A ​megfelelő nap 45 csillagozás

Oravecz Imre: A megfelelő nap Oravecz Imre: A megfelelő nap

A megfelelő nap Oravecz Imre életművében félúton van a Halászóember (1998) költői szintézise és a Távozó fa (2015) című időskori remekmű között. Egyfajta zajlás, átrendeződés figyelhető meg: a Töredékpótlás ciklus mintha a Halászóember kiegészítése lenne, egy másik ciklus, a Madárnapló motívumai pedig a Távozó fa természetmegfigyeléseire rímelnek. A kötet verseiben mindennapos élethelyzetek kapnak egzisztenciális kereteket. Leírások, naplójegyzetek, töprengések váltakoznak a kötet lapjain, hol lírai nagyításokkal, hol epikus távlatokkal. Ez a kettősség teremti meg a kötet egyszerre realista és metafizikus jellegét: az élet és a halál ebben a költészetben mindennapos valóság és filozófiai probléma. A hangoltság alapvetően elégikus, mindezt a költőre jellemző szikár önirónia ellensúlyozza.

A Magvető Kiadó A megfelelő nap kiadásával köszönti a nyolcvanéves Oravecz Imrét.

Eredeti megjelenés éve: 2002

Magvető, Budapest, 2023
Magvető, Budapest, 2023
Jelenkor, Pécs, 2002

giggs85>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

A Magvető kiadó immáron jó szokásként jelentősebb szerzőit kerek születésnapok alkalmával egy-egy régebbi, ám fontos kötetük megjelentetésével ünnepli, és ez nem volt másként idén sem, Oravecz Imre 80. születésnapja alkalmából. Az ebből az apropóból kiadott kötet pedig nem volt más, mint az eredetileg az ezredforduló után nem sokkal megjelent A megfelelő nap. Ez a műve bár nem tartozik a legjelentősebbek közé (gondoljunk csak a szintén nem olyan régen újra kiadott 1972. szeptemberre), ám így is jelentős állomás volt a lírai főműnek tekinthető Halászóember és az olyan időskori remekek, mint a Távozó fa, vagy az éppen készülőben lévő Alkonynapló között.

Az itt szereplő versek keletkezése idején Oravecz már jócskán túl volt a külföldön (Iowa, Kalifornia, Berlin) eltöltött éveken, és már ismét a magyar vidéken élt. Ennek a vidéki életnek pedig gyönyörű lenyomata az első ciklus, „A tél kísérletei”, amely a lassan télbe forduló tájat idézi meg szinte haiku-tömörséggel.

Téli klasszika

Hideg éjszaka.

Hófödte háztető.

A háztető mögött fenyőfacsúcs.

A fenyőfacsúcs mögött telihold.

Ezt követi a „Madárnapló”, amelyet a madáretető körül repdeső rigók, cinkék, szajkók, ökörszemek, csonttollúak láttán érzett határtalan öröm és szinte gyermeki rácsodálkozás érzése ihletett, majd az „Est” és a „Meglelt ölelés”, melyben még hatványozottabb szerepet kap a személyesség, a szerelem, a szeretet és a halállal való elkerülhetetlen szembenézés kérdése. A kötetet végül a „Töredékpótlás” – mely a Halászóemberből kimaradt darabokat tartalmazza –, és az összegzésként, végső búcsúként is értelmezhető a „Hátramaradó kedveshez” ciklus zárja.

A szerző versei többnyire rövidek, tömörek, dísztelenek. Sokszor alig néhány sornyit foglalnak el a lapokon, ám paradox módon éppen ez a tömörség (is) adja az a mérhetetlen súlyt és feneketlen mélységet, amelyet vitathatatlanul magukban hordoznak. És hogy ezzel a végtelen visszafogottsággal együtt is milyen magukkal ragadóak ezek a költemények, mi sem példázza ezt jobban, mint hogy itt szerepel a hazai líra egyik legtöbbet idézett és legszebb darabja, a címadó „A megfelelő nap” is.

