Antihygge, ​avagy áldatlan állapotok 53 csillagozás

Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Mit ​áldoznál fel, hogy az álmaidnak élhess?

Vajon a bimbónak nem fáj, amikor kinyílik?
Vajon a pillangó nem szenved, ahogy kihámozza magát abból a szűk
bábból, amiben korábban nyomorgott?

Vajon, ha már nincs mit veszítened, miért félsz attól, hogy továbblépj?

Kati mesebelinek látszó, boldog élete egy motorbaleset miatt darabjaira hullik. A férje kómába kerül, a munkahelyén áskálódnak ellene, és ha ez nem lenne elég, még a lakása is elúszik. Az igazi áldatlan állapotok között gyerekkori barátja, a vörös hajú, gátlásos, ám csupaszív Iggi segít neki.

Csakhogy Iggivel együtt járnak a gyerekkori emlékek és a felismerés: Katiból mára kiveszett az a vagány, vadóc kislány, aki festőnek készült, és sosem élt volna megalkuvó életet.

Vajon Kati vissza tud térni egykori önmagához? Képes szárnyakat adni művészénjének? Vajon a szeretet ereje legyőzheti a szerencsétlenségek árját?

Történet egy bátor nőről, aki nem fél szembenézni a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Tóth_Orsolya_3 P>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

„Ötezer darabkám hullik most szépen a helyére.
Zuhanásból.”

És én ismételten elvarázsolódtam. Immáron harmadszor.
Okváth Annát olvasni mindig felemelő élmény. Receptre kellene felírni.
Olvassátok, igazi érzelmi kalandban lesz részetek!
spoiler

Mariann_ P>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Én tehetséges írónak tartom Okváth Annát, így inkább felfele kerekítek, lelkesítve ezzel, hogy írjon még nekünk.
Olvastam már tőle, nem ismeretlen.
Ez a könyve egy bárkivel megtörténhető, életszagú történet.
Munkahelyi áskálódás, férje kómában.
Megjelenik egy gyermekkori barát, akivel kapcsolatos élmények felelevenednek.
Hogyan éljen, valósítsa meg az álmait ?
Nekem tetszett, várom az újabb történeteket.

klaratakacs P>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Igazi romantikus történet, ahol nemcsak a szerelmet, hanem önmagát is megtalálja a végére főhősünk. Könnyen olvasható, de nem unalmas, bár a vége kitalálható. Az Olaszországban játszódó részek külön pluszpontosak. És Iggi is sokcsillagos. Miért csak négy csillag? spoiler

