Orbán Sándor (szerk.) · Vida István (szerk.)

Serédi ​Jusztinián hercegprímás feljegyzései 1941–1944 0 csillagozás

Orbán Sándor – Vida István (szerk.): Serédi Jusztinián hercegprímás feljegyzései 1941–1944

„A ​kormányzó szerint Magyarország csak királyság lehet. Királya pedig lehet akár Ottó, akár a Horthy-unoka, ha megnő, akár más, de gyermek nem lehet. Erre megjegyeztem, hogy ha ez a felfogása, akkor kár engedni, hogy a gyermekkirály gondolatával hónapokon keresztül izgalomban tartsák a nemzetet! A kormányzó ismét utalt arra, hogy a szimpátia-megnyilatkozásokat nem kívánja megakadályozni.”
Serédi Jusztinián hercegprímás

Könyvünkben olyan dokumentumokat tárunk az olvasó elé, amelyeket részben már megszületésüknek szinte másnapján is láthattak a közelmúlt történetének kutatói. Az utóbbi időkig azonban jobbára csak egyes részleteit idézték ezeknek a feljegyzéseknek. Mindez egyáltalán nem volt véletlen, hiszen ezek az írások egy olyan magas közjogi méltósággal rendelkező, hercegprímási rangú tudós főpap tollából születtek, aki nemcsak szemlélője, hanem – legalábbis országunkat illetően – cselekvője, sőt befolyásolója is volt a II. világháború eseményeinek. A felszabadulás… (tovább)

Zrínyi, Budapest, 1990