Levél ​egy meg nem született gyermekhez 160 csillagozás

Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

„Ma ​éjjel tudtam meg, hogy vagy: egy csöppnyi élet a semmiből” – kezdi születendő gyermekéhez intézett monológját Fallaci önéletrajzi ihletésű könyvének hősnője. A felfedezés nyomán ezernyi kérdés fogalmazódik meg benne: Mi a szeretet? Mit ér a család? Mely pillanatban kezdődik az emberi élet? Férfinak jobb-e születni vagy nőnek? Hogyan egyeztethető össze egy nő életében a hivatás és a gyermekvállalás? S mind közül a legfontosabb: vajon van-e joga rákényszeríteni akaratát az éppen csak megfogant lényre? Kegyetlen őszinteséggel faggatja önmagát, gyengeségeit sem szégyelli, kétségbeesését sem titkolja, de minden sorát az élet szeretete hatja át.
A női és általában az emberi lét nagy kérdéseit feszegető, mégis rendkívül olvasmányos mű évtizedek óta őrzi népszerűségét. Első megjelenése, az 1970-es évek óta mit sem veszített aktualitásából, frissességéből. A szöveget a legújabb olasz kiadáshoz igazított fordításban adjuk közre.

Oriana Fallaci Firenzében született… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1975

Cartaphilus, Budapest, 2010
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632661674 · Fordította: Sipos Áron
Kozmosz Könyvek, Budapest, 1980
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632114108 · Fordította: Sipos Áron

sztimi53>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Azt mondják egy nő két dologért képes mindenre, hogy legyen gyereke vagy hogy ne legyen. Micsoda őszinteség, utoljára Ferranténél olvastam ilyet, úgy látszik ez az olaszok sajátja. Éreztem benne a nőt, az önmagának is ellentmondó lényt, a kétkedőt. A kételyt, hogy van-e értelme egy másik emberi lényt erre a világra hozni, az idő előtti kötődés kialakulása, a harc egy nő lelkében, a rádöbbenés, mivel jár egy gyermek. Az anyaság önfeláldozás? Az kell, hogy legyen? Fel kell-e adni önmagunk, ha gyereket vállalunk? Az abortusz kérdése (pro-choice), mert elidegeníthetetlen joga minden nőnek vagy férfinak, hogy gyereket szüljön, legfeljebb kihordja szatyorban, meg az is, hogy elvetesse. Tréfát félretéve benne van az elvesztés fájdalma is. Az örök létkérdés boncolgatása is a szülőasztalra kerül: mi a cél, miért jövünk világra, Az élet értelme. Nem tudom hogy csinálta, de 126 oldalba belesűrítette az egész életet, a második világháborút, a férfi-női kapcsolatok kvintesszenciáját, a szülők szeretetét. Rám nehezedett mellkastájt, meg is hatott, még ha nem is értek egyet minden szavával, összezavart és minden szenvedés ellenére hirdette az élet szeretetét. Ütős.

Nikolett0907 P>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Igaz a könyvet az éjjel befejeztem, de annyira erős érzelmeket váltott ki nálam, hogy jobbnak láttam az értékelés előtt aludni egyet.
Nem tagadom az írónő munkásságának nagy rajongója vagyok.
Olvastam már tőle régebbi cikkeket, két könyvet, de ez a történet teljesen más volt.
Persze itt is érezhető volt némi politikai, történelmi múlt emlegetése, de pszichikailag teljesen tönkre tett, de a szó jó értelmében.
Magam is nő létemre, azon emberek közé tartozom, akik bizonyos okok miatt a gyermek áldást nem feltétlenül tartom az életem természetes részévé.
Itt mindenki átkot szórhat rám, megvethet, de vannak életek amikbe nem fér bele, vagy jobb ha még nem történik meg.
Akkoriban mikor a történet íródott megvetették az egyedülálló nőket, ha azt vesszük ma már csak csendes tiltakozást észlelek a környezetemben.
Nem is akarok hosszan ebbe bele menni, inkább csak annyit tennék hozzá.
Le a kalappal minden nő előtt vagy férfi előtt aki egyedül neveli a gyermekét.
És szintén minden tiszteletem mint az írónőé, mint minden nőé, aki lelkileg végig erős tud lenni egy ilyen helyzetben, mint ami a könyvben történt.
Ami külön tetszett, hogy részletesen leírja a magzat fejlődését, a lelki és testi növekedést.
Aki kíváncsi egy nyomasztó, de annál értékesebb és csodálatosabb írásra, annak csak ajánlani tudom, de javaslom a papírzsebkendő előkészítését.

Nono_ P>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Politika. Evolúció. Vallás. Szülői szerep. Pro és kontra érvek a létezés szépségéről és “büntetéséről”.
Mindezeket megtudhatjuk egy anya elbeszélésén keresztül, melyet a méhében növekvő gyermekéhez intéz.
Egyszerre gyönyörű, felkavaró és szívet tépő. Bár a főszereplő nem került hozzám közel, mivel sok nézetével nem tudtam egyetérteni. Illetve az írásmód is számomra helyenként zavaros volt, attól még egy valamire biztosan újra emlékeztetett ez a kisregény: az emberségre.
Nem ragadhatunk köveket egy olyan személyre,akinek nem jártunk még a cipőjében. Egyszerűen ez nem így működik.
S ezt a megmásíthatatlan, íratlan emberi törvényt véste belém még mélyebben ez a történet. Köszönöm!

regulat>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Nem tudom, hogy mit vártam, csak azt, hogy mit kaptam.
Felkapott, sodorni kezdett, forgatott, majd elnyelt és a végén kiköpött…
Csak nézek magam elé és azt mondom, hogy basszus! Na ez az amit férfiként – akármennyi empátiával, femin énnel bírok – nem lehet átérezni, megélni. Csak úgy csinálni mintha… Mintha értenénk.
Pedig dehogy!

