Négykezes ​regény 32 csillagozás

Egy négykezes regény tanulságos története
Örkény István: Négykezes regény

"Hohó ​- szólalt meg Déry. – Álljunk csak meg egy percre. Fölpattant, elsétált a szőnyegig, lenézett a tóra, visszajött, és gondolataiba merülve az asztalra könyökölt.
– Mi bánt – érdeklődtem.
– Olvasd csak el, amit írtunk. Nem elég, hogy összevissza járnak a vonatok, mi még a badacsonyi sebest is késéssel indítjuk el a Déli vasútról. Mit fognak ehhez szólni a fejesek?
– A mi vonatunk tényleg öt perc késéssel indult.
– Őszerintük viszont nem ez a tipikus.
Egy ideig csak hallgattunk, töprengtünk.
– Tibor! Vegyük olybá, hogy a lelkes mozdonyvezetőnek sikerül behoznia a késést.
– Nem hangzik rosszul. Föltéve persze, hogy hőseink ezáltal elérik a Szigligetre induló hajót.
– El fogják érni – nyugtattam meg.
– Úgy véled, hogy ezzel eleget tettünk a forradalmi romantika követelményeinek?
– Eleget tettünk.
– Lehet – bólintott Déry. – De talán nem ártana, ha egy füst alatt egy kis önkritikát is gyakorolnánk.
– Az… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1979

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Bla I>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Egy Örkény közreadta Déry Tiborral közös „négykezes” írás együtt töltött balatoni pihenésük során folytatott helyenként kacagtató csevegéseikről, amely regény címen az 5. fejezet befejezéséig jutott mielőtt ők megszabadulva Réz Pál „vélemény-ítélete”által az őket nyomasztó kötelező tehertől, mármint a regényírástól felfüggesztették volna a közös munkát. Egy méltó megemlékezés egy barátról, aki már kilépett a Parnasszusra való felmászás közös kalandjából, s az életből. Az irónia és az abszurd humor oly finomam fricskázza orrba az ötvenes évek szocialistának nevezett rendszerének visszásságait, hogy el kellett telnie néhány évtizednek, míg ez írás egyáltalán megjelenhetett. Rosszkedv ellen ajánlott!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Metairodalmi élmény olvasni ezt a regénykét. Olyanfajta írás, aminek a határait egyáltalán nem tudjuk belőni – homályos, hol van a realitás, az anekdota, meg a költött eseménysor közötti választóvonal. Egyáltalán, Déry és Örkény tényleg leutazott a Balatonra a Rákosi-korszak kellős közepén regényt írni? A műben szereplő szöveg valós eseményeket rögzít? A két főhős író mennyiben egyezik meg a két valódi írólegendával? Vajon ez az egész tényleg megtörtént, vagy Örkény a maga stílusában így emlékezett meg elhunyt barátjáról?

Az utolsó gondolat szép, és nagy kár, hogy Déry ezt a darabot sosem olvashatta. Biztosan derült volna rajta. Az ominózus töredék minden utalásában a valóságot tükrözi, szerepel benne Niki kutya, ott az Óriás Csecsemő, és az intertextualitás csúcsa, a Párbeszéd a pesszimizmusról, ami tényleg szerepel az 1956-ban megjelent Útkaparó című gyűjteményes kötetben. Az írópáros körül forgolódó alakok mind a korabeli irodalmi élet jeles képviselői – és aki töltött már el néhány gondtalan napot a Balaton partján, az imádni fogja a lapokból áradó „magyar Riviéra” életérzést is. Máskülönben viszont az egész sztori valahogy hihetetlen, túlságosan idillikus. Akkor is, amikor minden rendben van, akkor is, amikor az épülő szocialista Magyarország bajszát húzogatják, és akkor is, amikor a két művészelme koponyája egymáshoz csattan az egyet nem értés csataterén – és ez az olvasó szempontjából nagyon jó így. Ámbár, ha ők ketten valóban kipróbálták a közös regényírást, és tényleg a Balatonon tették ezt, akkor kétségkívül irigylésre méltó kapcsolat lehetett az övék…

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Nincs is annál gyönyörűbb, mint reggel hét körül (egy kis tatár bifsztek elcsipegetése után) még visszadőlni cseppet az ágyba, felcsapni a megbízhatóan zseniális Örkény egyik kötetét, majd pár perc múltán már teljes megelégedettséggel vihogni az olvasottakon. Így indul egy tökéletes nap, lévén, csak nehezen tudom eldönteni, mit szeretek jobban, a tatár bifszteket-e vagy Örkényt. Talán Örkényt tatár bifsztekkel. Vagy kemény tojással, mert az meg a másik kedvencem. (Az izgalom fokozása érdekében tenném hozzá, hogy Örkény még azt – tehát kemény tojást – is fogyaszt ebben a csinos kis négykezesben; hát ezek után próbáljak meg önmérsékletet tanúsítani, és elfojtani a kitörni készülő, rajongóleányi sikkantásomat…

Örkény és cimborája, Déry nekiültek egy közös regénynek, amit aztán nem sikerült megírniuk, de ők még a sikertelen próbálkozást is rendkívül szórakoztatóan csinálták. Örkény meg a közös próbálkozás emlékeit a tőle megszokott humorral papírra vetette. A végén pedig – jó szokása szerint – arról is gondoskodott, hogy a röhögéstől ide-oda esőt egy pillanat alatt élet és halál súlyáról gondolkodóvá tegye. Csak hogy véletlenül se felejtsem el, miért kedvelem annyira.

