Túladagolt ​boldogság 24 csillagozás

A pozitív gondolkodás mellékhatásai
Oliver Burkeman: Túladagolt boldogság

A ​sikerhez a kudarcon, a nyugalomhoz a szorongás elfogadásán keresztül vezet az út – avagy hogyan segíthetünk magunkon radikálisan új módszerekkel?

Az önsegítő könyvek nem működnek. A gazdagság – már ha egyáltalán sikerül elérnünk – nem feltétlenül jár együtt a boldogsággal. A szerelem, a családi élet és a munka gyakran éppen annyi nehézséget okoz, mint örömöt. Még abban sincs közöttünk egyetértés, hogy mit jelent a „boldogság”. Hiábavalóan hajszoljuk hát? Vagy csak rosszul közelítünk hozzá?
Oliver Burkeman Keleten és Nyugaton, régi szövegekben és távoli tájakon kutakodott, hogy könyvében olyan különleges embereket mutathasson be, akik egyedien és meglepő módon gondolkodnak az életről. Legyenek bár kísérleti pszichológusok, a terrorizmus szakértői, buddhisták, gyakorlatias üzletemberek, görög filozófusok vagy modern guruk, abban valamennyien egyetértenek, hogy mind egyéni, mind társadalmi szinten a boldogság szüntelen hajszolása tesz minket boldogtalanná. Pedig… (tovább)

Eredeti mű: Oliver Burkeman: The Antidote

Libri, Budapest, 2016
242 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633109168 · Fordította: Gyárfás Vera
Libri, Budapest, 2016
244 oldal · ISBN: 9789634330912 · Fordította: Gyárfás Vera

Lady_L P

Oliver Burkeman: Túladagolt boldogság A pozitív gondolkodás mellékhatásai

Mekkora borzasztó hosszú értékelést töröltem most ki? Nagyon hosszút! Mert nem is értékelés lett volna, hanem blabla és bla meg fityisz mindenkinek, aki valaha is furának nézett, amiért máshogy állok hozzá az élethez, mint ahogy azt szokás. Nekem volt igazam (de legalábbis nem vagyok teljesen bolond, mert mindenkinek igaza van, aki jól elvan), ennek többek között köszönet az én régi, jól bevált önsegítő könyvemnek. Pedig nem ezért az pöffeszkedésért önigazolásért olvastam, az teljesen váratlanul ért, hanem mert érdekelt, hogy a sok, mélyebben belegondolva teljesen értelmetlen, de annál motiválóbbnak hangzó mondatocska ellenére, ami bögrétől a faliképen át a pólókig bárhol felbukkan manapság, miért nem emelem fel a hátsómat valami olyan felé, ami igazából nem is kell nekem, pedig kellene, hogy kelljen, mert mindenkinek az kell miközben fél a migráncsoktól. Megkaptam a választ minderre és még pont reptéren olvasva együtt is bosszankodtunk a teljesen értelmetlen biztonsági intézkedéseken is. Ezek után nem csoda, hogy megkapja tőlem az 5 csillagot és ajánlom minden olyan figyelőmnek, aki szereti az ilyen könnyed hangnemben megírt, de azért komoly háttérmunkával rendelkező olvasmányokat. Filozófia, pszichológia, van benne minden, amitől izgalmassá válik!
Utóirat: egy csomó mindent kihagytam, de nem is baj, ez egy jó alkalom arra, hogy elolvassátok magatok is, rosszabb nem lesz tőle az életetek:D

Oliver Burkeman: Túladagolt boldogság A pozitív gondolkodás mellékhatásai

Új megközelítése a boldogságnak.
A lényeg, hogy nem a pozitív gondolkodás, hanem a reális gondolkodás az ami előre visz minket a céljaink felé. Attól, hogy folyamatosan a lottó ötösre koncentrálok, még nem fogom megnyerni azt. Vannak tennivalók a cél érdekében. És rengeteg türelem kell hozzá.
Ez a könyv valóban egy méregtelenítő kúrának használható a sok rózsaszínes, habos, málnakrémes jellegű boldogságot kereső könyv között.
Ami nagyon felbosszantott az olvasása közben, az a szerkesztése. A mondat, idézet közé szúrt mondat az idegeimre ment. És az egész könyv ebben a stílusban íródott.
Olvasás közben gyakran elöntötte az agyamat a lilaköd.

