Hátsó ​szoba 2 csillagozás

magántörténetek
Oberczián Géza: Hátsó szoba

Oberczián Géza válogatott novellákat tartalmazó harmadik önálló kötetének fő szervezőeleme a sokoldalú változatosság, eszközeiben, témájában, látásmódjában, atmoszférájában egyaránt: mindig új és új benyomásokat keltve folyamatosan fenntartja a figyelmet hol meseszerű, hol realizmusában is meghökkentő vagy mulatságos, hol pedig a morbidságig groteszk ábrázolásmódjával. A huszonnyolc történet együttérző vagy emelkedett, másutt szarkasztikus vagy melankolikus hangvétele magától értetődő természetességgel hozza közel az olvasóhoz a legesendőbb hősöket, és teszi átélhetővé az empátiánkra kevésbé rászolgáló hétköznapi sorsokat, élethelyzeteket is. A szerzőre jellemző, ismerős, mégis folyamatosan meglepni képes stílus- és gondolati jegyek így avatják egységes világgá a mai és közelmúltbeli Magyarország, vagy az egy évszázaddal ezelőtti Budapest kulisszái előtt játszódó események, szituációk és a leszűrt tanulságok szerteágazó, heterogén közegét.

Magyar Napló, Budapest, 2020

Slyder13 P>!

Hogy én mitől vagyok ilyen bús, kérdezi később.
Látod az életem, miért ne lennék, kérdezek vissza, kirúgtak az állásomból, a szerelmem lelépett, egyedül maradtam, munkám, pénzem nincs, mi jöhet még… Nem értem, feleli, elment a barátnőd, aki nem szeretett, és te tönkrementél ettől, ahelyett, hogy örülnél, hogy még jókor kiderült. Nem dolgozhatsz ott, ahol nem is akartál, csak a pénz miatt maradtál, és sosem tudtál volna kiteljesedni.
Hát ez szerinted nem szerencse? Tele van az életed a jövő ígéretével… Na gyere, igyunk, és hozzál még, egészségedre, mert megérdemled…

Slyder13 P>!

Nem a letelepedés az utazás lényege, hanem a haladás. A megérkezés maga a halál. A lényeg a távolodás, az iránya és állomásai nem számítanak. Mindenütt jó, csak egy helyben nem.

Slyder13 P>!

Kérdezem a Halált, mi van utána? Bizonytalan a válasza, hisz ő csak szállító, mondja, akinek eljön az ideje, azért elmegy és elkíséri, ahová kell. Olyan ez, mint egy transzfer az illető megboldogulásának helye és a végállomás között, magyarázza, oda-vissza, oda-vissza folyton, megállás nélkül, nincs pihenőidő, nincs hétvége, a Halál állandó körforgás. Marha fárasztó, sóhajtja, és ritka az ilyen kivételes alkalom, mint ez a mai… Maga az utazás szinte észrevétlen, amennyire lehet, kényelmes is, bizonygatja, nincs mitől félni, mindenki olyannak látja, amilyennek akarja, hosszú alagútnak nagy fénnyel a végén, vagy lebegésnek a szférák zenéjében, vagy csónakázásnak egy folyón keresztül, megint másoknak buszozás, egyéni ízlése válogatja. Személy szerint ő nem szereti az alagutat, mondja, kissé klausztrofóbiás, pedig elég sokan választják. Meg tudnám-e mondani, honnan szedik ezt a képzetet, kérdezi. Mesélek neki túlélőkről, akik ilyesmiről számolnak be. Szóval az angyalok marhasága, dörmögi, na, majd beszélek velük. Koccintunk, iszunk.

Slyder13 P>!

hangosan kiabáltam. logikusnak vélt érveket üvöltöztem át a szobán, előregörnyedve céloztam feleségem sápadt arcába a szavakat. (mondatkezdő kisbetűk)

Slyder13 P>!

A félelemnek egyetlen lakóhelye van, a jövőbe tekintő gondolatok. Azt mondják, az a boldogság halála. Úgy értem, ha valaki nem tud a jelenben élni, mert folyton attól retteg, mi lesz ezután.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · félelem
Slyder13 P>!

Utáltam azt a lukat, gyűlöltem hazajárni. Meg lehetett benne fulladni. Dolgozni sosem tudtam ott. Inkább eljártam a könyvtárba, maradtam zárásig, legalább nem volt börtönérzésem. Minden alkalommal, ha beléptem, az jutott eszembe, ez a váltságdíj a megnyomorított gyerekkoromért…