Ébredő ​Föld (Az első hangy háború 3.) 14 csillagozás

Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Az Orson Scott Card és Aaron Johnston által írt Első hangy háború-trilógia száz évvel a Végjáték cselekménye előtt játszódik, amikor is a hangyok megérkeznek a Földre, pusztulást hozva magukkal…

A trilógia lezáró kötetében folytatódnak a Földön a politikai játszmák, a Lunán a vállalati harcok, azonban a hangyok elleni együttműködés szükségessége egyre égetőbb. Vajon az a néhány férfi és nő, akik felismerték, hogy a Föld akár el is pusztulhat, el tudják érni, hogy az emberek végre felébredjenek, és összefogjanak a hangyok elleni küzdelmekben?

Lebilincselő történet, amely a Hugo- és Nebula-díjas Végjáték-univerzum méltó darabja.

Eredeti megjelenés éve: 2014

Unio Mystica, 2023
416 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155546617 · Fordította: Hargittai Krisztina
Unio Mystica, 2023
416 oldal · ISBN: 9786155546624 · Fordította: Hargittai Krisztina

Morpheus>!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Gyorsan kiolvastam, egész jó volt, izgalmas, a megismert szereplőket végigkövettük, néhány szál összeért. Azért látszik, hogy a stílus nem eredeti Card, de ezzel együtt várom a következő részt! Vagyis várnám, de azt olvasom, hogy lezárult a sorozat…

Dshai>!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Véget ért az első hangy háború. Megismerhettük a 3 kötetben, hogy hogyan is kezdődött a hangyokkal az első találkozás.
Továbbra is több helyszínen zajlott a cselekmény, de most már az űr vált a leghangsúlyosabbá, hisz a hangy űrhajót kell semlegesíteni valahogyan.
Bár, amikor elkezdtem a trilógia olvasását, Mazer Rackham érdekelt a legjobban, de idővel a többi szereplő is fontossá vált számomra. Különösen érdekes, hogy Bingwen, egy magányos kisfiú, hogyan próbál érvényesülni, magát hasznossá tenni egy olyan felnőtt világban, ahol rá inkább csak teherként tekint a környezete.
De a 3. kötet legérdekesebb figurája, mégis Lem Jukes, aki továbbra is kétségbeesetten szeretne kibújni az apja árnyékából, de mindig szembesül vele, hogy kudarcot vallott. Rendszeresen követ el komoly hibákat, de legalább megpróbál utólag javítani. A kötetek, különösen ezen rész során ő mutatja a legtöbb jellemfejlődést, miközben kénytelen szembesülni a hibáival. Ugyanakkor elkötelezetten próbál cselekedni, hogy valahogyan megvédjék a Földet.
Élvezetes volt olvasni a történetet, most már felpörögtek az események, de azért az írók most is szántak időt arra, hogy hogyan jutunk el egy egy komolyabb akcióhoz.
Remélem, a 2. hangy háború kötetei is meg fognak jelenni valamikor.

BBetti86 >!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Most van az a pont, hogy kellene kezdeni nézelődni, hogy létezik-e a második hangy háborúról is regénysorozat. Ugyanis, az első ebben lezárul, de akkora nyitott véggel, hogy az ember már nyúlna is a következő trilógia nyitánya után.

De, ami ebben van. Már készen vannak a frontvonalak, és a szereplők egy része a puszta túlélésért küzd. Mint Rackham és az MME Kínában. Mások már azon dolgoznak, hogy a hangy hajót és legénységét végleg kirúgják a Naprendszerből. Itt Victor és Lem lesznek a vezető nevek. De a szerzőpáros nem feledkezett meg az egyéb szereplőkről sem, így köztes fejezetekben arra is lesz rálátásunk, hogy Victor anyja, a megmaradt kolónia miképpen boldogul a mélyűrben. És, bennem is felmerült, hogy ennek hosszabb távon mi értelme van. A végére csattanós választ kapunk, innen jön az a befejezés, amire már céloztam a bejegyzés elején.

A történet nem kíméli a szereplőket sem. Mivel ez már a végjáték, elveszik az a biztonság, hogy egy-egy fix karakternek túl kell élnie a történetet. Egy személy van csak biztonságban: Rackham, mert neki szerepe lesz a későbbiekben is. De mi lesz Victorral, Wittel, Lemmel? A történet nem is egyszer életveszélybe vezeti őket, és nem lehet tudni, ki marad meg a végére. Nem jut mindenkinek túlélés, jegyzem is meg. Lesz hősi halott, fájt is érte a szívem, mert egy számomra kedves szereplőtől kellett elköszönni, ha a többiekért és nagyon hősiesen is áldozta fel magát.

