Egypercesek 18 csillagozás

Örkény István: Egypercesek

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Egyperces novellák címmel is megjelent.

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2003
ISBN: 9630945231 · Felolvasta: Mácsai Pál
Magvető, Debrecen, 1974
404 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Réber László

Bla I
Örkény István: Egypercesek

Megvenni egy kötetet – lehet. Kézbe venni egy könyvet és olvasni – illő. Olvasni a szerző gondolatait és érteni az üzenetet – dicséretes. Rövid írásokban tudni megfogalmazni a mondanivalót – bölcs és szerencsés. Abszurd gegeket alkalmazni e rövid írásokban – örkényi műfaj, s aki nem ismeri – fehér foltja van!

DaTa P
Örkény István: Egypercesek

Örkény és Mácsai. Lehetne jobb párost találni? Nehezen.

Frank_Spielmann I

Mácsai-mámorban másztam.
Örvénylett az Örkényuralom.

Aurore
Örkény István: Egypercesek

2014.05.26. MÁCSAI PÁL-FÉLE HANGOSKÖNYV UTÁN (Kossuth/Mojzer, 2003)

Nehezen tudom elválasztani a fejemben a két egyperceseket tartalmazó CD-t. Valahogy olyan egy az egész. (És van egy novella, amely mind a kettőn rajta van "Élmény és művészet").

Egyben biztos vagyok, Örkény a magyar abszurd nagyatyja, valahol Karinthy folytatása, és a L'art pour l'art-ot – talán akaratlanul – az ő letéteményeseinek érzem. Az abszurd a groteszk: a halál bagatell, a bagatell tragikus, az élet érelme vattacsomó. Lehet-e barát a nő és a férfi, és ha igen, miért nem? Minek a Margit lábát förtelemíteni? Mi folyik itt Gyöngyösön? Akarom mondani mi fog itt Sztálinvárosban folyni?

Imádom Mácsai hangját, és imádom, amikor olvassa. (Meg azt is, amikor a Varró Danit.) Szakmai ártalomként tisztelegnék előtte, hogy minden általam ismert idegen nyelven képes jól mondani a szavakat, bár a GLI ungheresiért még egyszer megharapom, de ez tényleg az egyetlen!

Ami jó az jó, azt nehéz cizellálni.

PS. Tervezem a teljes buci kötet elolvasását.

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2003
ISBN: 9630945231 · Felolvasta: Mácsai Pál
Mareszkaresz P
Örkény István: Egypercesek

Igazából apukám kapta valamikor karácsonyra, de nálam van, mert észrevétlenül lenyúltam és sosem szándékozom visszaadni. Festés és főzés közben hallgattam a történeteket. Némelyiket megkönnyeztem, más (a legtöbb) megnevettetett és sok elgondolkoztatott. Néha leállítottam, hogy egy-egy történetet megemésszek, átgondoljak.

Meeseeks

De nem bírtak mozdulni. Álltak és néztek, mert nincs lenyűgözőbb, mint a szenvedés.