Lizanka 50 csillagozás

Egy autista lány története a bezártságtól a teljes élet felé
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Igaz ​történet egy különleges és makacs fiatal nőről, aki sok év után talált választ arra, miért érezte magát egész életében kívülállónak.

Lizanka 32 évesen kapott autizmus spektrum zavar diagnózist. Korábban súlyos pszichiátriai problémákkal kezelték, az egyik orvosa azt jósolta neki, hogy „a diliházban fog megrohadni”. Ám képességeinek és korlátainak feltérképezésével, kitartó önismereti munkával sikerült megtalálnia a helyét a világban. Megrendítő őszinteséggel beszél saját botlásairól, a magyar pszichiátriai ellátórendszerről és az autizmusról – ahogyan ő látja.

E különleges belső narratíva kiegészül további szempontokkal: Lizanka gondolatainak lejegyzője, Orosz Ildikó újságíró két neves hazai autizmus-szakértővel készített interjút, és megszólaltatja Lizanka édesanyját is, hogy ő miként birkózott meg a lánya különcségével.

Oravecz Lizanka informatikus, autizmussal élő aktivista, tapasztalati szakértő. Az Autista vagyok… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2017
HVG Könyvek, Budapest, 2017

Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka Egy autista lány története a bezártságtól a teljes élet felé

A könyvet egy magyar autista személy írta: ebben az esetben a marslakóhasonlat még helytállóbb. Ha valaki elolvasta, csodálkozhat, és felírhat egy szép hosszú számot, hogy egy a mennyihez volt Lizankának az esélye idáig eljutni. Igazából a marslakók is nagyjából hasonló arányszámot kapnának…
Nagyon nagyra tartom, hogy mint egy esettanulmányt kínálja fel magát laikusoknak és szakembereknek egyaránt.* Hasznos abból a szempontból is, hogy az elméleti tudáshoz itt élményeket, eseményeket lehet társítani, ezáltal (de ezen túlmutatóan is) sok tanulságot le lehet vonni belőle, sok mindenre rá lehet ébredni, és a kiegészítő interjúk beépítése pedig káprázatos. Ezzel pontosan arra mutat rá, hogy nem az egyetlen igazság birtokosa ő, hanem nagyon is különböző nézőpontok vannak, azokból minden egészen máshogyan látszik, és nem hasra esni kell előtte, sem szajkózni a tőle hallottakat, hanem tájékozódni, továbbhaladni.

* Tehát nem egy celebéletrajz ez, de még csak az öntisztázás természetes vágya is kevés lett volna ennek a felvállalásához. Ez a könyv (és így az írója is) tényleg kész eszköz lenni.

Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Több okból is felfigyeltem erre a könyvre, és mindenképp el akartam olvasni, még akkor is, ha komoly lelki felkészülést igényelt.
Érintettek vagyunk a témában, így nagyon jó volt betekintést nyerni Lizanka nézőpontjába, megismerni a tapasztalatait, hogy ő miként élte meg a nem mindennapi mindennapjait. :-)
A gondolatai sokat segítettek a megértésében, és tanáccsal láttak el. Erőt adtak.
Egy elképesztő erejű, különleges személy életébe tekinthettem be, és hálás vagyok, amiért ezt megosztotta velem/velünk. :-)

Helga_Dávid >!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Hasonló problémával szembesültem ennek a könyvnek az értékelésekor, mint Malala könyvénél. Ha ugyanis az alkotót, annak élete során elért teljesítményét szeretném értékleni, akkor 5 csillagot kap mindkét könyv. De ebben az esetben is inkább azt szeretném a csillagokkal kifejezni, hogy milyen a könyv, hogy mit adott nekem, mit tanultam belőle.
Lizanka könyvével egy HVG előadáson találkoztam, ami az autizmusról szólt és egyben ennek a könyvnek a promóciós eseménye is volt. Az előadáson jelen volt Lizanka és Orosz Ildikó is és nagyon érdekesnek és informatívnak találtam az ott elhangzottakat. Ezért még a helyszínen meg is vásároltam a könyvet.
Sajnos azonban a könyv sokkal kevesebb konkrétummal szolgál az autizmus spektrumzavarról (az előadáson ezeket sokkal jobban szemléltették), inkább nagy általánosságban beszél a témáról.
Értem én, hogy az ebben szenvedők tünetei széles spektrumon mozognak, de ha csak ilyen nagy általánosságban, messziről beszélünk a témáról az nem segít a megértésében és elfogadásában.
Lizanka élettörténete ugyanakkor rendkívül megindító és példaértékű. Az, ahogyan küzd a „betegségével” és próbál javítani a sérült készségein (főként a kommunikációs és társas érintkezés terén), az, hogy egy olyan gyermekből, aki az első öngyilkosságát 9 évesen kísérelte meg és aki gyakorlatilag a teljes kamaszkorát elmegyógyintézetben töltötte olyan felnőtt vált, aki képes az önálló életre, van munkahelye, előadásokat tart az autizmusról és egyetemre jár, hogy képzett szakember lehessen a témában, az valóban példaértékű.