Kozmosz Könyvek, Budapest, 1980
120 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632114108 · Fordította: Sipos Áron
Miestas>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Hogy maradhatott ki ez eddig az olvasásaimból?
Olvasás közben az motoszkált bennem vajon hány száz, ezer, millió nő titkos gondolatait írta meg Fallaci? És megmerte írni, néhol érzékenyen, máshol keményen, de mindenképp őszintének tűnően.
Sokan a szemére vetik az erős feminizmusát, ez áthatja ezt az írást is, de engem nem zavart, annak ellenére, hogy nem vagyok feminista,csak nő. És mint nőnek, mint anyának némely gondolata nagyon is ismerősnek tűnt olvasás közben.

Sárhelyi_Erika I>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Bár fáj ez a könyv, mégis, ahogy az életbeli fájdalmaktól, ennek a regénynek a soraitól is csak többek leszünk. Ami nem öl meg, az megerősít, szokták mondani – picit belehalsz, ha elolvasod, de visszajössz, és talán másként fogod látni a dolgokat.
Azt írja Oriana Fallaci, hogy „ajánlja ezt a könyvet egy nő minden nőnek” – én viszont nemtől, kortól, családi állapottól függetlenül mindenkinek.

pikkupilvi P>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Értékelem az írónő bátorságát, feminizmusát, ami az ő idejében pláne párját ritkította. Tetszett, ahogy az „bíróság” tagjai egymásnak homlokegyenest ellentmondtak, és mégis mindben volt több-kevesebb igazság. A férfiakéban inkább kevesebb.

Niki_>!
Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Hogy lehet az, hogy egy ilyen picike, rövid történet, ennyi mély érzelmet foglaljon össze?
Fallaci története kortalan. Ha nem látom a saját szememmel, hogy mikor került először kiadásra, meg nem mondtam volna, hogy nem egy mai modern történet, annyira kortalan az a téma amit feldolgoz, az érzelmekről, gondolatokról nem is szólva.

Oriana Fallaci: Levél egy meg nem született gyermekhez

Őszinte… de még mennyire! Olvassátok, olvassátok, olvassátok!!!

Psyche>!

Csak az tudja igazán értékelni az élet szépségét, és csak az tud jóízűt nevetni, aki valaha sokat sírt. Sírni könnyű, nevetni nehéz.

csillagka>!

…ha férfinak születsz, remélem, olyan férfi leszel, amilyenről mindig is álmodtam: gyöngéd a gyengékkel, kíméletlen az erőszakosokkal, nagylelkű azokkal, akik szeretnek téged, és kegyetlen azokkal, akik parancsolnak neked.

16. oldal, 2010

Miestas>!

… – varázslatos dolog nőnek lenni. Olyan kaland, amihez bátorság szükséges, olyan viadal, amit soha nem lehet megunni. Ha nőnek születsz, sok nagy feladat vár rád. Először is harcolnod kell azért, hogy megtudják: ha Isten létezne, ősz öregasszony vagy szép lány is lehetne. Azután harcolnod kell, hogy megértesd az emberekkel: a bűn nem azon a napon született, amikor Éva leszakította azt az almát. Azon a napon egy csodálatos erény született, amit úgy neveznek: engedetlenség. Végül azért kell harcolnod, hogy formás, kerek testedben értelem lakozik, és meghallgatásért kiált.

Kapcsolódó szócikkek: nők
Lovely>!

Anyának lenni nem mesterség. Még csak nem is kötelesség. Egyszerűen egy jog a sok közül. Kimerítő hadakozás lesz. És szinte mindig te fogsz veszíteni. De soha ne csüggedj! Harcolni sokkal szebb, mint győzni, utazni sokkal szórakoztatóbb, mint megérkezni: amikor megérkezel valahová, vagy győzöl, hatalmas űr támad benned. És hogy legyőzd magadban az űrt, ismét útra kelsz, új célokat tűzöl magad elé.

2010: 14-15. o.

Kapcsolódó szócikkek: anyaság
efenera>!

Kisfiam, azt akarom megértetni veled, hogy férfinak lenni nem azt jelenti, hogy farkad van, hanem azt, hogy ember vagy. És én mindenekelőtt azt szeretném, hogy ember légy.

15. oldal (Kozmosz)

Bakcsó>!

Az ember csak úgy számíthat mások megbecsülésére, ha van önbecsülése, és csak akkor hisznek benne, ha ő is hisz magában.

csillagka>!

De boldogtalanul is arra gondolok, hogy sajnálnám, ha nem születtem volna meg, mert semmi sem rosszabb a semminél.

2010: 8. o.

Sárhelyi_Erika I>!

[…] az, amit egy férfi és egy nő közötti szerelemnek hívnak, nem más, mint egy évszak. És a szerelem szárba szökkenésekor ez az évszak a virágzás ünnepe, a szerelem hervadásakor viszont már csak egy csomó rothadt levél.

Ameriel>!

Ha nőnek születsz, sok nagy feladat vár rád. Először is harcolnod kell azért, hogy megtudják: ha Isten létezne, ősz öregasszony vagy szép lány is lehetne. Azután harcolnod kell, hogy megértesd az emberekkel: a bűn nem azon a napon született, amikor Éva leszakította azt az almát. Azon a napon egy csodálatos erény született, amit úgy neveznek: engedetlenség. Végül azért kell harcolnod, hogy bebizonyítsd: formás, kerek testedben értelem lakozik, és meghallgatásért kiált.

efenera>!

… egy apa sose tartja bűnösnek a gyerekeit. Sose.

104. oldal (Kozmosz)