Antropológus ​a Marson 34 csillagozás

Oliver Sacks: Antropológus a Marson Oliver Sacks: Antropológus a Marson

A neves amerikai szerző kiváló ideggyógyász, aki napi gyakorlatában drámai sorsok tucatjával találkozik. Ezek megörökítése, ráadásnak már-már szépírói stílusa tette őt a tudományos irodalom egyik legolvasottabb szerzőjévé. Miközben szeretnénk megérteni, hogy milyen idegrendszeri szerveződések felelősek például a színlátásért, a színvakká vált festőművész képei nemcsak e mechanizmusról tanúskodnak, hanem arról is, milyen érzelmi szerepe van a személyiség egyensúlyában a színeknek. Sacks leghíresebb könyve különös eseteket, sorsokat mutat be: a színvak festőét, a látását visszanyert masszőrét, a gyermekkora világát szinte fotografikusan festő naiv művészét és a valamiben kiváló autistáét.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris Könyvtár - Pszichológia

Osiris, Budapest, 2004
358 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633894212 · Fordította: Racsmány Mihály
Osiris, Budapest, 1999
360 oldal · ISBN: 9633794854 · Fordította: Racsmány Mihály

Oliver Sacks: Antropológus a Marson

Néha tényleg nem is tudjuk elképzelni, hogy mennyi minden megeshet az emberekkel…
Ez a könyv viszont bele engedett látni különböző szindrómákkal együtt élők életébe… sőt, beleéltem magam, és el is gondolkoztam, hogy nincs-e bennem is egy kicsi valamelyik szindrómából…

Oliver Sacks: Antropológus a Marson

Esettanulmányok egy-egy „neurológia betegséggel” kapcsolatban olyan előadásban, ami szinte odaragasztotta a kezem a könyvhöz.
Olvasás közben fokozatosan arra a következtetésre jutottam, hogy a könyvben bemutatott „beteg” emberek sokkal teljesebb életet élnek/élhetnek, mint amit én „egészségesként” valaha is élni fogok!
Érdekfeszítő, olvasmányos, tudatkitágító, lebilincselő!

Video>!
Oliver Sacks: Antropológus a Marson

Egy-egy beteg hétköznapjait leírva mutat be nagyon érdekes és különleges agysérüléseket. Egy-egy ilyen sérülés létezésének lehetősége már önmagában nagyon el kellene hogy gondolkodtassa a „lélekben” hívőket (és ez igaz a szerző többi művére is).

AeS P>!
Oliver Sacks: Antropológus a Marson

Érdekes témákat jó stílusban ír le, de hosszú távon elég tömény – és nagyon kíváncsi lettem volna arra, hogy milyenek is azok a tesztek, amiket elvégeztet a pácienseivel.

tabri_andrs>!

okes,
bar ezek az irasok a Reader's Digest-ben is megjelenhettek volna

Folyóvíz>!
Oliver Sacks: Antropológus a Marson

Érdekes, olvasmányos, és nagyon elgondolkodtató. Nekem legjobban a touerette-szindrómás sebész esete tetszett. (Ez egy komoly kényszermozgásokkal járó betegség.) A bemutatott úrnak családja van, sebészként is köztiszteletnek örvend. Talán egyszer majd eljutunk a tolerancia ilyen szintjére Magyarországon is.

eeszter>!

A mozgáslátás elvesztéséről panaszkodott mindhárom dimenzióban. Nem tudott például teát vagy kávét kitölteni egy csészébe, mert a folyadékot szilárdnak, megdermedtnek látta, mint egy gleccsert. Arra sem volt képes, hogy a megfelelő időben abbahagyja a töltést, hiszen nem látta a folyadékszint emelkedését a csészében. Az is nehézséget okozott a betegnek, hogy folyamatosan kövessen egy beszélgetést, mert nem látta a beszélő arcának, különösen szájának mozgását. Ha egy szobában kettőnél több ember járkált fel-alá, ő nagyon bizonytalanul és kellemetlenül érezte magát, és rendszerint azonnal el is hagyta a helyiséget, mert azt érzékelte, hogy „az emberek egyszer csak itt vagy ott termettek, anélkül, hogy láttam volna őket mozogni”.

selfmadehell>!

