Máshogy ​mindenki más 20 csillagozás

Oravecz Imre: Máshogy mindenki más Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Nikit, e versek hősét a költő játékos fantáziája teremtette. Igazi mai kislány, aki mindenre kíváncsi, mindennek az okát kutatja, sajátos gyermeki logikával keresi a választ a miértekre és hogyanokra. Fogadjátok szeretettel, sok-sok furcsa kérdésével együtt – talán magatokra ismertek benne.
A versek hangulatához jól illeszkedő rajzokat Szemethy Imre készítette.

Eredeti megjelenés éve: 1979

Magvető, Budapest, 2016
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631434460 · Illusztrálta: Szalma Eddit
Móra, Budapest, 1979
56 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631117502 · Illusztrálta: Szemethy Imre

Futóhomok>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Oravecz 1979-es kötetének újranyomásáról van szó, az illusztrációkat Szalma Edit készítette. Gyanítom, aki eldöntötte, hogy a külső borítóra rákerülhet a 3 év alsó korhatárként, nem olvasta a verseket* vagy régen látott eleven óvodást és/vagy vakon kategorizált Szalma neve alapján, hiszen Ő valóban gyerekkönyvekhez rajzol leginkább. Oravecz lírája nem a legkisebbek értelméhez, füléhez van szabva, hiába a kihelyezett – Niki, egy elképzelt aprócska kislány alakja adja a keretet a versekhez – gyermekszemszög. Felnőttként pedig egyszerűen kevés volt, amit olvastam: Oravecz listázásait, ahogyan aprólékosan szétszedi a világ őt érdeklő részeit pl. itt, nagyon szeretem, ezek a gyermeki lajstromok viszont nem tetszettek, sajnos a most megmutatom, miként gondolkodik egy gyerek erőszakolt ízét éreztem a versekből.

*https://moly.hu/idezetek/762759

Magvető, Budapest, 2016
48 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631434460 · Illusztrálta: Szalma Eddit
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Nem sok olyan férfival találkoztam, aki ennyire bele tudta képzelni, élni magát egy kicsi lány fejébe. Vagy nem sok olyan férfival, aki hajlandó volt ezt be is vallani. Olyannal pedig rendkívül kevéssel, aki versbe tudta ezt önteni. Nagyon szórakoztató kis versek, koromnál fogva élveztem!

LuPuS_007 P>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Engedd szabadjára a benned lakó gyermeket !
Gyermek voltam.
Gyermekem van.
Gyermeke lesz.

dianna76 P>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Egy kislány fejéből előpattanó gondolatokat szedett versekbe a szerző. Egyik-másik elég kusza, és fura volt. Persze egy gyermek fejében születnek fura dolgok, főleg kérdések formájában. Mégis azt kell mondjam, hogy ezt most nem tudtam kedvelni. Pedig, ha valaki szereti a gyerekszájat, a gyermeki gondolatokat, az én vagyok. Azért volt benne jó, és tetsző is. Olyanok, amin kicsit elgondolkodik, elmereng az ember. Szalma Edit, és szép illusztrációi feltornázták a csillagaim értékét, ill. számát. Nélküle csak két csillagot érne a kötet.

iniesta>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Megírva megvan ez, sőt, többnyire kifejezetten jól; az ötlet az, ami – egészében és a belé bujtatott részötletek kis száma okán egyaránt – gyengécske.

[Egyébként én Oravecz lírájával kapcsolatban még sosem láttam senkitől leírva – meglehet, az én tájékozatlanságom – R. D. Laing nevét; pedig utóbbi kerülőúton, cselesen pszichologizáló, végtelenül szellemes szövegjátékainak hatása előbbire letagadhatatlan – pontosabban az ezzel kapcsolatos olvasói gyanúmat, figyelembe véve Oravecz köztudottan kiterjedt angolszász kultúrismeretét, nehezen lehetne eloszlatni –, és bár fel-felbukkanva ez a hatás Oravecz más köteteinek verseiben is tetten érhető, itt – mivel az egész könyv erejéig szól – a legnyilvánvalóbb.]

csucsorka P>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Háát, hát. Már az emelt szintű érettségire készülve is éreztem, hogy nekem Oravecz Imre nem a barátom, de gondoltam, évek múlásával, fejem lágyának benövésével teszek egy próbát a világ legbiztonságosabb területén: gyermekirodalom.

No, nem nyert.
Persze bekapcsolta – az amúgy is nehezen kikapcsolható – sóvárgást egy ilyen kis csudabogárért. Rácsodálkozik az ember a rácsodálkozásra és rájön, mennyi mindent kell megtanítani egy lurkónak. Mert a gyerekek tele vannak kérdésekkel, és a felnőtteknek akkor is tudni kell a választ, ha a gyerek történetesen nem is létezik.

nadasdit>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Aranyos kis versek, melyek egy kisgyermek szemszögéből mutatják be a szűkebb környezetét. Akinek van gyermeke, vagy emlékszik a saját kisgyermekkorára, azt tudja hogy ilyen dolgok foglalkoztatják a gyermekeket. Idézetbe teszek fel egy-két versikét. Most láttam, van fent több is :)

gjudit8>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Sok az ismétlés, valahogy a gyermeki bájt sem sikerült kiéreznem belőle…

Mesék_Miminek>!
Oravecz Imre: Máshogy mindenki más

Egy kétévessel olvastam, napi 3-4-szer, több mint két héten át. A végén már az egész család Nikiül beszélt, még a kétéves is összehozott egy Oravecz-vers félét. Izgalmas kis sziget volt a hétköznapi kisgyerekes olvasmányaink tengerében, nekem igazi szellemi felüdülés. Azt nem tudom mondjuk, hogy a gyerek mit evett rajta ennyire, de hát van ez így.

hetcsillagkozt >!

ma kitaláltam egy új szót:
csumcsum
egész jó szó,
csak még új,
és nem tudom,
mit jelent,
azt majd holnap találom ki

Tíci>!

megfőzi a főzeléket,
megfőzi a tejbegrízt,

mindent megfőz,
de engem nem főz meg,
mert én így is ennivaló vagyok

anyu föltesz a biciklire,
apu föltesz a biciklire,
nagymama föltesz a biciklire,
nagypapa föltesz a biciklire,
Imi föltesz a biciklire,
Pisti föltesz a biciklire,
és én mindenkinek külön leesek

Tíci>!

megjavítja a játékot,

de engem nem javít meg,
mert én javíthatatlan vagyok

fölfújom a paplant,
és a paplan hólyag lesz,

magam nem fújom föl,
mert apu azt mondja,
hogy én úgyis hólyag vagyok

vigyázok a fejemre,
vigyázok a fenekemre,
vigyázok a combomra,
vigyázok a térdemre,
vigyázok a lábamra,
de nem tudok vigyázni a lábujjamra,
mert a lábujjam messze van

Futóhomok>!

Pami kapar,
kikapar engem a föld alól,
ahová akkor bújtam,
mikor bepisiltem az oviban,
és anyu azt mondta,
hogy ő szégyenében a föld alá bújna

Arianrhod P>!

Pisti nem enged ki a folyosóra,
mert ma Vadölő,
és ő az egyetlen