A megfelelő nap

mindig játszani akarnak velem,

rutinszerűen végzem teendőimet,

jövök-megyek a térben,

könnyűnek és szabadnak érzem magam,

ilyen napon szeretnék meghalni.

Azt hiszem, nem tudnék még egy olyan szerzőnket említeni, aki ennyire jelentős lenne a próza és a líra terén is, mint Oravecz Imre, így minden egyes művének – legyen az újrakiadás – megjelenése fontos esemény a magyar irodalomban.

ppeva P>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Nem rímelnek, az igaz, némelyik csak egy rövid kis gondolat. A kisebbek olyan haikusak, csak a formájuk más meg a hosszuk. Elmélkedés, visszaemlékezés, rendezés, rácsodálkozás, összecsomagolás.
Így hatvan felett a könyv tökéletesen érthetően :)
Vagy inkább kicsit :(
Nem, mégiscsak mindörökké :)))))))

Oravecz Imre: A megfelelő nap

Kellemes felfedezés volt számomra a kötet, annak ellenére, hogy nagyon sok versben idéződik meg a halál, az elmúlás, az egyedüllét gondolata.
Más verseiben viszont az idősebb korban megtalált boldogság hangjai vannak jelen.
A tél kísérletei fejezetben az ember és a természet (erdő, mező állatai, madarai) együtt élik meg az évszak megpróbáltatásait. A táj időnként felidézi benne az
elnémult Amerika hangja " érzést.
Az Ötvenötödik tél, az Első hó, A megfelelő nap című versek tetszettek legjobban. „nem sietteti, de nem is késlelteti a halált”
Madárnapló a második fejezet: A madáretető körüli élet, léprigó, feketerigó, harkály, cinke, ökörszem, szarka, fogoly, vadkacsák, kormos légykapó, szajkó, csonttollú, a minden nap látott madarak a társai. A madarakkal való kapcsolata teljesen lenyűgözött, mi is nagy barátai vagyunk a szárnyasoknak.
A legjobban ez a sor tetszett az Előcinke című versben: „A zöld-sárga-fehér-fekete, szárnyas, kis műremek”…
Est című fejezetben az idősödő férfi boldogsága is megszólal, akit megtalált a szerelem. Erről szólnak az Öregedő férfi ifjú hitveséhez, Örömóda, Jelentés a boldogság állásáról című versei.
Meglelt ölelés című fejezetben sokkal több a szomorúság, mint az előzőekben, a pillanat visszakívánásától, a hűtlen kedvesről, az apa végrendeletéről ír. A címadó versben szomorúan idézi meg a szülőket: „akik„folyton bántották, kínozták, szinte gyűlölték egymást,”

Töredékpótlás (Halászóember): Ebben a fejezetben ír az amerikai unokatestvér látogatásáról (Vizit), Amerikás keserve: „üres kézzel tértem meg öregemberként.” Szajlával, a falujával kapcsolatos szomorú összegzés: Szociofotó és Millennium című versekben.

Hátramaradó kedveshez a címe az utolsó fejezetnek. Középkorú férfi születésnapi verse: „Lelkem magányos feketerigó,/dideregve gubbaszt az öregedés kopasz fáján.”
Ez a fejezet már az összegzés, az élettől való búcsúzás,a hanyatlás verseit tartalmazza: Csendélet, Aggastyán monológja, Hatodik évtized, Kívánságlista, Agónia Visszaszámlálás.

Lali P>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Még régebben, a megjelenésekor vettem meg a kötetet, olvasgattam is, de vegyes volt a benyomásom. Most – főleg az utolsó kötete, a Távozó fa olvasásának hatására – elvittem magammal a nyaralásra.
Jól tettem.
Valahogy már könnyebben kapcsolódok az írásaihoz, a verseihez. Nem tudom, hogy ebben van-e szerepe a saját öregedésemnek – bölcsülésemnek, hogy szépen mondjam :-) –, de kifejezetten szép, tiszta élmény volt napról napra egy egy részt elolvasni a kötetből.
Amiben persze nem feltétlenül tetszett minden, de nem azért, mert az rossz, vagy ügyetlen, vagy mesterkélt lett volna, egyszerűen csak nem az ízlésem szerinti volt.
Például az a néhány verse, amit a szerelmeihez/-ről írt inkább azt mutatta meg, hogy most már értem, miért mentek el mellőle a nők. Az valóban nemigazán az ő terepe.

