nincs jelen az alkohol. A kliens elmondása szerint sokat dolgozó férje nem fogyaszt alkoholt – tehát úgy tűnik, mintha a férj „csak úgy magától” lenne szemlélettorzult. Elképzelhető, hogy a kliens nem érzékeli, hogy férje szerhasználó, vagy épp szerfüggő – vagy nincs tudomása arról, hogy a férje ilyen közegben nőtt fel, hozzá hasonlóan. Úgy gondolom, valószínűtlen, hogy a férj „szermentes”: egy magasan funkcionáló függő esetén a szerhasználat nem annyira feltűnő. A függőket sokan lecsúszott egzisztenciájú személyeknek képzelik el – miközben az öntudatlan szerhasználattal járó szemlélettorzultság nem csak a marginalizálódás, hanem a (gátlástalan) meggazdagodás és hatalomszerzés irányába is mutathat..

Amit fontosnak tartok kiemelni a könyvben szereplő sztori kapcsán: ha a kliens férje egy „igazi” nárcisztikus, a kliens nem tudott volna ilyen egyszerűen megszabadulni tőle, mint ahogy az a könyv leírása szerint megtörtént. A könyvben szereplő nárcisztikus meglehetősen „szerényen” viselkedik. Fontos hangsúlyozni: megfelelő ismeretek hiányában nem csak a problémás személy felismerése, hanem a tőle való szabadulás se könnyű.. Úgy gondolom, ilyen esetben nem elég egy pszichológus, akinek elmondhatja az érzéseit, hanem egy olyan, a nárcisztikusok világát értő coach-ra is szükség lehet, aki felkészíti őt a megpróbáltatásokra, illetve a „bokszmeccsre” – és a bokszmeccs ebben az esetben nem valamiféle érdekes metafora, hanem ez adott esetben „kőkemény valóság”, aminek keretében megtapasztalható akár az is, milyen ha valakit legyengült, sérülékeny állapotában kiütéssel padlóra küldenek (testileg is, és lelkileg is)..

A könyvben a helyzetértelmezés „kliensközpontú”, azaz egyoldalú és szubjektív – igaz, erre történik is utalás: „Amikor valaki párkapcsolati problémákról beszél, azzal is tisztában kell lennünk, hogy csak a valóság benne leképeződő verzióját halljuk. Amiről beszél, az az ő egyéni megélése, és szinte biztosra vehető, hogy a párját hallgatva felmerülne bennünk a kérdés, vajon ugyanarról a párkapcsolatról van-e szó.” Az értelmezés végig egy (kényszer)pályán halad: a kliens a szerencsétlen áldozat, a kliens férje a gonosz kapcsolattönkretevő – aki a kliens elmondása szerint elzárkózik attól, hogy szakember bevonásával rendezzék a helyzetet. A kliens semmiért nem érzi magát hibásnak a kapcsolatban, minden rossz oka és forrása a férje, aki eleinte „istennőként kezelte”, később „cselédsorba taszította” és „aranykalitkába zárta”..

Mindaz alapján, amit a kliens elmond, nem éreztem azt, hogy rá lett volna hangolódva férjére – inkább azt éreztem, hogy azt keresi, hogyan, milyen kifogásokkal tudna szabadulni tőle. A történetben a különválás meglehetősen könnyen megtörténik – durva fenyegetésekről, anyagi természetű vitákról szó sem esik, a pénzügyi körülmények ki vannak takarva.. Holott egy ismertebb ügyvédtől való, vagyonmegosztással járó válás, és a tartásdíj-kisajtolás „jövedelmező vállalkozás”.. Ha így nézzük a sztorit, akkor ki van kinek a hálójában?

Végül megjegyezném: a könyvben bemutatott jelenségkör nem pusztán egy személyes ügy, hanem egy komoly társadalmi probléma, aminek megoldásához társadalmi szintű, mentálhigiénés és pszichopatológiai vonatkozású edukációra lenne szükség..

A témához kapcsolódó további értékeléseim:
Belső Nóra: Hullámvasúton https://moly.hu/ertekelesek/3822989
Dudits: Életmentő könyv https://moly.hu/ertekelesek/3504024
Hanácková: Miért röhög a hiéna? https://moly.hu/ertekelesek/3622999

Lobelin P>!
Orvos-Tóth Noémi: Egy nárcisztikus hálójában

Második könyvem ebből a sorozatból, és ez is nagyon tetszett. Rövid kis könyvecske, de nagyon informatív. Jó, hogy nem csak magáról a terápiáról írt, hanem háttér információkat is megosztott… és, hogy a későbbiekről is kaptunk Krisztáról információt. Noémiből árad a hozzáértés és az emberség, biztos, hogy nagyon jó terapeuta, ráadásul nagyon jól is ír.

