Almafa ​őszi szélben 1 csillagozás

Olav H. Hauge: Almafa őszi szélben

A nyugat-norvégiai partvidék egyik kis falujában él Olav H. Hauge (1908): távol a városi és irodalmi világtól; nem kivonulásképpen, csupán paraszt őseihez hasonlóan kertészkedéssel keresve kenyerét. Szűkszavú verseinek a fjordok, fenyők, a jég, a hó, a nap a szereplői – éppoly élesen kimetszve versben, ahogyan a kristálytiszta északi fényben ragyognak. Hauge nem metaforákkal bűvészkedik, hanem a lényeget állítja elénk – archetipikus, elemi emberi tapasztalatok rögzítésével képes egyetemes érvényű igazságokat közölni. Tisztán intonált, egyszerű hangja, fanyar bölcsessége a modern költészet egyik legrokonszenvesebb alakjává teszi a norvég költőt.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Napjaink Költészete Európa

Európa, Budapest, 1990
118 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630750104 · Fordította: Illyés Gyula, Nagy László, Sulyok Vince, Székely Magda, Tótfalusi István

Olav H. Hauge: Almafa őszi szélben

Nem klasszikus értelemben írt versekről van szó, mégis majd' mindegyikben van egy mozzanat, ami miatt megérte őket megírni és elolvasni. Érdekes és elgondolkodtató volt, és a könyvet is megmentettem a leselejtezéstől! :)

Szél nélküli
vitorlás vagyok.
Te voltál a szél.
Talán rossz irányban haladtam?
Ki törődik az iránnyal,
amikor olyan szél hajtja?

63. oldal, Te voltál a szél [Du var vinden] (Európa, 1990)

Dorczy>!

Ha olyan verset tudsz írni,
ami tetszik egy parasztnak,
elégedett lehetsz.
Egy kovácson sosem igazodsz el.
A legnehezebb egy asztalosnak a kedvére tenni.

66. oldal, Vers [Vers] (Európa, 1990)