Válogatott ​egyperces novellák 252 csillagozás

Örkény István: Válogatott egyperces novellák Örkény István: Válogatott egyperces novellák Örkény István: Válogatott egyperces novellák Örkény István: Válogatott egyperces novellák

"Használati ​utasítás

A mellékelt novellák rövidségük ellenére is teljes értékű írások.
Előnyük, hogy az ember időt spórol velük, mert nem igényelnek hosszú hetekre-hónapokra terjedő figyelmet. Amíg a lágy tojás megfő, amíg a hívott szám (ha foglaltat jelez) jelentkezik, olvassunk el egy Egyperces Novellát.
Rossz közérzet, zaklatott idegállapot nem akadály. Olvashatjuk őket ülve és állva, szélben és esőben vagy túlzsúfolt autóbuszon közlekedve. A legtöbbje járkálás közben is élvezhető!
Fontos, hogy a címekre ügyeljünk. A szerző rövidségre törekedett, nem adhatott hát semmitmondó föliratokat. Mielőtt villamosra szállnánk, megnézzük, milyen jelzésű a kocsi. E novelláknak éppily fontos tartozékuk a cím.
Ez persze nem azt jelenti, hogy elég csupán a föliratot olvasgatni. Előbb a cím, aztán a szöveg: ez az egyetlen helyes használati mód.

Figyelem!
Aki valamit nem ért, olvassa el újra a kérdéses írást. Ha így sem érti, akkor a novellában a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1998

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Helikon Zsebkönyvek Helikon

Palatinus, Budapest, 2004

Ákos_Tóth IP>!
Örkény István: Válogatott egyperces novellák

A szocreál Karinthyja, a magas értelmiség Rejtője, az irodalom Hofija – de talán inkább csak egyszerűen Örkény, fogalomként, aki képes két hasfájdító kacaj között mélyen megrendíteni az olvasót. Témái, korképei, hangulatai mind tablók, függetlenül a terjedelemtől és a formától. Néha talán erősebb az abszurd lepel, mint a kritikai él. Olykor inkább érzünk félig ötlettelen hanyagságot, mint ihletett hátsó gondolatot. Megesik, hogy a poén közhellyé érett az évtizedek alatt, sőt, néha le sem esik – de Örkény és az egypercesek, az ugyanaz, mint Karinthy és az Így írtok ti.
Ugyanaz már csak azért is, mert bár a Tóték kultikussá érett, és a híres kisregények is felvillantják az író zsenijét, azt a megmásíthatatlan tényt, hogy hazánk kultúrájának egyik nagyja a szerző, de miként Karinthynál is, igazából az egypercesek lettek ikonikus, az embert egészen fiatal korától kísérő irodalmi emlékek és élmények, amiken jellemzően akkor sem találunk fogást, kritizálható motívumot, amikor éppen mégis találunk. Az egyperces ugyanolyan fogalom, mint az Örkény. Különös jelentőségét talán emeli, hogy miként a használati utasításban is olvasható, ez a fajta irodalom már a rohanó, modern, szocializmust építő emberre van szabva – a gondolat és a szellem úgy röppen velük magasra, hogy nem veri be a fejét sem a 7-es busz, sem a vasúti személykocsi, sem a duplafülkés IFA plafonjába.

Naiva P>!
Örkény István: Válogatott egyperces novellák

Felüdülés ezt olvasni. Főként úgy, hogy most már nem „kötelezőnek” volt feladva. Így mindjárt más volt. Szeretem a sötét humort, de némelyiken inkább ledöbbentem, mint nevettem volna. A történetek abszurdak, szarkasztikusak, de azért akad közöttük fárasztó is bőven, de egyikből sem maradt ki a csattanó. Könnyed, de mégsem. A Nászutasok a légypapíron lényege most esett le. Örkény tudott valamit.

gabona P>!
Örkény István: Válogatott egyperces novellák

„Nincsenek buta emberek, csak rossz egypercesek!”
(Örkény István)

18% szén
65% oxigén
és 1 huncut mosoly.
(Bödőcs Tibor)

Örkény az egyik legnagyobb bálványom. Külön polcon vannak otthon a könyvei – majdnem mind –, gyakran idézem őt és még gyakrabban ajánlom mindenki figyelmébe műveit. spoiler Hihetetlen, hogy ezen írások többsége 40-50-60 éves is megvan már, mégis ugyanolyan csodálattal és megdöbbenéssel tudom olvasni őket. Egyszer talán majd az összkiadást is sorra kerítek, egyelőre nagyon jól esett ez a kis újdonsült válogatás, amiben tényleg a legalapvetőbb egypercesek kaptak helyet kiegészítve egyéb rövid, groteszk novellákkal. Habár mindig is voltak és lesznek is olyanok, amik nekem nem jönnek át annyira, mint szeretném, maga a válogatás, a színvonal és a hangulat csillagos ötös.