Odett>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Mondhatni, én lennék eme regény egyik ideáltipikus olvasója :D Volt ilyen feladat anno, hogy le kellett írni, kit gondolunk a regényünk ideális olvasójának, és hát eme regényt tekintve én sajnos vagy nem sajnos, az lennék. Pontosan tudom, milyen súlya van az abandoned callnak… De igen, Kati kiindulópontja, mármint az az élete, amely darabokra hullik, szinte bármelyikünk élete lehetne egy multinál. Ami utána következik, viszont csak a kiválaszott kevesek számára elérhető, legalábbis szerintem. Szerettem Kati metamorfozísát, ahogy átalakul végül azzá, aki a leginkább önmaga. Vagy kibontakozik, mint egy magból a növény. Vagy esetleg itt is mondhatnám, hogy személyiségének különböző rétegei másként mutatkoznak meg más-más emberi viszonylatokban, mint multinál robotoló Kati, vagy mint a művész, mint a szerelmes nő. Jó ötlet volt ezen átalakulás stáción keresztül bontani nagyobb egységekre a regényt, és ilyen fejezetcímekkel érzékeltetni. Szeretem Okváth Annában, hogy vannak jól bevált mozzanatai, amikből nemenged, a kutyusok, Olaszország, mindig a lelki megújulás és transzformáció titkos színhelyeként, és hogy mindig játszva próbál minket kicsit közelebb vinni a támájául válaszott művészi ághoz. Most viszont ezt a könyvet nem élveztem annyira felhőtlenül, mint a két korábbi elődjét, itt volt két pont is, ahol picit leült a sztori, másrészt nekem Don Sandró-szál túlfeszíti a valóságkereteimet spoiler, ahogy ez az ideáltipikus hősszerelmes férfijú, Iggie is. Ilyen pasik tényleg nem léteznek, de persze jó róluk olvasni, nem azt mondom, csak utána mindig fáj megérkezni a valóságba, ahol inkább Andorok szaladgálnak. Sokáig gondolkoztam, hogy levonjak-e egy fél csillagot, de nem, mert Okváth Anna nagyon tehetséges írónő, és a végén a beszélgetés Andorral egyszerűen zseniális volt, a kedvenc részem az egész könyvből az lett. Olyan élesek és olyan igaziak azok a mondatok. És az a verbális bántalmazó, elnyomó család is, ahonnan Andor érkezett, ahol annyi jogod van, hogy csendben ülhetsz a vacsoraasztal mellett, mert jaj, jobb a békesség.
Annyit még megjegyzek, hogy nagyon különös módon kezdődött a könyv olvasása, alig pár oldalt olvastam el belőle, aztán elmentem egy nagyobb gyalogtúrára, ahol egy lányt és egy szakállas fickót láttam, és egy border collie szaladgált körülöttük nagyon boldogan. Akkor még nem tudtam, hogy itt is lesz border collie, és mintha az univerzum jólelőre rám akart volna cáfolni, hogy talán a valóságban igazán létezhet ilyen felállás, ilyen vég, még ha én nem is hiszek benne… Talán tényleg vannak ilyen hűségesen szerelmes vikingek, akik elviselik minden „picsogásunkat” meg támogatnak életünk hajtűkanyarában…

csak_olvass>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Bár Okváth Anna neve nem volt számomra ismeretlen, még nem olvastam semmit tőle. Mikor először megláttam a könyv fülszövegét nagyon megtetszett a regény koncepciója, mindig is imádtam azokat a történeteket, amikor a főhős rátalál önmagára és óriási fejlődésen megy keresztül.
A regény hangulata, Iggi és Kati kapcsolata, a fiatal lány útkeresése és mindennapi problémái nagyon megérintettek. Már amikor a regény elején, úgy 16%-nál megláttam ezt a mondatot: „A vendégszobában szállásoltam el, ami a születendő gyermek otthonaként szolgált volna, lakó híján azonban jobbára egy olyan lomtár benyomását keltette, amiben diszkréten felrobbant egy bomba, aztán a romokat összerázogatta egy kilences erősségű földrengés.” rájöttem, hogy ez a könyv igazán nekem való. Ha a főszereplőnek is van egy szégyenszobája, mint nekem (ráadásul pontosan ugyanolyan funkciót tölt be lakó híján), akkor ez a történet csak jó lehet.
Antihygge, avagy áldatlan állapotok nem egy klasszikus értelemben vett könnyed és romantikus történet. Olykor elgondolkodtató, mélabús, ugyanakkor vicces és szórakoztató is. A szereplők nagyon szerethetők és igazán emberiek. Könnyen lehet velük azonosulni, pontosan olyan problémákkal küzdenek, mint bárki más. Nem túlmisztifikált hősök, hanem hús vér emberek, akik olykor hibáznak, néha elesnek, majd felállnak.
Összességében nekem nagyon tetszett Okváth Anna regénye, nagyon elkapott a kötet stílusa és hangulata. Kati és Iggi története annyira tetszett, hogy igazából bármikor megnézném a könyv filmes adaptációját is. A könyv nagyon jól bemutatja, hogy még a legrosszabb helyzetekből is van kiút. Nem szabad hagynunk, hogy a lelkünkben pislákoló fény kihunyjon. Az igazán jó partner táplálja a bennünk élő tüzet és nem kioltja.