Azt hiszem nem kockáztatok sokat azzal, ha azt mondom, hogy lesz még Oravecz érettségi tétel.

Arianrhod P>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Elvarázsolt, megbűvölt és felzaklatott. Kedvenccé lett.

Dóradiána>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Ezzel a kötettel kapcsolatban vegyes érzéseim vannak, voltak versek, amelyek nem igazán tudtak közel kerülni hozzám, ilyenek voltak az első két ciklus (A tél kísérletei és a Madárnapló) versei, amelyek a tájköltészethez kapcsolódnak. Kicsit ilyen Hemingway költőben érzésem volt, ahol próbáltam a leírások mögött valami szimbolikus jelentést keresni, ami nem mindig ment. Az Est és a Meglelt ölelés ciklus viszont nagyon nagyon tetszett, ezért már megérte kézbe venni a kötetet. Az öregedés versek, elmúlás, halál, emlékezés, számvetés versek nagyon erősek, rám óriási hatást gyakorolt még így a 20-as éveim elején olvasva is.

Alapvetően prózaverseket tartalmaz a kötet, amelyek az én értelmezésemben egy élettörténetté, vallomássá is összeállnak kicsit. Az öregedő férfi perspektíváját képviseli ez a kötet, amely rendkívül intim, olyan érzés forgatni, mintha Oravecz beengedne egy-egy pillanatba, hangulatba, érzésbe az élete emlékeiből.

kkata76>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Megint bajban vagyok az értékeléssel. Egyes versek nagyon tetszettek, megtaláltak, mások viszont nagyon nem. Elég egyformák a versek tartalmilag és formailag egyaránt, ezért a végére már meguntam, hogy ugyanarról olvasok ugyanolyan verseket.

Naggy_Noemi>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Én is többször fogtam bele ebbe a verseskötetbe. A Távozó fa után újra kedvem támadt az először olyan semmilyennek érzett Oravecz-versekhez. Lassan tudja megszeretni az ember, mint Arany Jánost. De akkor nagyon.

borbolya3>!
Oravecz Imre: A megfelelő nap

Nagymamám lebegett a szemem előtt, aki a konyhában tartotta távcsövét, és reggelente onnan szemlélte a madarakat a fákon.
A halál és az öregedés fókuszba helyezése ellenére nem egy komor, gyászos hangulatot hagyott maga után, hanem inkább egy olyan tapasztalásba való betekintést nyújtott,hogy ilyen lehet szépen megöregedni, ilyen lesz majd évek múltával a világra és önmagunkra tekinteni.

Találkozás
A fenyvesben felkeltettem egy ökörszem érdeklődését.
Egy fejmagasságban lévő ágon
cserregve egészen közel jött hozzám,
megnézett és csalódottan tovarebbent.

giggs85>!

mindig játszani akarnak velem,
rutinszerűen végzem teendőimet,
jövök-megyek a térben,
könnyűnek és szabadnak érzem magam,

ilyen napon szeretnék meghalni.

Ydna>!

Kezdem végre érteni,
miért járta nagyanyám még hajlott korában is mindennap az erdőt.
Már csak ott érezhette magát otthon az idegenné vált világban.