„Nincsenek buta emberek, csak rossz egypercesek!”
(Örkény István)

és 1 huncut mosoly.
(Bödőcs Tibor)

Ibanez P>!

B I T A N G J Ó !

Az! Mi lehet erről írni? Annyit, hogy ezt olvassátok el, nagyon jót fogtok rajta szórakozni! Hihetetlen, hogy akár pár sorba is milyen csattanósat, humorosat, furcsát tudott ez az Örkény bácsi írni! Le a kalappal előtte!

Egyébként egy olyan kihívás keretében olvastam, ahol minden nap kell valami rövidet (vagy pár rövidet) olvasni és megvallom, ezzel a kötettel nagyon-nagyon nehéz volt naponta haladni, mindig tovább akartam olvasni, annyira élveztem! Alapmű, kérem szépen, alapmű! :-D

Ikarosz>!
Örkény István: Válogatott egyperces novellák

" A kislány még csak négyéves volt, emlékei bizonyára összemosódtak, s az anyja, hogy tuda­tosítsa benne a küszöbön álló változást, odavitte a szögesdrót kerítéshez, és messziről meg­mutatta neki a szerelvényt.
– Nem is örülsz? Ez a vonat visz haza.
– És akkor mi lesz?
– Akkor otthon leszünk.
– Mi az, hogy otthon? – kérdezte a gyerek.
– Ahol azelőtt laktunk.
– És ott mi van?
– Emlékszel még a mackódra? Talán a babáid is megvannak még.
– Anyu – kérdezte a gyerek. – Otthon is vannak őrök?
– Ott nincsenek.
– Akkor – kérdezte a kislány – onnan meg lehet majd szökni?"

Az örkényi egypercesek mindenkinek úgy maradtak meg,mint amik vicces kis történetek.
Valójában nem szándékosan viccesek, ahol viccesek.
Az életről szólnak, ami néha vicces, néha nevetséges és néha teljesen érthetetlen.
És néha annyira fáj.

B_Viki23 P>!
Örkény István: Válogatott egyperces novellák

Ez az első műve Örkényi Istvánnak amit olvastam,de szerintem nem az utolsó. Érdekes volt ez az összeválogatott novellás kötet,voltak jók amik kiemelkedtek,de akadt köztük olyan is amit nem értettem, hogy ez mi és mit keres itt. De összességében tetszett.

chhaya P>!
Örkény István: Válogatott egyperces novellák

Örkény zseniális. Akárhányszor olvasom újra az egyperceseit, mindig akad olyan, ami újdonságként hat, megmosolyogtat, meghökkent vagy épp elgondolkodtat. Groteszk, de sokszor a világ is, amiben élünk.

szangi P>!

4. MILYEN A FILOZÓFIAI KÉPZETTSÉGE?

a) Marxista.
b) Antimarxista.
c) Csak Rejtőt olvas.
d) Alkoholista.

cseri P>!

Helyreigazító közlemény

Lapunk keddi számában hírt adtunk arról, hogy a svéd tudományos akadémia díszdoktorrá avatott egy magyar tudóst – akit – őszinte sajnálatunkra – „dr. Pálpéter Péter Pál” néven említettünk. Ráadásul nemcsak a szövegben, hanem a tudósítás címében is hibásan közöltük a Pálpéter Péter Pál nevet.

A jeles magyar tudós neve helyesen: doktor Pálpéter Péter Pál.

Makacs sajtóhiba

szangi P>!

– Jó napot.
– Jó napot.
– Hogy van?
– Köszönöm, jól.
– És az egészsége hogy szolgál?
– Nincs okom panaszra.
– De minek húzza azt a kötelet maga után?
– Kötelet? – kérdeztem hátrapillantva. – Azok a beleim.