Bővebben itt olvashattok a könyvről:

hmelcsi>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Ez egy édes és kedves történet volt, amit az írónő gyönyörűen írt meg.
Katica útja önmagához nehezen indult, sok szomorúsággal és balszerencsével. Azonban, amikor a legmélyebben vagyunk, akkor sem szabad feladni, mert az élet kaotikus és sose tudhatjuk mit hoz a holnap…

Engem már a gyönyörű borító teljes megvett magának. Imádnivaló ez a kötöt mintás szívecskés/ katicás kompozíciót. Ezek alapján valami aranyos kis történetre számítottam, azonban egy igazi érzelmi hullámvasútat kaptam, ahol bőven kijut a rosszból és a jóból is.

Főhősnőnk olyan szerencsétlen élethelyzetek be kerül, hogy még én is megsajnáltam. Az élete az egyik pillanatról a másikra teljesen a fejetetejére áll. A könyv pont ezért kicsit nehezen indult. Az első pár fejezet nagyon nyomasztó volt, Katica jelenlegi élethelyzete elkeserítő, néha megráztam volna Bogárkát, hogy ne merüljön el ennyire az önvádban, önsajnálatban, depresszióban és ne legyen ilyen naiv. Aztán mindig rájöttem, hogy én is és a legtöbben hasonlóan éreznénk magunkat a helyében.
A férje kómában fekszik, a munkája felér egy kínzással és még az apósa is bunkó…

Azonban ebben a reménytelen helyzetben is van fénysugár, aki boldogságot hoz az életébe. Iggi, Katica gyerekkori és azóta is legjobb barátja, hazautazott norvégiából, hogy támogassa a lányt ebben a nehéz időszakban és újra előhozza belőle azt a vadóc kislányt, aki régen volt.

Iggi jelenléte nem csak Katicára, de az olvasóra is üdítően hat, mintha a nap is fényesebben sütne, ahol ez a jóképű, vörös hajú, magas, izmos „norvég” megjelenik és Infra, akit szintén csak szeretni lehet.

Imádtam ebben a kötetben, hogy gyönyörűen volt a művészet beleszőve a történetbe és Katica életébe. Én mindvégig drukkoltam neki, hogy találjon vissza önmagához és szárnyaljon, mint a katicabogár.

Az olaszországi részek voltak a kedvenceim. Legszívesebben én is vennék egy jegyet minden tervezés nélkül és beköltöznék don Sandro-hoz egy kis időre.

Szuper kikapcsolódás volt ez a történet és biztosan olvasni fogok még az írónőtől, úgyhogy bátran ajánlom

wzsuzsanna P>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

(…) Akik szeretik a keserédes, szolidan romantikus, elgondolkodtató történeteket az élet dolgairól, biztosan nem fognak csalódni. Nekem nagyon tetszett, hogy a regény több szempontból is változatos volt, akadtak benne könnyedebb és komolyabb témák, romantika, humor, dráma, önismeret és egy cseppnyi spiritualitás. Kati élethelyzete ugyan extrém és tragikus, de az alapvető problémája nagyon is általános. Sokan érzik úgy felnőtt korukban, hogy valami fontosat jóvátehetetlenül elvesztettek önmagukból, vagy éppen azt, hogy feladták az álmaikat azért, hogy biztonságos és kiszámítható életet éljenek. Ha valaki hasonló helyzetben van, szerintem nagyon sok pluszt és lelki löketet tud adni ez a könyv, ami annak ellenére is életigenlő tud maradni, hogy sok nehéz és keserűséggel teli helyzet és sors jelenik meg benne.

A regény stílusa és írásmódja szerintem kifejezetten igényes, ráadásul a cselekmény is úgy épül fel, hogy mindig várakozásban tartsa az olvasót és fenntartsa az érdeklődését. A fő cselekményszál mellett megjelenik több kisebb mellékepizód a történetben, amik hol szórakoztatóak, hol dühítőek, de az biztos, hogy nem hagynak hidegen és garantálják a változatosságot és az izgalmat. A legkedvesebb karakterem Kati régi barátja, Iggi volt, aki egy igazán önzetlen és jólelkű srác, néha azon kaptam magam, hogy az ő boldogulása és sorsa jobban érdekel, mint bárki másé a regényben. A mellékszereplők közül is többen voltak, akikről jó volt olvasni és akik nagyszerűen színesítették a történetet (például a titokzatos festő), ráadásul most azt is megtudtam, hogy az egyik ilyen szereplő-párosnak van saját története Más állapotok címmel, amit ezután biztos, hogy el fogok olvasni.