Ebben a regényben különben két nagy színteret kapunk, azon túl, hogy fizikailag mennyi helyre vezeti őket a cselekmény. Az egyik rész a fizikai háború: nagyon sok összecsapás van a hangyokkal, és majdnem folyamatosan a harcteret is látjuk, mert nagy eséllyel az egyik kiemelt szereplő kontaktusban van az űrlényekkel. Ez adja az izgalmat is, a szereplőkért lehet drukkolni, és nekem nagyon tetszett az is, ahogy technikailag ötletelnek, új dolgokat találnak fel, hogy fel tudják venni a versenyt a technikailag sokkal fejlettebb hangyokkal.

A másik egész másképpen izgalmas. Bejön a nagybetűs politika és társadalomtudomány. Lem lesz az, aki több magyarázó szöveget is kap a témában. Victor, aki egy szorosan összetartó, családi közösségből érkezett egészen naiv elképzeléseket vall arról, mit és ki fog tenni az emberiség védelmében. Lem majd ott áll mindig mögötte, realizálja a terveket, és szépen el is mondja a fiúnak, hogy miben hibásak az elképzelései. Fog beszélni emberi önzésről, hatalomféltésről, politikáról és gazdasági érdekről. Sci-fi környezet, de nagyon erős az áthallás a ma világára is. Vagy csak abban, hogy mennyire megfogalmazza a férfi, nem is cinikusan, mitől olyan esendő és önző az emberi lény. De az elméletet több színtéren látjuk gyakorlatban is: ahogy Kína kezeli a hősöket, és még a halál torkában is a propaganda a minden. A vállalat, ahol a tanács áll Lem előmenetele útjába folyamatosan. Lesz is, aki nyíltan spoiler De kisebb színtéren is feltűnik, amikor pl. spoiler

Mindkét színtéren megvannak az izgalmak, és tetőpontként kapunk egy nagy, titkos és mindent eldöntő akciót is, ami az összes szereplőt egy színtéren összehozza, először a trilógiában.

Kissé keserédes is a vég, mert egyes játszmák nagyon mocskosak, és többeket is tudok sajnálni. De valamennyire kijelölésre kerülnek a szereplők útjai, és marad az kérdésnek, az a végén felbukkanó információ a későbbieket mennyire írja majd át.

A történet most is nagyon filmszerű és pergő. Dinamikusak a párbeszédek, események, de még a belső gondolatsorok is. Követhető, értelmes.

A világot is építette tovább, most már sokkal jobban átlátni a Föld és a gazdasági szereplők világát, a hatalmi viszonyokat és a regény festette jövőképet. Derűsnek különben koránt sem mondható, elég pesszimista képet bont ki a szerzőpáros. Hiába vannak egyéni hősök, hétköznapi emberek nagy tettekkel is, ha a döntéseket az az 1% hozza, akiket sokkal jobban motivál a saját hatalma, vagyonosodás és nincs közösségi gondolkozása. Itt még azt is sikerül megcáfolni, hogy egy nagy közös ellenség ellen összefognának. Nagyon komoly játszmák kellenek, hogy legalább a látszat ez legyen. spoiler

A végére marad annyi, hogy érdeklődve várom, érkezik-e majd a II. hangy háború krónikája is.

nagyi77>!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Vártam az élményt, amit a trilógia első része adott, de elmaradt. Sajnos.
Most viszont várom a második hangy háború részeit. Fő a kíváncsiság!
A könyv hatására ismét elolvastam a Végjáték sorozat első részét. Egész különleges élményt adott az itt megismertek tükrében.
Aki szívesen olvasta a „végjáték univerzum” könyveit, azoknak érdemes ezt a sorozatot is elolvasni.

nyulbocs>!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Tudom, hogy az @Unio_Mystica_Kiadó nem nagyon molyol, de ha mégis, nagyon szeretném a második hangy háborút is elolvasni!
Bármit ír Orson Scott Card én megveszem, mert mint ez a könyv is, mindegyik remek, szórakoztató.

Boglárka_Tóth>!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Kellően feszült, akárcsak az előző kötet. Ugyanazokat tudnám elmondani mint ott. Remélem, nem kell túl sokat várni a 2. hangyháború trilógiára sem.

bokorn>!
Orson Scott Card – Aaron Johnston: Ébredő Föld

Sajnos nem lett számottevően jobb az előző kötetnél. Végig olyan érzésem volt mintha valami lelkes tini írta volna meg élete álmát, a (szerinte) világ legjobb „űrhajós-idegenes-lézerrel lövöldözős” könyvét. Rettenetesen méltatlan hogy ehhez Card a nevét adta :(