Németország ​története a 20. században 5 csillagozás

A német egységtől a német egységig
Ormos Mária: Németország története a 20. században

„E ​könyv címe akár lehetne 'Az egységtől az egységig', mivel a szöveg érdemben az 1870–1990 közötti német történet százhúsz évét taglalja, hozzáadva az érthetőség kedvéért az előzmények rövid összefoglalását, és kitekintve – ugyancsak röviden – arra a már csaknem két évtizedre, amelyet az újraegyesült Németország a 'fal leomlása' óta átélt. Noha a terjedelem, mint mindig, ezúttal is kicsi ahhoz, hogy fel lehessen tárni az élet minden vonatkozását, a szerző arra törekedett, hogy az Olvasó legalább kiindulási pontokat kapjon a politikán túl a gazdaság, a társadalom, a hétköznapok, a tudomány és a kultúra területéről is. (…)
Kinek ajánlom az itt következő sorok, oldalak elolvasását? Mindenkinek, akit érdekel Európa, Németország és a magyar-német-európai viszony alakulása a modern időkben. Lehet érettségiző diák vagy középiskolai tanár, egyetemista vagy egyetemi oktató, bármely tudományban érdekelt értelmiségi vagy egyszerűen történelemszerető ember – e könyvet bízvást kézbe… (tovább)

>!
Rubicon-Ház, 2008
440 oldal · ISBN: 9789639839052

Enciklopédia 1


Várólistára tette 7

Kívánságlistára tette 11


Kiemelt értékelések

zagloba>!
Ormos Mária: Németország története a 20. században

Ormos Mária: Németország története a 20. században A német egységtől a német egységig

Ormos Mária kötetei közül ezt mondanám a leginkább olvasóbarátnak. A szerzői szöveg olvasmányos (egy-két helyen részletező csak túlságosan), de az igényes szakmai színvonalat mindvégig megtartja. A fotók, oldaljegyzetek és ábrák viszont rendkívül élvezetessé teszik a könyv forgatását, bárki nyugodtan a kezébe veheti.
A beltartalomról elmondható, hogy a szerző objektív, tudományos, nem démonizál, végig jól megtartja az arányokat (ez vonatkozik az egyes történeti korszakok terjedelmére és a politikatörténet-társadalomtörténet paritására is).
A mellékelt rövid életrajzok lehetnének még színesebbek (néhol kicsit felsorolás ízűek), a lektorálás ellenére maradt benne egy kisebb tárgyi pontatlanság az 1948. évi olimpia kapcsán, de ez elhanyagolható.

Hanging_Moss_9102>!
Ormos Mária: Németország története a 20. században

Ormos Mária: Németország története a 20. században A német egységtől a német egységig

Sok infót tartalmaz, inkább ismertető jelleggel. Igényes kivitelű könyv.


Népszerű idézetek

NB14 >!

A fegyverszünet nem maga a béke, hiszen ez esetben a katonáké a szó. A békét viszont politikusok alkudják ki, általában a vesztes feleket is a tárgyalóasztalhoz ültetve, ahogy a bécsi kongresszus (1814-1815) óta minden nagyobb európai háborút követő békekötés alkalmával történt. Ezúttal azonban a győzők másképp döntöttek, a párizsi békekonferencia úgy kezdte meg működését, hogy a vesztesek meghallgatására semmilyen igényt nem tartott, csak a győztesek érdekeit és érveit vizsgálták meg.

Ormos Mária: Németország története a 20. században A német egységtől a német egységig

zagloba>!

A munkahelyek száma olyannyira bővült, hogy alantasabb munkára hazai munkaerőt már nem is lehetett találni. […] A vendégmunkások száma a hetvenes évekre már meghaladta a foglalkoztatottak tíz százalékát. A törökök mellet más Európán kívüli országból érkezők eltérő kultúrájuk, szokásaik és életvitelük miatt egyre növekvő társadalmi problémát okoztak és okoznak a mai napig.

330-331. oldal

Ormos Mária: Németország története a 20. században A német egységtől a német egységig

NB14 >!

Akárcsak Németországban, Magyarországon is sokan, túl sokáig hittek abban, hogy a világháborút lezáró békerendszert Wilson 1918 elején meghirdetett pontjai szellemében dolgozzák ki. Lényegesnek tartották a népek önrendelkezési jogának hangsúlyozást és azt, hogy sem titkos megállapodásokról, sem területi annexiókról, sem hadisarcról nem volt benne szó. Nem vették tudomásul, hogy az elnök május folyamán több kérdésben felülvizsgálta álláspontját, és azt sem, hogy Wilson egyedül állt a békekonferencián az elveivel szemben ellenérdekelt népes európai hatalmi szférában, ahol pedig az érzelmi alapokon nyugvó bosszúvágy mellett ki akarták elégíteni azokat az igényeket, amelyek miatt beszálltak a háborúba. A magyar elvárásokat sem a fegyverszüneti szerződések, sem a későbbi békeszerződés nem igazolta, a párizsi békekonferencia csak a győztesek igazát vette figyelembe.

Ormos Mária: Németország története a 20. században A német egységtől a német egységig

Kapcsolódó szócikkek: 1918

Hasonló könyvek címkék alapján

Richard J. Evans: A Harmadik Birodalom születése
Hans-Ulrich Rudel: Stuka pilóta
Heinz Knoke: A hazámért repültem
Sebastian Haffner: A Német Birodalom hét főbűne az első világháborúban
Barry Turner: A berlini légi híd
Manfred Görtemaker: A Német Szövetségi Köztársaság története
Melissa Müller: Anne Frank, egy lány élete
Wilhelm Keitel: Keitel vezértábornagy visszaemlékezései
Pócza Kálmán: Emlékezetpolitika
Németh István: Demokrácia és diktatúra Németországban 1918–1945 I-II.