Erdély ​fejedelmei 1 csillagozás

Oborni Teréz: Erdély fejedelmei

Sem a Magyar Századokban, sem annak pótkötetében a Magyarország uralkodói című kötetben nem szerepelnek az erdélyi fejedelmek. A Pannonica Kiadó ugyanis- az erdélyi történelem jelentőségét hangsúlyozandó- külön kötetet szánt az erdélyi fejedelmek életútjának bemutatására.
A tudományos megalapozottsággal, mégis olvasmányosan megírt rövid életrajzok megismertetik az olvasót az egyes személyiségek viszontagságokkal telt életútjával, s egyben Erdély 16-17. századi történetével. Az elbeszélést különös gonddal kiválasztott korabeli forrásrészletek színesítik.
A szerző történész, Erdély kora újkori történetének kutatója, a Pécsi Tudományegyetem docense.

Napvilág, Budapest, 2002

zoboomafoo
Oborni Teréz: Erdély fejedelmei

A könyvet annak idején, azt hiszem, 500 forintért vettem újonnan, mélyen leárazva, egy váci úti depóban. Gyalázat, mert igényesen megírt, igényesen kivitelezett, jó történeti összefoglalás. Olvasmányos is. Persze a személyekre koncentrált történetírásnak megvannak a korlátai, a mögöttes politikai-gazdasági-társadalmi folyamatokról kevest tudunk meg – a történeti tényekről annál többet. Élvezettel olvastam.

Dávid Antal: Erdély nagy romlása I-III.
T. Orgona Angelika: Unikornisok Tündérországban
Tarnóc Márton: Erdély művelődése Bethlen Gábor és a két Rákóczi György korában
Ballai László: Az erdélyi dáma
Makkai László: Bethlen Gábor krónikásai
Fodor István – Sebestyén Mihály (szerk.): Marosvásárhelyi krónikás füzetek I.
Ifj. Barta János: „Napkirályok” tündöklése
R. Várkonyi Ágnes: Europica varietas – Hungarica varietas
Petercsák Tivadar – Szabó Jolán (szerk.): Végvárak és régiók a XVI.-XVII. században
Radvánszky Béla: Magyar családélet és háztartás a XVI. és XVII. században I-III.