Öregedő férfi ifjú hitveséhez

Építs velem házat,
lakj velem egy fedél alatt,
takaríts velem új konyhát, nappalit, dolgozószobát,
sétálj velem az erdőn,
gyere velem rendszeresen Dregolyba, Dolyinába, ófaluba,
ülj ki velem a kertbe,
hallgasd velem a nádirigókat,
etesd velem télen a cinkéket,
nyírj velem pázsitot nyáron,
örülj velem a csillagfürtnek, sarkantyúvirágnak, estikének,
termessz velem jégsalátát, brokkolit, cukkinit,
étkezz velem egy asztalnál,
egyél velem sulykát, gomukut, enchiladát,
igyál velem bourbont, tequilát, zöld teát,
reggelizz velem a teraszon,
nézd velem a felhőket naplementekor,
oszd be velem a jövedelmem,
vásárolj velem flanelinget, vászonnadrágot, gyapjúzoknit,
olvass velem Eichendorffot, Peteleit, Faulknert,
bolyongj velem a múltamban,
időzz velem a gyerekkoromban,
gondolj velem Arizonára, Wyomingra, Alaszkára,
túrázz velem képzeletben a Mojave sivatagban,
etesd velem felváltva a kutyámat,
vegyél velem kutyaeledelt,
égess velem gyertyát a szüleim sírján,
aludj velem egy ágyban minden éjjel,
és légy velem álmomban is,

nincs sok időm, siess velem élni.

Hátramaradó kedveshez

Mikor utolsót dobban szívem,
és lefogják szemem,
te behatolsz mindenbe,
beveszed magad az ágy támlájába,
a ház tégláiba,
a kerti rózsákba,
a halottszállító autó rugónyikorgásába,
beköltözöl fölém a kőbe,
a hegyoldal lefutásába,
az ég kékjébe,
a rigók esti énekébe,
lakást veszel tölgyeimben az erdőn,
a gombák kalapjában,
a kakukkfű illatában,
az őzek délutáni álmában,
ott leszel mindenben,
földben, vízben, tűzben, levegőben,
mindenhol ott leszel,
mert én mindenhol leszek.

motyi11 P>!

Az elme dicsérete

Milyen erős alkotmány az emberi elme,
mi minden megfordult már a fejemben,
és kibírta.

Ősz

Láttam a Tarnában a vízből felbukni egy vidrát,
ezüstszínű hal: a nyár volt a szájában.

Kapcsolódó szócikkek: nyár · ősz · Tarna · vidra

Örömóda

Már csak az egyszerű, világos dolgoknak akarok örülni,
a fénynek, mely reggel beárad a házba,
az ablaknak, melyen át kinézek,
a levegőnek, melyet belélegzem,
az ételnek, melyet magamhoz veszek,
a víznek, mellyel szomjam oltom,
a tűznek, melynél melegszem,
a ruhának, mely befedi testem,
az ajtónak, melyen át a szabadba lépek,
a földnek, melyen járok,
az útnak, melyen sétálok,
a kavicsnak, melyet hazaviszek a zsebemben,
a falevélnek, mely elém hull,
a fűnek, melyet nyírok,
a magnak, melyet elültetek,
a zöldségnek, melyet magam termesztek,
a hegynek, melyet képzeletben naponta megmászok,
az erdőnek, melybe vágyom,
a papírnak, melyre írok,
a ceruzának, melyet közben fogok,
a terasznak, hova munka után kiülök,
a szomszédnak, ki néha átugrik hozzám egy italra,
a széknek, melyben helyet foglalok,
az estének, mely felváltja a nappalt,
a kutyának, mely a lábamhoz telepszik,
a tücsökciripelésnek, melyet sokáig hallgatok,
már csak elkerülhetetlen, szükségszerű örömök éltessenek.

Ydna>!

Üzenet

Ma a madáretetőre szállt egy madár,
de nem evett.
A madaraskönyv csonttollúnak tudta,
de szerintem megint anyám lelke volt.
És most azért jött nappal,
hogy lássam tarka, szép tollazatát,
mellyel azt jelenti:
jól érzi magát odaát.

Öröm
Ma alkonyatkor olyan szép volt
a hegyhajlatok árnyékellenes oldalán a fény,
hogy megremegett a szívem egy pillanatra.