A ​sorsformáló 9+1 hónap 16 csillagozás

A magzati kor és a születés hatása az életút alakulására
Orosz Katalin – S. Nagy Zita: A sorsformáló 9+1 hónap

Az ​újszülött élete nem tiszta lappal indul. Mire a kisbabát a születése után először megöleljük, magzatként már számos olyan élményt szerzett, melyek tapasztalattá sűrűsödve döntően befolyásolják sorsa további alakulását. Neurobiológiai kutatások eredményei is igazolják, hogy az emberi működést az egész életre kihatóan formálja az anyaméhben töltött időszak: egészségi állapotunk, magatartásunk, reakcióink gyökereit a magzatot érő hatások „programozzák”.
A születés során a magzat emberré válik, ez életünk első nagy normatív krízise. Ahogy ezt a magzat átéli, az olyan mintázattá válik, amelyet később más helyzetekben is alkalmazni fog. A születés során elszenvedett traumáknak ezért jelentős hatásuk van a személyiség és az életút alakulására, alapvető zavarokat okozhatnak a fejlődésben, az életvezetésben, a kapcsolatokban.
Az anyaméhben, valamint a születés során megtapasztalt kellemetlen vagy fájdalmas élmények egyaránt feldolgozást igényelnek, hogy a magzati… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2017

Orosz Katalin – S. Nagy Zita: A sorsformáló 9+1 hónap

Orosz Katalin – S. Nagy Zita: A sorsformáló 9+1 hónap A magzati kor és a születés hatása az életút alakulására

Akkor került ez a könyv a kezembe, amikor a kislányom születése után a szülés élményét próbáltam feldolgozni magamban. Érdekes, és egyre inkább tudományos kutatások által is alátámasztott tény, hogy a magzat nagyon sok mindent érzékel a méhen belül is a külső környezetből, ezek az élmények már mind vele vannak születéskor. Maga a születés pedig egy hatalmas változás, bizonytalanságélmény és küzdelem a kisbabának. Hogy ezek az élmények hogyan alakítják, befolyásolják a későbbi személyiséget, még nem teljesen tiszta, de a perinatális pszihológia már létezik, és szerintem nagy fejlődés előtt áll.
Nem kaptam válaszokat a könyvtől, inkább csak további kérdéseket, de érdekes olvasmány volt.

rbeboo P>!
Orosz Katalin – S. Nagy Zita: A sorsformáló 9+1 hónap

Előre leszögezem, több szempontból sem egyszerű olvasmány, egy olyan könyv, amit emészteni kell és nem „egy szuszra elolvasós” könnyed délutáni szösszenet. Én mégis imádtam. Nagyon fontos témát jár körbe, egy Magyarországon annyira még nem elterjedt (azonban bizonyítottan létező) nézőpontból közelíti meg az élet kezdetét. Mindezt elismert szakemberek tolmácsolásában olvashatjuk, akik már több mint 25 éve foglalkoznak a témával. Hazánkban mindenképpen újítónak mondanám. A perinatális pszichológia iránt érdeklődőknek nagy szeretettel ajánlom.

piciszusz>!
Orosz Katalin – S. Nagy Zita: A sorsformáló 9+1 hónap

Kb a felét sikerült elolvasnom. Egyfelől lekötött, meg érdekelt a mondanivalója, nagyon sok részével egyet is értettem, másfelől sokszor untam és nem is értettem mire akar kilyukadni, inkább csak „tegyük fel mi lenne ha és halgassuk meg xy történetét” sztorikból és elmélkedésekből áll. Ha aktuális lesz, hogy fel kell dolgozzak szülésélményt, akkor talán előveszem majd.

Debut>!

„Anyaszívű apák” mondta egy szülésznő barátnőm, amikor arról mesélt, hogyan néznek az apás szülés után a hathetes kontrollon a szülők a kisbabájukra. Mit is jelent az, hogy egy apának anyaszíve van? Ebben az esetben talán annyit, hogy hajlandó a gyermeket anyai minőségben, vagyis nagyon gondosan és szeretettel ellátni, megölelni, hagyja, hogy a baba két órán keresztül a mellkasán aludjon, és ő nem moccan közben, nehogy felzavarja. És azt, hogy órákig sétál a kis poronttyal, amikor anya már kidőlt.

Kapcsolódó szócikkek: szülő
ÁrnyékVirág>!