Robert_Andrassy

Oliver Burkeman: Túladagolt boldogság A pozitív gondolkodás mellékhatásai

Nagyon érdekes, olvasmányos, és izgalmas könyv. Azzal ellentétben, hogy a cím mit sugall, egyáltalán nem egy negatív írás, amely csak más elméleteket kritizál, hanem épp ellenkezőleg. Racionális megoldásokat és életszemléletet kínál élettörténetekből, buddhizmusból és sztoicizmusból a sok kártékony, mondjuk ki: bullshit helyett. Igyekszik a boldogságról és annak eléréséről alkotott torzításokat helyrerakni az emberben.

Aemitta

Oliver Burkeman: Túladagolt boldogság A pozitív gondolkodás mellékhatásai

Bevallom, lelkileg nagyon deprimált ez az olvasmány. A téma nagyon kiváncsivá tett (vajon tényleg „felhőtlenül” jó, és hasznos a pozitív gondolkodás), bár azt hiszem, a gondolkodás és szemléletmód nem ugyan az, pedig a kettőt összekutyulja a könyv: gondolkodás, mint a gondolatok megfogalmazása, mantrázása, vizualizálása (is) lehet, a szemlélet pedig megkülönbözteti a rosszat a jótól a korábbi tapasztalatok tanulságából levonva.
Egyszer azt hallottam valakitől, hogy végső soron minden embernek ugyan az a törekvése, célja az életben: így vagy úgy, de elérni a boldogságot, és boldognak lenni. Ha ebbe belegondolunk, akkor az út effelé nem is annyira lényeges, csak maga a cél. Az élet sok lehetőséget kínál, hogy többféle utat kipróbáljunk. És ha valakinek a vizualizálás, vagy a szerző által megkeseredetten gúnyolt „légy motivált” tréning során talál rá a saját megfelelő útjára a boldogság felé akkor az az ember sikeres. A szerző szinte mintha ostorozná a pozitív irányultságot. (Amúgy miért is foglalkozunk másokkal magunk helyett? Találjuk meg a saját utunkat, mert a boldogságot nem lehet túladagolni :)

lilaköd P

A jó utazónak nincsenek változtathatatlan tervei – mondja a kínai bölcs, Lao-Ce – , és nem várja a megérkezést.

e_k_Bp P

Pema Chödrön amerikai buddhista apáca szerint a bizonytalanság a valóság alaptermészetének része, és minden bánatunk abból fakad, hogy ész nélkül igyekszünk szilárd talajt fogni, pedig az nem is létezik.

lilaköd P

Az ihlet amatőröknek való – hangzik a művész Chuck Close emlékezetes mondása. – Mi többiek csak felkelünk, és nekilátunk dolgozni.

lilaköd P

Ha megtanuljuk elfogadni az érzéseinket, rájövünk, hogy érzelmi állapotunk megváltoztatása nélkül is cselekedhetünk.

lilaköd P

Ha rájövünk, milyen konkrét lépéseket kell tegyünk ahhoz, hogy megízleljük az élet zamatait, biztosabb, hogy egy mélyen megélt élet tudatában halunk meg.

lilaköd P

Az elménket eszközként kell használnunk, de nem szabad hagynunk, hogy az elménk használjon minket, mint általában.

lilaköd P

Kudarc esetén érdemes mindezt felidézni: ha legközelebb megbukunk egy vizsgán, vagy rosszul kezelünk egy társas helyzetet, jusson eszünkbe, hogy ezzel a jelenlegi képességeink határait feszegettük – vagyis hosszú távon fejlődünk.