Remények ​és csalódások 7 csillagozás

Ormos Mária: Remények és csalódások

Ormos ​Mária történész, a pécsi Janus Pannonius Egyetem volt rektora, emeritus professzor, az MTA tagja ebben a könyvében sorra veszi, hogyan alakult az élete a történelmi események sodrában. Felidézi gyermekkorát, a második világháború megpróbáltatásait, egyetemi éveit, az ’56-os eseményeket, majd leírja, hogyan próbált talpra állni a megtorlások után, miként tört ki az értelmiségi robot szerepköréből és kezdett dolgozni a Történettudományi Intézetben. Életútja a Pécsi Tudományegyetemen folytatódott, ahol három cikluson keresztül töltötte be a rektori tisztséget. Részletesen szól e tevékenységéről, s mindeközben megidézi kollégáit, barátait és partnereit. Természetesen megemlékezik az általa művelt mesterségről is, és nem hiányozhat a könyvből politikai szerepvállalása sem. Saját életútját követve igyekszik tekintetbe venni mindazt a helyi, országos és világtörténeti eseménysorozatot, amely kitöltötte az általa leélt rövid nyolcvanhat évet. Nos, mondhatjuk, hogy ez a könyv a… (tovább)

Kossuth, Budapest, 2017
Kossuth, Budapest, 2017

Cersei

“Nos, ez a rövidre szabandó írás minden bizonnyal töredékes marad. A lehetetlent célozza meg, noha tudnivaló, hogy ami lehetetlen, az is marad. A kísérletnek mégis lehet némi tanulsága.”

Cersei

… a történelmet tanácsos ismerni, de nem tanácsos a jelent általa megmagyarázni.

gesztenye11

Néhány hónapja új miniszterelnök állt az ország élén: Nagy Imre. Intézkedéseit nem szükséges ismertetnem, de érdekes lehet a hangulat jellemzése, amely körülvette. A nagy többség örömmel üdvözölte. Örültek, hogy a tojásfejet ritkábban kell látniuk, Nagy Imre pedig mosolygós szemével és magyaros bajuszával rokonszenvet váltott ki, még mielőtt kinyitotta volna a száját. Alighanem ez a bizalom vezetett oda, hogy 1956 októberében a tüntető tömeg mintegy „kinevezte” vezérének. Nagy Imre „forradalmár” lett, ami pedig nem volt. Igazi hőstette abban állt, hogy elvállalta a szerepet és emellett kivégzéséig kitartott.

97. oldal: Bukás - Új környezet, új nyomorúság.

gesztenye11

Ez – írja Hahner – elképesztő elhajlás volt a hazai értelmiségi világ közhangulatától, és ő is csak néhány év múlva adott igazat nekem. Megtanulta viszont – mondja –, hogy nem kell feltétlenül követni a divatokat, és nem árt, ha valaki a saját véleményét alakítja ki. Akár igaza van, akár nincs – teszem én hozzá.

200. oldal: Egy könyv, amely nem kiadvány

gesztenye11

Állítólag így válaszoltam: „… Pesten egy öregasszony vagyok, akit félrelöknek a villamoson, míg Pécsett mindig Ormos Mária maradok”…Igazam volt-e, lett-e, a jövő dönti el.

202. oldal: Egy könyv, amely nem kiadvány

gesztenye11

Nekem nincs e vigaszokban részem. Be kell érnem azzal, hogy „ennyi volt”, és csak saját magammal tudok elszámolni, hogy vajon ezt az „ennyit” hogyan használtam fel. Felhozhatom védelemként, hogy nem maradtam magamra, mert van két gyerekem, négy unokám, négy dédunokám, és java részük körülöttem és segítségemre van. Más kérdés, hogy ezt vajon ők miként könyvelik el. Az életem tele volt reményekkel, mérsékelt sikerekkel, valamint a reményekhez mérten súlyos csalódásokkal. Volt benne tévedés és rossz, elhibázott lépés is. Mit mondhatok egyáltalán? Talán annyit, hogy az örökbe kapott adottságokat legalább igyekeztem hasznosítani. Jelent-e mindez valódi hasznot, azt csak mások tudják megmondani.

283. oldal: Mi végre?