Pumukli82 >!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Aki érintett ebben a témában – mint mi – annak kicsit sok az általános magyarázat. Persze érdekes, de nekünk többet adnak a szerző saját gondolatai, érzései. Ahogy helyt tud állni ebben a világban, ami már nyitottabb de még mindig jobban kedveli azt ami keretek közé van szorítva…

Pennmenelien P>!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Már régóta érdekelt a könyv, annyira, de annyira jó, hogy végre elolvastam. Brutálisan őszinte volt Lizanka, de én minden egyes sorát élveztem, még amikor a legdurvább helyzetekről is írt. Ugyanakkor nagyon olvasmányos is, szóval tudom ajánlani, aki kicsit is érdeklődik a téma iránt. Az írás mellett képek és interjúk is vannak, például Lizanka édesanyjával is, ami szuperül kiegészítette Lizanka nézőpontját. Mind szakemberként, mind magánemberként hasznos és kiváló olvasmány volt.

amy_air_s_book>!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Gyp tanoncként úgy éreztem, hogy kötelező olvasmány státuszban van ez a könyv. Az autizmus minden szempontból a szívem csücske és érdeklődésem középpontja. Így nem volt nehéz magam rávenni, hogy elolvassam. Kicsit más szemszögből láthattam, milyen autizmussal a világ.
Lássuk be, az, hogy valaki elolvassa Lizanka könyvét attól még nem fog megvilágosodni ezen a területen. A legszebb vagy épp a legrosszabb benne, hogy pervazív és heterogén. Egy icike-picike részébe betekinthetünk, de még egy olyan autit nem fogunk találni aki így látja a világot, mint Lizanka.
Másik nagyon fontos, hogy Lizanka piszok szerencsés, hogy ilyen életet tudhat magáénak… Legtöbbjük messze nem ilyen „jól tanítható”. Sajnos nem mindenki Lizanka vagy Temple Grandin, hogy egyetemre járhasson és, hogy ennyire jól kezelje az emberi kapcsolatokat. autistához mérten persze Ha nagyon szigorú akarok lenni, akkor ez inkább tündérmese piszok nagy szerencsével… De jó látni, hogy hova el lehet jutni… Sok-sok tanulás van mögötte ebben biztos vagyok, még azokat is meg kellet Lizankának ami másoknak evidens…
Nagyon örültem, hogy más szemszögből is láthattam az autizmust, az életet… nagyon nagy élmény volt… Hatalmas motivációt jelent a jövőre nézve… :) Hatalmas kihívás, megtanulni kezelni, fejleszteni, segíteni… de Lizankának sem ment könnyen, hogy úgy lássa a világot, ahogyan mi… :)

Hornblasia>!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre a könyvre. A családunkban jelen van az autizmus, és ez a könyv sokat segített abban, hogy az ilyen családtagjaimat, még ha nem is teljesen, de megértsem. Mérhetetlenül hálás vagyok ezért a könyvért.

kzsk>!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Számomra a könyv értékét leginkább az adta, hogy több szemszögből láthatjuk ugyanazt az élettörténetet. A végén az interjú az anyukával és a szakemberekkel nagyon sokat adott hozzá, főleg a szakemberekkel való interjú, és azok is leginkább azért, mert nagyon jó kérdések voltak feltéve, szóval minden elismerésem Orosz Ildikóé. Köszönöm Lizankának és a többieknek is, akik hozzátettek a könyvhöz, érdekes volt megismerni ezt az életutat, és különösen inspiráló abból a szempontból, hogy nekem az az üzenet jött át belőle, hogy mindig van kiút, mindig lehetsz jobb és fejlődhetsz, sosem szabad feladni.