– Élvezni fogja – biztosítottróla Bennett. – Én vagyok a világ egyetlen Tourette-szindrómás sebész-pilótája.

Kapcsolódó szócikkek: Tourette-szindróma
eeszter>!

William James egyszer azt mondta: „Az iszákosság egyetlen hathatós gyógyszere a vallási fanatizmus.”

Kapcsolódó szócikkek: fanatizmus · William James
eeszter>!

Hogy neurológiai vagy etikai szempontból valóban olyan nagy különbség van-e a pszichosebészet és a nyugtatók között, az olyannyira kényes kérdés, hogy nem is igen merte még senki feltenni. Nagy dózisban a nyugtatók ugyanolyan eredménnyel járhatnak, mint a műtét; „elhallgattathatják” a betegeket, lecsendesíthetik ugyan a pszichotikus hallucinációkat és érzékcsalódásokat, az előidézett nyugalom azonban a halál nyugalmához hasonlít – és paradox módon éppen ezáltal megfoszthatja őket a spontán gyógyulás esélyétől, amely pedig időnként előfordul pszichózisokban, ehelyett egész életükre egy gyógyszer okozta betegség börtönébe zárják őket.

esőember>!

Normális esetben van valamilyen koherenciateremtő, egyesítő erő, amely integrálja az elme különböző képességeit, egyesíti ezeket a tapasztalatainkkal és érzelmeinkkel, megalkotva ezáltal személyiségünk egyedi mintázatát. Ez a globális vagy integrálóképesség teszi lehetővé számunkra, hogy általánosítsunk és elmélkedjünk, hogy öntudattal rendelkező énünk alakuljon ki.

eeszter>!

Azok a felnőttek, akik tudatában vannak autizmusuknak, illetve szüleik, gyakran éreznek dühöt az autizmus miatt. Azt kérdezik esetleg a természettől vagy Istentől, hogy miért teremtett olyan szörnyű állapotokat, mint az autizmus, a mániás-depressziós pszichózis vagy a skizofrénia. Ha azonban kiirtanánk azokat a géneket, amelyek ezeket okozzák, szörnyű árat fizetnénk érte. Hiszen lehetséges, hogy egy adott személy ezekkel a vonásokkal sokkal keratívabb, esetleg igazi géniusz… Ha a tudomány kiirtaná ezeket a géneket, akkor a világot talán csak könyvelők népesítenék be. [Temple Grandin]

esőember>!

Ahogy elborzadhatunk a fejlődési rendellenességek vagy betegségek romboló erején, ugyanúgy kreatív erőknek is tekinthetjük ezeket – hiszen ha kiiktatnak bizonyos lehetőségeket, ha lehetetlenné teszik, hogy egy adott módon tegyünk valamit, azzal egyben arra kényszerítik az idegrendszert, hogy más lehetőségeket találjon, nem várt növekedésre és fejlődésre késztetik.

eeszter>!

Mindigis tudtam, hogy határozott hajlamom van az utánzásra. Egy érdekes mozdulat, vagy egy furcsa póz látványa rögtön arra ingerel, hogy megpróbáljam leutánozni, így volt ez régen is, és még ma is ez a helyzet. Hasonlóan hatnak rám a szavak, a mondatok, a kiejtés, vagy a hangsúlyozás is – minden furcsaságot azonnal leutánzok. [Meige és Feindel a Tourette-szindrómáról]

Kapcsolódó szócikkek: Tourette-szindróma
eeszter>!

Vannak olyan emberek, akik annak ellenére, hogy „szörnyű dolgokon mentek keresztül gyerekkorukban”, hisznek a boldog gyerekkorban, írja Schachtel. „A boldog gyerekkor mítosza elfoglalja a valóságos élmények elvesztett emlékeinek helyét.”

esőember>!

A tudat és a lelkiismeret, a kötelességtudat és a felelősségérzet olykor elviselhetetlen súllyal nehezedik ránk, annyira, hogy néha valóban szeretnénk kitörni a nyomasztó kötelezettségek, a józanság és az ésszerűség korlátai közül. Szeretnénk szabadságra küldeni frontális lebenyünket, hogy távollétében az érzékek és indulatok Dionüszosz-ünnepét ülhessük.