Hogylétemről

Gondolatok a pincében

A labda egy betört ablakon keresztül leesett az alagsori folyosóra.
Az egyik gyerek, a házmesterék tizennégy éves kislánya, lebicegett érte. Szegénykének a villamos levágta a fél lábát, s boldog volt, ha labdát szedhetett a többieknek.
Az alagsorban félhomály terjengett, de azért feltűnt neki, hogy egy sarokban megmozdult valami.
– Cicus! – szólt oda a falábú házmesterkislány. – Hát te hogy kerülsz ide, kiscicám?
Fölkapta a labdát, s ahogy csak tudott, elsietett vele.
Az öreg, csúnya és rossz szagú patkány – őt nézték cicának – meghökkent. Így még nem beszélt vele senki. Eddig csak utálták, szénnel hajigálták, vagy rémülten elmenekültek előle.
Most jutott eszébe először, hogy milyen más lett volna minden, ha történetesen cicának
születik.
Sőt – mert ilyen telhetetlenek vagyunk! – mindjárt továbbszőtte ábrándjait. Hát még ha falábú házmesterkislánynak születik?
De ez már túlságosan szép volt. Ezt már el sem tudta képzelni.

Mindnyájan tudunk valamit, és azt senki se képes utánunk csinálni. Ez így van.

– Csak akkor boldog, ha foglalkoznak magával? – kérdezte dühösen a fiatalasszony.
– Dehogy, Alizka. Én akkor se vagyok boldog.

1949

Rajk László külügyminisztert, a párt régi harcosát, saját kérésére halálra ítélték.
A kivégzés a kölcsönös egyetértés és bizalom jegyében folyt le, kisszámú meghívott előtt.

SÓHAJNAK BEILLŐ SZÓZAT
    SZEMÉTRE DOBNI,
    ÉS AZ UTÁNAM JÖVŐNEK SE LESZ

– Túlélsz, pöcök.

A végzet

Valahol a Nagy Magyar Alföldnek egy kicsike tanyáján éldegélt egy család, apa, anya és két gyerek, mind pogácsakedvelők. Ha a mamának volt rá ideje, s kedvében akart járni övéinek, sütött nekik egy nagy tepsi pogácsát.
Egyszer azonban liszt helyett mérges rovarirtószert gyúrt a tésztába. Ízre nem volt rosszabb, így hát jól bepogácsáztak, s reggelre meghaltak mind a négyen, az apa, az anya, a gyerekek.
Negyednap eltemették őket, s aztán összejött a rokonság, meg a közeli és távolabbi szomszédok, ahogy az már illik, halotti torra. Homoki bort ittak, s hozzá a maradék pogácsát majszolgatták. El is patkoltak mind, ahányan voltak.
A mentősöknek – az orvosnak, a két hordágyvivőnek meg a sofőrnek – már nem akadt dolguk. Csak fejcsóválva körüljárták azt a sok halottat, s mielőtt visszaindultak volna, megettek néhány pogácsát, ittak rá egy kis bort.
Kivéve a sofőrt. Bort nem ihatott, mert vezetnie kellett, a pogácsát pedig nem szerette. De ami még ott maradt a tepsiben, azt újságpapírba csomagolva letette az ülése mellé, hogy kárba ne vesszen. Jó lesz az még, gondolta, valakinek.
És most viszi!

Szelén>!

HASZNÁLATI UTASÍTÁS

A mellékelt novellák rövidségük ellenére is teljes értékű írások. Előnyük, hogy az ember időt spórol velük; mert nem igényelnek hosszú hetekre-hónapokra terjedő figyelmet. Amíg a lágy tojás megfő, amíg a hívott szám (ha foglaltat jelez) jelentkezik, olvassunk el egy Egyperces Novellát.
    Fontos, hogy a címekre ügyeljünk. A szerző rövidségre törekedett, nem adhatott hát semmitmondó föliratokat. Mielőtt villamosra szállnánk, megnézzük, milyen jelzésű a kocsi. E novelláknak éppily fontos tartozékuk a címe.
    Ez persze nem azt jelenti, hogy elég csupán a föliratokat olvasgatni. Előbb a cím, aztán a szöveg: ez az egyetlen helyes használati mód.
    Figyelem!
    Aki valamit nem ért, olvassa el újra a kérdéses írást. Ha így sem érti, akkor a novellában a hiba.
    Nincsenek buta emberek, csak rossz Egypercesek!