Hidden_fremen>!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Hiánypótló mű. Az embernek sírni támad kedve miken ment keresztül Lizanka. Nagyon tettszett a tanároknak szóló használati útmutató. Remélem ma már jobb a helyzet a sulikban.
A szakértőknél nálam hiányzott, hogy végül is tudjuk-e azonosítani a kiváltó géneket és látnak-e esélyt az autizmus gyógyítására. Ma már a csapból is a génszekvenálás folyik. Ezen a téren, hogy áll a helyzet? Vagy, hogy akkor most az integrált iskola jó-e vagy a szegregált? Bár erre van utalás.
Azért anyukát nem értem, hogy bagózik a terhesség alatt is, aztán a lánya asztmás… Vajon a véletlen műve-e?

szunyog>!
Oravecz Lizanka – Orosz Ildikó: Lizanka

Elsősorban megrázó. Nem gondoltam volna, hogy ilyen közösségek léteztek nem is olyan régen. Hogy ilyen állapotok voltak (vannak?) a pszichiátrián. Kiderül az is, hogy attól még, hogy valaki neurotipikus, lehet bunkó.

DzsDzs88 IP>!

Saját határaink felismerése és tiszteletben tartása a kiegyensúlyozottság egyik kulcsa.

vargajudit P>!

Felkerestem egy pszichológust, aki nem volt ugyan autizmusszakértő, de megcsinált velem pár tesztet. Arra jutott, hogy vagy igen, vagy nem, de az biztos.

DzsDzs88 IP>!

Az „elvárás" pedig, hogy egy fogyatékosságnak látszania kell, még ősibb, mint az autizmus fogalma. (Itt a fogyatékosság szót orvosi és jogi értelemben használom.) Valóban, megtanultam beszélni, el tudok menni vásárolni egyedül, dolgozom, barátaim vannak, azaz jól tudom „játszani" a neurotipikust (tehát a nem autistát), de…
… mibe kerül nekünk, hogy „ne látszódjon"?

eibh>!

A segítségkérés is fontos, mert nagyon nehezen tanulunk meg segítséget kérni. Nekem gyerekkoromban eszembe sem jutott. Engem bántottak, és kész. Nem mondtam el senkinek, nem kértem segítséget senkitől. Nem tudtam, hogy lehet.

balagesh I>!

Nem ritka, hogy egy intézmény alapító okiratában rögzíti, hogy vállal autista gyereket, de ehhez semmilyen infrastruktúra, szakember nem áll rendelkezésre – holott elvileg törvény írja elő. Az iskola nincs felkészülve, a gyerek nem kap megfelelő támogatást, fejlesztést. Ettől a tanárok, az osztály és a gyerek is szenved. Ezek a gyerekek gyakran perifériára szorulnak, frusztrálódnak, és emiatt olyan magatartási problémák alakulnak ki, amelyek miatt pillanatok alatt kizárják őket az intézményből. A szülő pedig ott áll kétségbeesetten, hogy hova tovább. Millió ilyen történet van.

Bea_Könyvutca P>!

Az embereknek sokszor pusztán az is segít, hogy kimondhatják a legkeményebb dolgokat, és ezt valaki elfogadja anélkül, hogy ítélkezne felettük.

vargajudit P>!

Elég tragikomikus, hogy egy időben jelentkezett egy roma médiaiskolába, ahová azért nem vették fel, mert nem beszél cigányul, és általában véve is „nem eléggé cigány”. Jellemző példa arra, hogyan diszkrimináljuk a diszkrimináltakat is.

eibh>!

[…] a meditáció nekem nem megy. Ahelyett, hogy lenyugtatna, ideges leszek tőle. Beszélgettem erről más autistákkal, és úgy tűnik, ezzel sokan vagyunk így.

eibh>!

Ami még nagyon jellemző Lizankánál, hogy komplex társas szituációkban hogyan határozza meg az intimitás szintjét. Nehezen tudja felmérni a határokat, előfordul, hogy túlságosan személyes ahhoz képest, hogy milyen kapcsolatban van egy emberrel, máskor pedig túlságosan védi magát, és esetleg olyasmit sem tud megfogalmazni, ami az adott kommunikációs helyzetben fontos lenne.

balagesh I>!

Az információhiány félelmet szül, ugyanakkor a tagadással mindenki rosszul jár.