Kiváló könyv egy kiváló államférfiról, a rendszerváltás miniszterelnökéről. Mélyinterjúk keretében beszél a miniszterelnök az életéről, és barátai, ismerősei, de főleg a szerző egészíti ki a mondandót. Így ez a szerkesztett változat egy folyamatos történet, közbekérdezések nélkül. Mégis mindenre választ kapunk.
A könyv alcíme tökéletesen fedi Németh Miklós tevékenységének a lényegét: „Mert ez az ország érdeke”. Egész életét végigkísérte ez a hitvallás, nemcsak a 16 hónapos kormányfői tevékenységében. A fő mondanivaló természetesen erről a 16 hónapról szól, és hogy ebbe mi minden fért bele, azt a függelékben vázlatosan, pontokba szedve össze is foglalja a szerző. Gigantikus, és nagyrészt sikeres munka, hálásak lehetünk érte. Akárki akármit is mondjon, az hogy az országot erőszak, véráldozatok nélkül vezette át a kommunizmusból a szabad piacgazdaságba, az elismerésre méltó teljesítmény. Úgy tette mindezt, hogy emellett még az állandóan fenyegető államcsődtől is sikerült megmenekülni. A munkáját nehezítő akadályokról bőven hallhatunk, de igyekszik nem bántóan nyilatkozni ellenfeleiről, pedig sok volt az ellendrukker. Sikerült tiszta, erkölcsös embernek maradnia, ez pedig a politika világában unikumnak számít.
Sztori sztorit követ, de közben máig érvényes, okos gondolatokat fogalmaz meg Németh Miklós. Tehát a könyv amellett, hogy bemutatja a rendszerváltás mikéntjét, egyben élvezetes olvasmány is. Számtalan téveszmét eloszlat, nem egyet a saját személyéról is. Sokan azt tartják, hogy csupán egy technokrata volt. Tévedés, mert rendkívül művelt ember, aki nem csak a gazdasághoz ért. Mások azt mondják, hogy Grósz Károly embere. Ez sem igaz, mert Grósz kérte fel miniszterelnöknek, de nem az ő politikáját folytatta, hanem teljesen mást, és igyekezett a párttól is függetlenedni, egyre nagyobb sikerrel. Bár a pártban emelkedett fel, de ki is emelkedett onnan, magasan meghaladva egy apparatcsik szellemi és erkölcsi nívóját.
A magyarokat azért szerették 1989-ben Nyugaton, mert a lengyelekkel együtt élen jártunk a kommunizmus lebontásában, és megnyitottuk a nyugati határt, amelynek során NDK-s állampolgárok ezrei hagyhatták el a keleti blokkot, ezzel pedig elősegítettük a német egyesítést. Sokan Horn Gyula személyéhez kötik a határnyitást. Hatalmas tévedés. Itt csupán arról van szó, hogy Horn, mint külügyminiszter ellopta a show-t a miniszterelnök elől. Oplatka írja, hogy 2009-ben a határnyitás 20. évfordulóján a parlamentben ünnepi ülést tartottak, de nem szept. 11-én, a határnyitás tényleges napján, hanem jún.27-én, amikor 1989-ben Horn Gyula és Aloiis Mock osztrák külügyminiszter „Sopron közelében szimbolikusan átvágta a vasfüggöny néhány huzalát”. Horn tudatosan játszott arra, hogy övé legyen a határnyitás érdeme, mert szeptember 10-én ő jelentette be a nyitást a televízió „A Hét” című műsorában. Érezte, hogy ebből Nyugaton majd profitálhat.
Pedig egy értekezleten öt nappal korábban még ellenezte a határnyitást. Lehet, hogy az időben történt felismerés eredményezett Hornnak egy szobrot Brüsszelben, az Európai Parlament épületében. De nem biztos, hogy csak ez! Ugyanis a könyv segít felidézni emlékeinket a következőkről: „A nagy privatizációs hullám a Horn-kormány alatt csapott át az országon. Az ipar, a pénzügyi szektor, azaz a nagybankok, a szolgáltatások magánosítása, ez lényegében mind a Horn-kormány négy éve alatt történt.” (245. l.) Máshol azt írja hogy a kormány évekig 8 %-os hasznot garantált a külföldi energiaszolgáltatóknak. Na, ezért már tényleg jár egy szobor.
A szerző a történet végén hozzáfűzi, hogy kár, hogy Németh Miklós politikai pályája rövid időre lett kimérve, Véleményével bizonyára nincsen egyedül.
l