Nyolc ​évszázad olasz költészete 1 csillagozás

Nyolc évszázad olasz költészete Nyolc évszázad olasz költészete

Egy nemzet költészetét – kétszázegy költő négyszáztizennyolc versében és eposzi részletében, s az első nyelvemlékektől a mai napig-, egy nemzet jó nyolcszáz esztendejének költészetét tartja kezében az olvasó. Azét a nemzetét, mely mintegy ezer évvel azután, hogy az antik Róma a népvándorlás hullámaiban elmerült, először ragyogtatta fel, adta vissza a világnak a nagy költészetet.
Nemcsak magam válogattam, de magam is fordítottam az egészet. S ha le merem írni, hogy egy teljes külföldi költészetet próbálok erőmhöz képest s elfogódott mozdulattal átnyújtani a magyar Múzsának, megszolgálandó a megszolgálhatatlant, életem legszebb perceit, melyeket a magyar költészetnek köszönhetek: korántsem hivalkodás ez, csak az önként elvégzett munka jóérzése – és fiúi kérés: hogy fogadja tőlem el. Húsz évig éltem e nagy feladattal szemközt, s épp e meghittségben tanultam meg iránta az alázatot.

A művek szerzői: Giordano Bruno, Francesco Petrarca, Dante Alighieri, Edmondo De Amicis, Leonardo da Vinci, Jacopone da Todi, Giuseppe Antonio Borgese, Giovanni Pico della Mirandola, Niccolò Tommaseo, Niccolò Machiavelli, Pietro Aretino, Giovanni Papini, Giambattista Vico, Galileo Galilei, Diego Valeri, Giorgio Vasari, Matteo Bandello, Cesare Pavese, Luigi Pirandello, Antonio Fogazzaro, Riccardo Bacchelli, Louise Labé, Annie Vivanti, Giosuè Carducci, Baldassare Castiglione, Sibilla Aleramo, Vittoria Colonna, Giuseppe Garibaldi, Matteo Maria Boiardo, Giacomino Pugliese, Cecco Angiolieri, Guido Cavalcanti, Cino da Pistoia, Giovanni Boccaccio, Franco Sacchetti, Angelo Poliziano, Ludovico Ariosto, Benvenuto Cellini, Torquato Tasso, Tommaso Campanella, Francesco Redi, Carlo Goldoni, Vittorio Alfieri, Ugo Foscolo, Alessandro Manzoni, Giacomo Leopardi, Arturo Graf, Giovanni Pascoli, Gabriele D'Annunzio, Ada Negri, Umberto Saba, Massimo Bontempelli, Aldo Palazzeschi, Giuseppe Ungaretti, Eugenio Montale, Salvatore Quasimodo, Franco Fortini, Guido Guinizelli, Jacopo Sannazaro, Luigi Pulci, Francesco Berni, Pietro Bembo, Pietro Metastasio

Libri, Budapest, 2014
762 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633102572 · Fordította: Rónai Mihály András
Magvető, Budapest, 1957
638 oldal · keménytáblás · Fordította: Rónai Mihály András · Illusztrálta: Gáll Gyula