Málnika >!

A testi határok megerősítése mellett Krisztának a következő varázsszót is el kellett sajátítania: “nem”. Ez a szó biztonsági zónát von körénk, és a legfontosabb verbális üzenet, amivel tudtára adjuk a környezetünknek, hogy meddig jöhetnek felénk. Használatával egyértelművé tesszük, hogy önálló akarattal, elképzelésekkel, szándékokkal és vágyakkal rendelkezünk. A “nem” mellett természetesen a belső önvalónkkal összhangban kimondott “igen”-re is szükség van. A legfontosabb pedig az, hogy képesek legyünk nemet mondani, amikor arra van szükségünk, és igent, amikor annak jött el az ideje.

121. oldal (Épülő határok)

TiaRengia I>!

A bántalmazás nemcsak fizikai formában jelenhet meg. A lélek megtörése, az önbizalom, önértékelés módszeres csorbítása, a megalázás, a hibáztatás, a másik szükségleteinek figyelmen kívül hagyása szintén maradandó károkat hagyhat maga után. Az érzelmi bántalmazás következményeinek súlyosságát fájdalmasan sokáig alábecsültük. Nyomában szorongás, depresszió, pszichoszomatikus betegségek alakulhatnak ki. A családban jelen lévő érzelmi bántalmazás a gyerekek kognitív és emocionális fejlődésére abban az esetben is negatív hatással van, ha nem ők a közvetlen célpontok. A bizonytalanság, a fenyegetettség élménye stresszállapotot jelent, ami ha állandósul, károsítja az éretlen idegrendszert.

Málnika >!

A nárcisztikus kulcsszavai: én, engem, nekem, rólam, értem. A másik ember elsősorban arra kell, hogy kielégítse a soha ki nem elégíthető szükségleteket.

71. oldal (Kiszolgáltatva)

Málnika >!

A sémák, bár nagyon konzervatívak és szeretnek ellenállni a változásnak, azért mégis átalakíthatóak. Ezen dolgozik minden egyes nap. Felismeri, amikor felbukkannak, és igyekszik leállítani az automatikus reakcióit.

127. oldal (Veszteségek árnyai)

Málnika >!

100. oldal (Önsorsrontó mintázatok)

lullau>!

Az önismereti munka nem rövidtávfutás, ahol egy gyors rajt után szinte azonnal vége a futamnak. Inkább hasonlítanám az ultramaratonhoz: hosszú, időnként kimerítő, és vannak pillanatok, mikor úgy érzi az ember, soha nem lesz vége, ám utólag élete legizgalmasabb élménye lehet.

DaTa >!

A nehézségekkel való megküzdés nem születik velünk. Azt ugyanúgy meg kell tanulnunk, mint az anyanyelvünket. Olyan észrevétlenül, olyan spontán és magától értetődő módon. Ha kimarad a tanulási folyamat, akár élethosszig is csak felemás megoldásaink lesznek a problémáink kezelésére.
Ebben az esetben főleg a tagadás, az elfojtás, a bagatellizálás marad mint lehetőség. Ha jön egy fájdalom vagy bármilyen megterhelő érzés, annyit tudunk mondani: ugyan már, ez nem komoly. Az érzelmek azonban nem állnak akaratlagos kontroll alatt. Erőnkből nem tudunk megszabadulni a fájdalmas érzéseinktől.

DaTa >!

– Néha a bizonyosságot nehezebb megemészteni, mint a bizonytalanságot. Amíg nincs egyértelműen kimondva valami, addig még reménykedhetünk, hogy más az igazság. A bizonyosság, hiába számítottunk rá, mégis új helyzetet jelent, amit be kell illesztenünk az életünk történetébe.

Málnika >!

Nem fogja fel, hogy a legrosszabb, ami a gyerekekkel történhet, ha feszültségben kell felnőniük.

39. oldal (Rózsaszín álomból rideg valóság)

DaTa >!

Ahogy mélyet sóhajt, én is kifújok egy nagy levegőt. Nyomasztó az emléket még hallgatni is, de még nyomasztóbb lehetett átélni. A munkám során számtalanszor hallottam már a kiszolgáltatottságról szóló gyerekkori történeteket. Voltak köztük igazán kegyetlenek és látszólag talán könnyebben átélhetők, amelyek mégis kísértetként járnak vissza a múltból. Néha arra gondolok, milyen nehéz gyereknek lenni. Azt szoktuk mondani, a gyerekek jelentik a jövőt, ezért védeni kell őket és vigyázni rájuk, ám közben talán észre sem vesszük, ha éppen a szemünk előtt gyűjtik be életre szóló sebeiket, nehezen feldolgozható rossz emlékeiket.

Említett könyvek