Összességében engem teljesen beszippantott ez a könyv, meglepő módon annak ellenére, hogy nem tartozik tipikusan az olyan történetek közé, amiket olvasni szoktam. Fontos tanulságok hangzanak el benne azzal kapcsolatban, hogy nem szabad magunkat teljesen feladni, és még ha voltak is benne kisebb túlzások, szépen összeállt kerek egésszé és élvezetes volt olvasni. (…)
Bővebben:

Gubbooks>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Elsősorban a cím és a borító minimalizmusa fogott meg Okváth Anna könyvében, és bár egyszerű romantikus történetre számítottam, annál sokkal többet nyújtott. Katalin története remekül példázza, hogy tűnjék bármennyire is reménytelennek olykor egy helyzet, saját magunkra tamaszkodva – és a nagylelkű segítséget elfogadva – végül minden egyenesbe jön.

Áfonya74 P>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

„Csak tudod…mindig az első lépés a legnehezebb. Önmagunk felé őszintének lenni és megfogalmazni, amit érzünk.”

Annyira értettem és éreztem ezt a könyvet. Kinyílt a szívem, miközben olvastam, minden sorát befogadta a lelkem. Jó kis utazás volt számomra ez a könyv, talán a legjobb pillanatban kapott el.
Nagy meglepetés és élmény volt számomra, hogy a szerző első könyvéből megismert páros, Léna és Loránd felbukkantak a történetben, és alapot adtak a könyv egyik legszebb és legszínesebb részének. Végre azt is megtudtuk, hogyan alakult az ő sorsuk.
Kati helyében semmit sem csináltam volna másképp, a történet, minden döntésével, így lett kerek.
Imádom Anna írói stílusát, humorát, mondanivalójának mélységét. Az egyik legjobb kortárs magyar írónak tartom.

Nyctea P>!
Okváth Anna: Antihygge, avagy áldatlan állapotok

Az írónő első két regénye teljesen elvarázsolt, így mikor megtudtam, hogy újabb könyve jelent meg, azonnal megvettem.
Ezt a történetet azonban sajnos haloványabbnak éreztem, mint az elődeit. Kevesebb volt az ötletesség, kevésbé volt sziporkázó a stílus, cserébe túl sok volt a tipródás és az önmarcangolás a főhős részéről, ami számomra már gyakran unalomba fulladt. A spoiler „fordulatot” a végén pedig kb. a könyv közepétől sejteni lehetett.
Nagyon szerettem viszont Iggi és don Sandro karakterét, jókat hümmögtem a multicégnél játszódó jeleneteknél és kellemes meglepetés volt a Más állapotok szereplőinek visszaköszönése. Örülök, hogy az ő történetük folytatásába is beleláthattunk egy kicsit.
A történet alapötlete nem volt rossz, élveztem az olvasást, de a másik két regény nekem túlságosan magasra tette a mércét.

Könyvmolyképző KU>!

Meglátok egy vakítóan fehér faházat a fák között. Szinte csalódott vagyok. Nem vörös házikó, fehér ajtókkal, ablakokkal, oromdeszkával… Ez így nekem nem elég norvég. Arcomba csap a szél, némi hótartalommal. Ez meg túl norvég.

Könyvmolyocska1 >!

Olyan volt ez a csók, mint a szilvás gombóc. Édes és fahéjas. Képtelenség abbahagyni. Még akartam belőle. Ez a csók tizenkét évig váratott magára.
Ha megkérdezné bárki, milyen élmény volt, egy Klimt-festményhez hasonlítanám. Aranylóan érzéki. Azt mondanám, hosszú volt és történelmi, mint a bayeux-i falikárpit. Azt mondanám, olyan volt, mint amikor először láttam élőben Csontváry Baalbekjét. Lenyűgöző. Elképzelhetetlen. Felfoghatatlan. Azt mondanám, olyan érzés volt, mintha eggyé váltam volna a Nappal.