Egy-két helyen ugyan számomra kicsit lendületét vesztette a móka, így támadt fél hajszálnyi hiányérzetem, de alapvetően kiválóan szórakoztam.

Frank_Spielmann I>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Igazából a regény nem szól nagyon semmiről, de nagyon szórakoztató. Déry és Örkény 1954-ben úgy döntenek, írnak együtt egy vicces regényt. Nem meglepő, hogy két jó író nem tud együtt regényt írni, úgy értve, hogy egy idő után jól össze fognak veszni, vagy hasonló. Itt is ez történik, a nemrég nyugdíjba vonult (mármint most, 2015-ben) Réz Pál segít nekik megszabadulni a tehertől, mikor Örkény felolvasása után azt mondja nekik, hogy amit írtak, vacak. Ettől fellélegeznek. Nem kell tovább írniuk.

Az elkészült részek különben jók, konkrétan annyi történik (nem spoiler), hogy a (regénybeli) regényben Déry és Örkény (itt ők fiktív nagy írók) leutaznak a Balatonra, egy szál kolbásszal. Miközben a regényt író valódi Déry és Örkény is Balatonra vannak leutazva, Lukács György villájába bele. Lukács, aki miatt például Hamvas sem jelenhetett meg ’48 után (illetve 1963-ban a Gendzsi-fordítása igen, ezt innen a Molyról tudom), természetesen a legdurvább szocializmusban is fenntartott egy balatoni villát, ahogy ezt Marx is előírja nagy könyvében, a Hogyan Legyünk Az Irodalom Korlátlan Urai címűben.

Néha el-elbizonytalanodtam, hogy vajon mi igaz ebből a regényből, még az is eszembe jutott, hogy talán csak tréfálkoztak Déryvel erről, annyira abszurd maga az alapötlet is, de hát maga a kor is abszurd volt. 1954-ben lemenni a Balatonra a főbácsi villájába vicces regényt írni – ami valószínűleg meg se jelenhetett volna meg, mert olyan finom iróniával cikizi ki az egész akkori valóságot, hogy csak na. Déry 1977-ben halt meg, ez a könyv 1978-ban jelent meg. Lehet, hogy csak humoros-szomorú emlékezés a barátra.

Oláh_Zita P>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Szokatlan szemléletű, de érdekes regény. Külön öröm volt a Balatonról szóló részeket olvasni, és a kitekintéseket is.

Emmi_Lotta I>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Regény a regényben. Örkény István visszaemlékezése Déryvel közös, befejezetlen alkotásuk megírási folyamatára.

Nienna001 P>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Igazából ez nem egy regény. Nem tudnám pontosan meghatározni, de talán ez nem is baj. Egyfajta emlék állítás Déry Tibornak, egy szekrény mélyéről előkerült piszkozat és egy 25 évvel ezelőtti eseményre való visszaemlékezés. Két embernek írni nem könnyű, én a tesómmal közösen írtam egy fanfictiont, ami évekre elegendő beszédtémát adott nekünk. Mondjuk arra soha nem vetemedtünk, hogy mondatonként beszéljük át a leírtakat.

Sisyll>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Bár a könyv címe felett csak Örkény neve van feltűntetve, Déry Tibor két keze is közrejátszott eme mű megszületésébe. Így lett végül ebből Négykezes regény.
Eleinte tanakodtam mit is akarnak kihozni eme fordulatokban szegény meséből. Aztán később rájöttem, hogy ennek a kis könyvnek a lényege inkább az, miként is képes két író együttműködni ha egy történetet közös erővel szeretnének megalkotni. Mint kiderült, ez korántsem egyszerű feladat. Akadnak jó és rossz pillanatok. Van amikor egymást támogatják és az ihlet szárnyán szállnak, van amikor pedig egyetlen szó is képes kiváltani egy egész délutános veszekedést.
A Négykezes regény így valóban egy tanulságos történet lett. Összefogásuk kritikája. Bár úgy nyilatkoznak, hogy a humoruk inkább ásítást eredményez, sajnos el kell, hogy keserítsem őket: én bizony sokszor kacagtam rajta!

nagyi77>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Remélem nem bántok meg senkit a pontszámmal, de nekem ez a könyv totál unalmas volt. Bizonyára bennem van a hiba. De hát ez van.

Lovely>!

