Négyeskönyv 3 csillagozás

Drámák / Egyperces novellák / Kisregények / Novellák
Örkény István: Négyeskönyv Örkény István: Négyeskönyv

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 1987

Szépirodalmi, Budapest, 1987

Örkény István: Négyeskönyv

Örkény István: Négyeskönyv Drámák / Egyperces novellák / Kisregények / Novellák

A Kisregények kötetet olvastam most el, de Örkény több művét is olvastam már korábban. Viszont már régóta birizgálta a csőrömet a Macskajáték és a Tóték regényváltozata, eddig csak a drámai változatokat olvastam. Így most bepótoltam a lemaradást, sőt bónuszként a Rózsakiállításra is „ellátogattam”, arról is sok jót hallottam, olvastam már.
Nagyon tetszett mindegyik mű. Az első kettő dramatizált változatát ismerve már csak a „kidolgozásra” kellett figyelnem, és tetszettek ebben a formában is.Érdekes volt a Macskajáték kibontakozása a leveleken, telefonbeszélgetéseken keresztül és a szembesülés azzal, hogy az öregséggel sem múlik el a „játékszenvedély” életünkből, csak talán mások számára nevetségesebbnek tűnik.
A Tót család prózai drámája most is nagyon megérintett, továbbra is „helyeslem” a befejezést: a csudába is, ugyanígy fel kell négyelni, sőt, miszlikbe vágni azokat a motivációinkat, amit csak valaki vagy valami érdekében, az előrejutásért és csak hajbókolva, önmagunkat feladva lehet követni. Tótéknál szívesen üdülnék pár napot, az az egészséges hegyi levegő mindent helyre rak!
A Rózsakiállítás témájával pedig élet-halál kérdés foglalkozni. Szembesülni a halállal egy másabb életminőséget eredményezhet. És másképp tudunk segíteni egy haldoklónak vagy annak hozzátartozóinak, ha nem tabu téma többé, hanem megtanuljuk kezelni az ezzel járó helyzeteket. Mert elviselhetőbb, ha az emberi méltóság ott is megmarad.
Örkény élet-játékai nem játék az, kérem, hanem maga az ÉLET.

Uzsonna

Egy kút csak fölülről kap fényt. Az öregség csak a múltból. Az öregek, mint azok a szegény kisgyerekek, akiknek csak egy képeskönyvük van, mindig ugyanazokat a lapokat forgatják.

Kisregények, Macskajáték, 85. oldal

Kapcsolódó szócikkek: öregség
Uzsonna

Én már azt sem tudtam, milyen ruha van rajtam. Az ember hozzákopik a körülményeihez. Akit semmibe vesznek, semmivé válik. De hát mit vegyenek észre az emberek egy elhanyagolt, lompos, unalmas öregasszonyon?

Kisregények, Macskajáték, 23. oldal

Carmilla

Ha elkezdünk nem szeretni valakit, egyre több hibát lelünk benne.

170. oldal, Novellák / Fohász (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: hiba

(…)
     – Most úgyis vége lesz a háborúnak, és akkor kinyílik az egész világ. Örökké lehet lesz utazni, mert úgysem lehet többé háború.
     – Miért ne lehetne többé háború? – kérdezte a hadnagy.
     – Mert a háborúk a határok miatt vannak, és ezentúl nem lesznek határok sehol. És ha nincs határ, nem lehet háború.

42. oldal, Novellák / Az utolsó vonat (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: háború · határ
Carmilla

Valami hülye könyvben olvasta, hogy egy katona nem árulja el érzéseit; Kovács hitt az efféle sületlen könyveknek.

47. oldal, Novellák / Idegen föld (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: katona
Carmilla

A halál bennünk van, nem kívülünk. Ott kell sakkban tartani.

56. oldal, Novellák / A 137. zsoltár (Szépirodalmi, 1987)

PÉTER. Idézhetek?
    MIKLÓS. Tessék.
    PÉTER. A fizikusoknak szóló üzenetében írja Einstein: „A világot naggyá tettük, de magunkat nem tudtuk hozzá növeszteni.”

75. oldal, Drámák / Vérrokonok (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: Albert Einstein · idézet
Carmilla

Az ember csak addig éljen, amíg szükség van rá.

34. oldal, Drámák / Vérrokonok (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: élet
Carmilla

Arra gondoltam, hogy van két és fél órám, és azt csinálhatok vele, amit akarok. Arra gondoltam, hogy az ember addig fiatal, amíg hébe-hóba van ilyen két és fél órája. Nem sürgetik. Nem várják. Nem marasztalják. Senkitől sem fél, és senkit sem irigyel: csak van.

273. oldal, Novellák / Hová siettél? (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: létezés
Carmilla

(…) „ – Ki tud ma írni? Aki író, az hallgat, kutyáját sétáltatja, még naplót sem ír… Minek? Kinek? Miről?” – „De miért nem?” – kérdezte Etel, aki szikrát se törődött vele, írnak-e az írók vagy sem. De látta Turánszki izgalmát, s a kérdést úgy nyújtotta neki, mint a kazánnak a gőzt.
    Több se kellett Turánszkinak. „Hisz tudja, asszonyom, a koalíció… – kezdte. Etel bólintott, bár nem tudta, mi az. És Turánszki tovább: – kormánypárti világ van itt nagyon… mit kezdjünk vele? A művészet ott kezdődik, ahol a helyeslés végződik, ugye? A skála nagy, a zsörtölődéstől a lázadásig tart, de ebben a bólogatásnak helye nincs.”

108-109. oldal, Novellák / Szédülés (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: művészet