Mi történik akkor, ha egy rövid felmutatás után – rossz esetben e nélkül – a kisbabát a kórházi protokoll szerint elviszik az újszülöttosztályra? A kis embergyerek épp úgy vokalizálni kezd, mint minden más újszülött emlősállat, hívogatja anyukáját. A különbség az, hogy az emlősállatok azonnal odamennek kicsinyükhöz. Ezzel szemben az emberanyák ebben a szeparált helyzetben sokszor nem is hallják kisdedük hívását, és nem is értik ennek jelentőségét. Mi történik ilyenkor a kicsivel? Az első néhány órában sír, aztán ordít, tiltakozik és dühös. Újra és újra szól: „anya, gyere ide, anya, baj van, el fogok veszni, anya keress meg, itt vagyok, erre gyere”. A következő fázis a kétségbeesés és a kimerülés. Egy kis pihenés után minden kezdődik előlröl, míg végül álomba sírja magát.
A stressz azonban nem csökken, így a stresszreakció sem változik. Végül eljut a tehetetlenség és a feladás állapotába. Biztonságérzete teljesen elmúlik, és mire ismét elviszik őt anyához, túlságosan sok idő telt el. Már megtanulta, hogy anya kiszámíthatatlan, mert hívására nem reagál. Tőle szinte teljesen függetlenül hol megjelenik, hol eltűnik, és az is világos, hogy nem ezt ígérte neki. Ezt a kiszolgáltatottságot nehéz elfelejteni, különösen akkor, ha otthon sem veszik fel, amikor sír.

tshehip>!

… a cselekvés és a létezés egyensúlyát, azonos mértékű értékességét a jelen kultúra kevéssé ismeri el. Pedig kiegyensúlyozottabbak lennénk, mindennapjainkban sok szorongástól megszabadulnánk, ha nem lenne a cselekvés az uralkodó cél. Az az ember, aki a létezését alapvető értéknek tekinti, kevésbé fog kétségbeesni, ha kiteszik a munkahelyéről. Azok a szülők, akik fontos értéknek ismerik el a létezést, inkább megengedik gyermekeiknek a szabad kibontakozást, és nem akarják őket „valakivé” faragni.

63. oldal - Életünk ősélménye: a létezés (Kulcslyuk, 2017)

Ninácska P>!

A kisbabákat évezredek óta a „gólya hozza” a családokba.

ÁrnyékVirág>!

Azon személyek csoportjában, ahol az élet kezdetén az abortusz lehetősége veszélyeztető tényezőként volt jelen, kimutathatóan nagyobb gyakorisággal fordul elő öngyilkossági késztetés.

Kapcsolódó szócikkek: művi abortusz
Ninácska P>!

Vajon mit tudtál a világról néhány naposan-hetesen?

ÁrnyékVirág>!

Azok számára, akik a szülés-születés során valóságos életveszélyben voltak, a császármetszés egyértelműen életmentést jelent. Egy olyan lehetőséget, amivel életben tudnak maradni, és ez kétségkívül pozitívum. Maga az életveszély azonban, ami miatt erre sor került, egy olyan tényező, ami trauma utáni állapot kialakulását eredményezheti. Az ő számukra nyilvánvalóan traumatikus a szülés.
Más a helyzet azokkal, akik vajúdás nélkül, választott – vagyis előre egyeztetett módon – császárral születnek. Náluk elmarad a baba jelzése a születésre, elmarad a vajúdás, és orvosi előkészítés után az anyával egyeztetve emelik ki a babát. Ennek is bizonyos, hogy van traumatikus hatása – az említett hiányok miatt.

ÁrnyékVirág>!

Ha olyan távolságra tesszük le az izgalmas játékot a babától, hogy éppen csak egy kicsit kelljen kapaszkodnia érte, akkor minden egyes mozdulatának látja a célját. Így megtanul reális célt tűzni maga elé, és ha sikerült elérnie, örömét leli benne. Az jelenti a legnagyobb örömet a számára, ha erőfeszítést kell tennie, és ez által sikert ér el.

ÁrnyékVirág>!

Fontos hangsúlyozni azt a terápiás tényt, hogy bármelyik ponton van megzavarva a születés folyamata, az így kialakult mintázatnak nem kell kényszerré válnia. Áttanulhatjuk viselkedésünk sok-sok elemét, megkereshetjük a hatékonyabb megoldásokat és begyakorolhatjuk ezeket.

apple_pie>!

A fiatal felnőttek jelentős része alig tudja megfelelően szabályozni érzelmeit. Végletek közt hányódnak: vagy gyermeki szinten törnek fel belőlük az érzelmek, vagy egyáltalán nem mutatják ki azokat, és ezzel tulajdonképpen elindulnak a boldogtalanság útján. Még mindig eleven szükségletként él bennük az újszülött, a csecsemő, a kisgyermek végtelen igénye a melegségre és az egyértelmű biztonságra, de ezt már szégyellik, már felnőttnek kellene lenniük. Talán ez a legnagyobb félreértés: úgy tudják – hiszen ezt látják –, hogy a felnőtt nem mutatja meg érzelmeit őszintén, és mindig úgy viselkedik, ahogy azt várják tőle. Amikor egy ember ráébred erre a tévedésre, ebből a helyzetből kell kiindulnia, és felfedezni sajátságos szükségleteit, illetve megtanulnia-újratanulnia azokat a kézségeket, amelyek egészséges kapcsolatokhoz vezetnek.