Karcok 5

Kek P
Képzőművészet

„Akárcsak apám nemzedékének művelt tagjai, nyugati utazásaink során tulajdonképpen én is olyan tárgyakat és gondolatokat kerestem a képtárakban, a múzeumokban vagy épp a mozikban, amelyek az egész életünket mélyen befolyásolták. Ilyen volt Ilja Rjepin Rettegett Iván megöli a fiát című képe is. A moszkvai Tretyjakov Képtárban ámulva néztük Ayşéval az olajfestményt: a fiát megölő apa, akárcsak Rusztem, sírva tartja ölében a véres holttestet. Olyan volt a kép, mintha a Szuhráb megölését ábrázoló legjobb perzsa miniatúrákat, ugyanakkor a reneszánsz perspektíva- és árnyékábrázolási technikát is ismerő iráni festő készítette volna. Ugyanúgy ölelte az uralkodó apa a dühös pillanatában megölt fia véres holttestét, ugyanolyan megadással pihent a hercegi fiú az apja ölében, ugyanaz a döbbenet és megbánás látszott az apa arcán. A fiával végző uralkodó az a kegyetlen és erőszakos Iván cár volt, aki az orosz államot alapította, és akiről később Eisenstein filmet készített (Rettegett Iván), Sztálin pedig annyira szeretett. A festményből áradó erőszak és megbánás s a kép egyszerű tisztasága furcsa módon az állam könyörtelen erejét juttatta eszembe.” (139. oldal)

Kapcsolódó könyvek: Firdauszí: Királyok könyve · Orhan Pamuk: A piros hajú nő

Firdauszí: Királyok könyve
dokijano
Olvasmányban (f)eltűnt szavak

Orhan A piros hajú nő c. regényében a 39. fejezet 2. bekezdésében olvasom:
„Lebontották az épületet, amelynek az ablakai mögött a Piros Hajú Nőt kerestem, s helyébe egy forgalmas bevásárlóközpontot építettek, amely az egész teret hamburgert majszoló, sört és ayrant kortyolgató fiatalokkal töltötte meg.”

A turkinfo.hu szerint:
Az ayran (ejtsd: ájrán) egy hagyományos török joghurtital. Enyhén sós, joghurtos italról van szó. Behűtve, nyáron, hihetetlenül kellemes, frissítő hatású ital!

dokijano
Olvasmányban (f)eltűnt szavak

Orhan Pamuk könyvében olvasom, a 26. fejezet ötödik bekezdésében:
„Míg a laicizmus Törökországban mindenhol jelen volt, és ha kellett, a hadsereg óvta létezését, addig Teheránban egyáltalán nem létezett, és ez még alapvetőbb szükségletté tette.”
A laikus jelentésével többé-kevésbé tisztában vagyok, de így izmusként megnevezve még nem találkoztam vele.

A kislexikon.hu szerint:
Laicizmus: az egyház és az állam kettéválasztását célzó, az egyház hatáskörét a vallási kérdésekre korlátozni akaró irányzat.

A Magyar Katolikus Lexikon netes változata szerint pedig:
Laicizmus:
1. a →francia forradalom óta az Egyház társadalmi szerepét kétségbe vonó vagy tagadó felfogás (→klerikalizmus). Célja az Egyház és az állam teljes szétválasztása (→szekularizáció), a család és házasság intézményének kivonása az egyházi hatások alól.
2. az Egyházon belül a →laikusok szerepét szorgalmazó felfogás.

KingucK

2017. április 22., szombat
Millenáris B épület, Dedikálóstand, a bejárattól jobbra
11:00 Orhan Pamuk dedikál

További információk: https://www.facebook.com/events/393010987764234/

Kapcsolódó könyvek: Orhan Pamuk: A nevem Piros · Orhan Pamuk: Fekete könyv · Orhan Pamuk: Az ártatlanság múzeuma · Orhan Pamuk: Furcsaság a fejemben · Orhan Pamuk: A piros hajú nő · Orhan Pamuk: Cevdet Bey és fiai

Orhan Pamuk: A nevem Piros
Orhan Pamuk: Fekete könyv
Orhan Pamuk: Az ártatlanság múzeuma
Orhan Pamuk: Furcsaság a fejemben
Orhan Pamuk: Cevdet Bey és fiai

Kapcsolódó alkotók: Orhan Pamuk

Lady_L P

A borítón szereplő Dante Rossetti Regina Cordium című képe 1860-ból. A modell a festő felesége, Elizabeth Siddal. Kétségkívül piros a haja. És érdekes a története.