Könyvmolyképző KU>!

Soha jobban nem illett volna rám az ügyfélszolga megnevezés, mint most. Gyakran hasonlítottam a cégnél tapasztalt állapotokat Salvador Dalí festményéhez, amin lángoló zsiráfok rohangálnak a háttérben, a kép előterében pedig egy fiatalságában meggyalázott, ruhájától megfosztott hajadon folytat ádáz, kétségbeesett harcot egy lézercsóvát sugárzó szemmel, ami tekergő telefonkagylók segítségével tartja foglyul szegény lányt. Így megy ez.

Könyvmolyképző KU>!

Gyorsan leolvadt a mosoly az arcomról, amikor don Sandro két élemedett korú, rozsdabarna biciklivel az oldalán lépett elém. Láttam már őket a ház oldalának támasztva, és egészen eddig azt hittem, első világháborús emlékművek. Enyhe jó szándékkal is maximum csak lomok a második világháború idejéről. Közelebb érve rájöttem, épp azért rozsdabarnák, mert minden valószínűség szerint a rozsda tartja őket egyben.
– Ez mi, ez valami vicc? – kérdeztem zavartan.
– Ezek közlekedési eszközök. Úgynevezett kerékpárok. Bocs, sajnos mindkettő férfivázas.
– De én ezer éve nem bicikliztem, már azt se tudom, hogy kell.
– Ugyan már, ez is olyan, mint a biciklizés, nem lehet elfelejteni!
– De hát nem példálózhat olyasmivel, ami önmaga!
– Biciklizést mondtam volna? Szeretkezést akartam mondani.
Olyan képet vághattam, mint akit képen töröltek egy biciklipumpával.

Könyvmolyképző KU>!

Máris szomszéd is belépett utánam az ajtón, és acél tekintetével komoran szemlélte, ahogy elkeseredem, látva kómásaink változatlan állapotát.
– Mégis mire számított?
– Nem tudom… talán…
– Hogy míg mi kint kávéztunk, ők lejátszottak egy sakkpartit, befonták egymás haját, és felolvastak a kedvenc verseikből, majd szapultak minket egy kicsit, amiért jól itt hagytuk őket? Bármi változás is áll be, a gépek jeleznének. Nem kell ahhoz itt virrasztani.

Könyvmolyképző KU>!

Egyikünk sem gondolta volna, amikor belefogtunk az utódnemzésbe, hogy ez ennyire nehéz lesz. Másoknak olyan könnyen összejön, főleg, ha nem is akarják. Mi pedig elhatároztuk magunkat, felkészültünk rá, akartuk mind a ketten, mégse jött a baba.
Azelőtt elképzelni sem tudtam, mekkora önértékelési zavart okoz az ilyesmi egy nő életében, de most már pontosan tudtam. Még arra se vagyok jó, amire a természet megalkotott, amire az állam is annyira buzdít. Néha fizikailag éreztem magamon a nyomást, amiért aznap sem szültem még.

Könyvmolyképző KU>!

Nincs olyan, amin egy jó forró fürdő és egy kiadós alvás ne segítene, mondta mindig Nagyika.

Könyvmolyképző KU>!

– Don Sandro, maga nem szívbajos.
– Nem azért fordítottam hátat a társadalomnak, hogy szívbajos legyek. Hallja a te huszonegyedik századi, városlakó füled ezt a csöndet, vagy üresjáraton is cseng?

Könyvmolyocska1 >!

Hirtelen nem is értettem, Iggi mire gondol. Mennyire bizarr ez. Itt fekszik a ripityára tört, kómás férjem, és nem értem, mitől néz ki vacakul. És az első gondolatom az, hogy Iggi biztosan azt nézi, Andor milyen sovány és sápadt. Pedig Andor mindig karcsú volt, gepárdszerű. És márványfehér, mint egy Michelangelo-szobor. A legszebb élő szobor a világon, és én pont azért szerettem, mert ilyen cizellált volt, már-már éteri. Mint egy tündekirály.

Flóra_Gfellner>!

A macska nem más, mint maga a viszonzatlan szerelem, négy lábon.