A ​nappal születése 4 csillagozás

Odisszeasz Elitisz: A nappal születése

Sokatmondó ​tény, hogy az irodalmi Nobel-díjak kitüntetettjei között mennyi újgörög költő nevével találkozunk az utóbbi években, évtizedekben. Egy kis nép lírájának egészen különös virágzását bizonyítja ez, olyan kivirágzást, mely nem mindennapi a huszadik század irodalomtörténetében. Az a sajátos dikciójú, áradó modern versbeszéd, melyben a görög klasszikus örökség s az Égei-partvidék földrajzi atmoszférájának, geológiájának, vegetációjának, településeinek tájelemei ötvöződnek, éppúgy jellemző Elitiszre, mint a „triász” másik két tagjának, a szintén Nobel-díjas Szeferisznek s a Nemzetközi Lenin-békedíjas Ritszosznak munkásságára. Nagy pályatársaitól persze meg is különbözteti sok minden, így különleges biblikus ihletése, mely a klasszikus görög mitológia elemeit bizánci keresztény motívumokkal elegyíti, vagy akár versszerkesztésének nagyon is sajátos szürrealizmusa. Poémája, a Méltó talán legjelentősebb munkája, himnusz a mindenséghez, magasztalása minden szépségnek és… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Napjaink Költészete

Európa, Budapest, 1981
172 oldal · ISBN: 9630726025 · Fordította: Képes Géza, Papp Árpád, Székely Magda

Bam
Odisszeasz Elitisz: A nappal születése

Gyönyörű gyűjtemény! Nem véletlen lett Nobel-díjas szerző Elitisz. Kimagaslóak a munkái, s oly sokszínűek!

Odisszeasz Elitisz: A nappal születése

Eleinte azt hittem, ez a kötet is hasonló hangvételű lesz, mint a Bóják c. versgyűjtemény, hiszen kezdetben itt is a kék tenger állt a középpontban, mint téma. Ám míg a Bójákban a víztömeg gyakorta metaforaként szerepelt, és az emberi társadalmat hivatott szimbolizálni, addig A nappal születése inkább elemi valójában szerepeltette a tengert, azon belül is a görög partvidéket. Napfényes, nosztalgikus, a sorok között gyermeki és fiatalkori emlékek lapulnak, kezdetben rendkívül érzelem teljes hangvételű költeményeket közöl.
Majd a kötet további részeit egy komplett versfolyam tölti ki, melyek tartalma lineárisan halad előre, és teret kap benne a térségben lejátszódó emberi konfliktusok, csaták emléke, néhol finoman, néhol kíméletlenül ábrázolva a kegyetlenkedéseket. Sajnos a versciklusban, úgy éreztem, körbe-körbe ugyanazon üzenet ismétlődik, így fele annyira sem tudott lekötni, mint a különálló szerzemények, de olvasóként is átéreztem, miért olyan szenzációs a költő stílusa, és miért vívta ki általa a nemzetközi elismerést.
Összességében, a válogatás első felében lévő költemények ragadtak meg leginkább, és váltak emlékezetes olvasmányokká, ahol kreatív módon személyesíti meg a tengermelléki élővilágot vagy élettelen csoportosulásokat, a kőzeteket, a fákat, az időjárás-váltakozásokat. Ezekben a költeményekben jelen éreztem a KÖLTŐT, miközben a többi, mélyebb mondanivalójú versben már inkább háttérbe szorult, hogy a lejegyzett történéseket helyezze a középpontba. A szándékát elismerem, ám az ízlésemhez nem tudott igazodni. Egyszeri, kissé felejtős olvasmány maradt számomra.

AZ ÉGEI-TENGER
szerelme
az archipelágus
hullámverése – hajóorr…
A tenger álma: sirályok
s a legmagasabb árbocról a matróz
a messzeségbe dobja
dalát –

A szerelem
dala ez:
határtalan horizontokig száll a
csapongó vágy dala –
A legnedvesebb sziklán menyasszony várja
a hajót.

Szerelem
hajója
és szélviharok gondatlansága még –
A remény árboca fenn
s a leglágyabb hullámverésben ringatja a sziget
a viszontlátás

Átgázolok szőlőkön, tengereken
Megcélozva szigonyommal
Egy cikázó fogadalmi halat
Megtaláltam a faleveleket
Melyek könyv nélkül susogják a nap zsoltárait
Az eleven talajt melynek örvend a vágy

Vizet iszom, gyümölcsöt szakítok
Kezemmel a szél lombjába túrok
A citromfák teherbe ejtik hímporukkal a nyarat
Zöld madarak cafatolják szét csőrükkel álmaim
Vetek egy gyors pillantást elmenőben
Tágas pillantást, melyben a világ újra szép lesz
Akár a kezdet kezdetén: szép, a szív mértéke szerint.