Ahogy ​a dolgok vannak 28 csillagozás

Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba
Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak

2550 ​évvel ezelőtt Buddhának egyedülálló lehetőségei voltak tanításai átadására. Magas szintű kultúrában élt, s nagyon tehetséges tanítványok vették körül. Miután elérte a megvilágosodást, 45 év állt rendelkezésére ahhoz, hogy megossza a tudat kibontakoztatásának módjait. Ez az oka, hogy tanításai ilyen széles körűek. A Kangyur – Buddha saját szavai – 108 kötetből áll, és 84 000 használható tanítást tartalmaz. Ezek későbbi kommentárja a Tengyur, mely 254 másik vastag könyvből áll. Ez érthetővé teszi Buddha saját életének végső kiértékelését: „Boldogan halhatok meg. Egyetlen tanítást sem tartottam zárt tenyérben. Mindent, ami hasznotokra válhat, már megadtam.” Legutolsó kijelentése különbözteti meg tanításait attól, amit mi gyakran vallásnak nevezünk: „Most ne azért higgyetek a szavaimnak, mert mindezt egy buddha mondta, hanem jól vizsgáljátok meg őket. Legyetek önmagatok fénye!” Az ilyen kijelentések mutatják meg, hogy a buddhizmus gyakorlati megközelítés. Igazán a valós életre… (tovább)

Mind, Budapest, 2001
76 oldal · ISBN: 9638552603 · Fordította: Lahucsky Péter

Buddha

Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba

Aki nem ismeri esetleg a buddhizmust, annak ez egy remek kis ismertető lehet. Kezdőknek ajánlatos ezt elolvasni mindenképp szerintem. Néhol ismétlődik meg ismerek jobb könyvet is a témában, de egyébként nem rossz. A végén a különféle meditációkat feleslegesnek éreztem, legfőképp a konkrét élő emberi személyeken történő meditálást.

KoF

Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba

Én a Magyar Elektronikus Könyvtárból ingyenesen elérhető verziót olvastam. Nem vagyok benne teljesen biztos, hogy a szöveg megfelel az eredetinek. Néha olyan érzésem volt mintha az író nem tudna érthetően fogalmazni. Lehet ez a fordító hibája is, de lehet, hogy amikor az elektronikus változatot csinálták akkor történt valami. Valaki összehasonlíthatná az papíros kiadással.

Függetlenül a szöveg minőségétől, eléggé buddhistához méltatlan módon fikázza benne a szerző a nagy világvallásokat, főleg Mohamed tanításait. Olyan jelzőket is megenged magának mint elmaradott stb. Ezek undorító megnyilvánulások, és teljesen hiteltelenné tesznek mindent, amit a gyémánt útról leír.

Gáborr_Nagy P

Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba

A történeti részek érdekesek, a többi egy kicsit nehéz volt nekem, nehezen követtem. Pedig a ma emberének szól, és folyamatosan az európai kultúrárából/életmódból veszi a példáit. Csak tőlem elég idegen ez a gondolkodás. Megtanultam viszont egy remek szót: egodiéta!

Baba082 P

Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba

Azért egyszer el lehet olvasni.

Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba

Kavarognak össze-vissza a gondolataim…

Szóval inkább olvassátok el. Tudom, ez most idiótán hangzik, meg én sem szeretem az ilyen értékelést, hogy „Nesze semmi, fogd meg jól!”… de tíz perce azon gondolkodom, hogy mit írjak, és egyszerűen semmi nincs, ami teljesen leírná, amit érzek.

Egy biztos: Ez most jól fejbekólintott :)

ANI69ish

Hadd menjen….

abara

Ole Nydahl: Ahogy a dolgok vannak Korszerű bevezetés Buddha tanításaiba

Nagyon egyszerűen és érthetően elmagyarázza a buddhista alapfogalmakat és tanításokat

Lunemorte MP

Nem bölcs dolog olyasvalakit választani istennek, akit még szomszédunknak sem szeretnénk. Buddha azonban csupán a lények megszabadulásáért és megvilágosodásáért dolgozik, ezen kívül nincs más célja. Kollégákat szeretne, nem pedig követőket. Nem terheli józanságunkat és alapvető intelligenciánkat a barbár muzulmánokkal – akik megköveznek embereket vagy levágják kezüket és lábukat –, vallásos halálbüntetéssel vagy egyházi dogmákkal, amelyeket el kell hinni. Az összes kijelentése logikus, megtapasztalható és fölszabadítja a lényeket.

Telena

… amit ma gondolunk, holnap szavakká, holnapután pedig tettekké válik.

A buddhista út - 95. oldal

Lunemorte MP

Buddha nem volt prűd, tanításai nem ellenezték a testiséget. Nem félt a jövőbeli örökösök felhalmozott javakért folytatott versengésétől, mint a katolikus egyház.

Kapcsolódó szócikkek: Buddha
Telena

Az odaadás az oka, hogy valami olyanra lelünk, ami ismerős: óhatatlanul megérint bennünket, amikor találkozunk valamivel, ami egyezik a természetünkkel.

Buddha élete és tanításai - 58. oldal

Telena

Ügyesen elkapjuk a hétköznap tudatosság vakondját, kontaktlencsét teszünk a szemére, szárnyakat kötünk a mancsára, tollakat ragasztunk a farkára, és engedjük, hogy sasként szárnyaljon az égen

Buddha élettörténete - 77. oldal

Telena

Még a számítógépek és a gyorstalpaló tanfolyamok korában sem tudja semmi pótolni a személyes tanító-tanítvány kapcsolatot.

A buddhista út - 81. oldal

Telena

A történések áramlatában szabadon adunk és fogadunk, és örömtelien lovagolunk a spontán felismerések tigrisén.

A buddhista út - 133. oldal

Lunemorte MP

Nem túl gyakori a Nyugat kulturális történelmében, hogy egy filozófiai gyakorlat áthassa a létezés minden aspektusát. Ahol azonban ez megtörtént, és az emberek megengedték a hatalmi felépítménynek, hogy ezt terjessze, az eredmény a boszorkányégetés, a kommunizmus, a nácizmus vagy a politikai kifogástalanság lett. Azonban egy nem dualista tanítás, mint például a buddhizmus, lényegében ártalmatlan. Ahol döntően ilyen a látásmód, ott a szabadság nincs veszélyben.

Lunemorte MP

Bár az embereknek jobban kellene védeniük értékes idejüket, és sokkal határozottabban átvágniuk a hosszúra nyúló személyes problémáikon, mint ahogy azt általában teszik, a harag érzése – friss és régi – sosem hasznos, meggátol minden fejlődést.

Telena

A buddhizmus a felelősségvállalással kezdődik.

Buddha élete és tanításai - 40. oldal