Örkény István: Négykezes regény Egy négykezes regény tanulságos története

Egyedülálló kis könyvecske! Örkény miatt kezdtem bele, de közben elhatároztam, hogy újra kezembe veszek egy Déry kötetet. És a Balaton! ….

Ákos_Tóth IP>!

– Nálad jobb társszerzőt álmodni sem lehet, de van egy kis hibád.
– Tudom – mondtam. – Erősen kopaszodom.

72. oldal (Magvető, 1979)

Emmi_Lotta I>!

Bevezető
1954 nyarán Déry Tiborral nekikezdtünk egy közös regény megírásának. Három nap az Aranykagylóban volt a címe. Egy Balaton-parti nyaralóban nagy buzgalommal hozzá is láttunk, de két hét múlva, amikor már a 63. oldalon jártunk, be kellett ismernünk, hogy vállalkozásunkat nem koronázta siker: az ötödik fejezet kellős közepén abbahagytuk az írást, becsomagoltunk, és hazautaztunk. Itthon ugyan három példányban legépeltettük a piszkozatot, csonkán hagyott regényünket azonban soha többé nem emlegettük; az emberi lélek egészséges öntisztulásának jóvoltából meg is feledkeztünk róla. Társszerzőségünk bűnjelei, a piszkozat meg a három gépelt példány – mintha ők is szégyellnék létezésüket – nyomtalanul eltűntek. Az egyikre csak most talált rá, férje hagyatékában, egy gardróbszekrény alján Déry Tiborné. Sárgult lapjai itt feküsznek előttem, s nem hagynak nyugodni, ahogy régi fényképeink is fölserkentik képzeletünket, és kerestetik velünk a rögzített pillanatot megelőző és folytató mozdulatokat. Megpróbálom hát fölidézni akkori nézeteinket, párbeszédeinket, munkamódszerünket, huszonöt évvel ezelőtti stílusunkat és humorunkat. A félbehagyott regény szövegén nem változtattam egy szót sem.

Ezüst P>!

Egyébként sem rest megmondani a magáét. A felszabadulás után 1600 öl szőlőt és 600 öl erdőt kapott az ura, de Rozi néni ettől nem hatódott meg, nem érezte magát senki adósának. Amikor aztán a bíró, Sós bácsi, be akarta léptetni a pártba, azzal, hogy „eddig az urak ettek szardíniát, most pedig mi eszünk”, így felelt: „Maga a Jézus Krisztus, elvtárs? Három szál szardíniával meg tudja etetni az egész Szigligetet?”

Ezüst P>!

Az olvasó már tudja, hogy mi, ennek az unalmas, fárasztó remekműnek jelentéktelen szerzői, a lába nyomába sem léphetünk hőseinknek.

Sisyll>!

A szerencse olyan, mint a jó feleség. Ha veled él, észre sem veszed gondoskodását, keze munkáját, kedves szépségét, de ha elhagy, riadtan döbbensz magányos nyomorúságodra.

Ákos_Tóth IP>!

Sztyepán Kolcsugin, Távol Moszkvától, Az acélt megedzik, I. Péter, Vasáradat. A bennünket ledorongoló kritikák a legtöbbször e művekre hivatkoztak. Én ugyan egyiket sem olvastam, de azt hittem, Déry ismeri őket. Mint kiderül, ő sem olvasta őket; tudatlanságunk azonban nem lett örömünk elrontója.
– Hát akkor gratulálok – mondta Déry.
– Én is neked – mondtam.
– Most már csak arra ügyeljünk, nehogy újra belemásszunk.
– Nem fogunk belemászni – mondtam magabiztosan. – Mi következik?

48. oldal (Magvető, 1979)

gabona P>!

„Az írás: magatartás” – írta volt egyszer Márai Sándor. Más szóval: egyenes gerinc. De ahhoz, hogy gerincünk be ne roppanjon, hátunk meg ne hajoljon, az kell, hogy a másik ne csak más legyen, hanem több.

68. oldal (Magvető, 1979)

Kapcsolódó szócikkek: írás · Márai Sándor
melanzskólia P>!

"Az írás: magatartás” – írta volt egyszer Márai Sándor. Más szóval: egyenes gerinc.

Kapcsolódó szócikkek: gerinc · írás · magatartás
Bla I>!

Kívülünk csak egy író élt még a Rókarántó tövében, régi barátunk, Lestyán Sándor. Ő azonban jóval bölcsebb volt nálunk, már rég lemondott a Parnasszus megmászásáról, kizárólag pontyok beetetésével és horgászásával foglalkozott.

Ezüst P>!

– Egy kicsit sokat panaszkodnak az elvtársak – mondta a vállalatvezető kivörösödött nyakkal. – Nem olvasnak újságot? Nem tudnak a mezőgazdaság fejlesztéséről? A kormányprogramról nem hallottak?
– Szóról szóra ezt mondom én is – kiáltotta a viharkabátos. – Ezt a derék magyar népet szeretettel kellene kormányozni, kérem alássan. Mire való ez a sok börtön?