Halhatatlan ​élet 27 csillagozás

Nyirő József: Halhatatlan élet Nyirő József: Halhatatlan élet Nyirő József: Halhatatlan élet Nyirő József: Halhatatlan élet Nyirő József: Halhatatlan élet Nyirő József: Halhatatlan élet

A ​román fennhatóság alatt élő székely nép küzdelmes sorsát ábrázolja 1940-ben íródott kötetében a szerző. A jellegzetes tréfákkal fűszerezett, mégis drámai hangvételű epizódokban egy udvarhelyszéki legény, a dolgos és életrevaló Bojzás Küs Dani életének legfontosabb szakaszát, családalapításának történetét követhetjük nyomon. Az ifjúság, a szerelem, a család és az örömteli események mellett azonban a fiatal párnak szembe kell néznie a mindennapi élet megannyi keserűségével is. Dani és Anikó hamar megtapasztalja, hogy az élet küzdelmek sorozata, ahol a boldogság múlandó, de a kudarcra ítélt emberi erőfeszítéseknek maradandó emléke marad. A mindennapi élet nehézségeit, a szegénységet, a kilátástalanságot, a családot érő sorscsapásokat csak tovább súlyosbítja az idegen hatalom pusztuláshoz, tragédiákhoz vezető elnyomása. A végzet és a drámai sors megjelenítésén átragyognak az író nyelvi leleményei, az ízes székely humorral teli évődések és kalandok, a szülőföld iránti határtalan… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1941

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar szépirodalom Lazi

Lazi, Szeged, 2012
Lazi, Szeged, 2009
Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 2006
230 oldal · ISBN: 973665138X

Nyirő József: Halhatatlan élet

Élveztem ennek a könyvek minden egyes sorát! Már az, hogy székelyekről olvashattam nagyon jó volt, az írásmód pedig rátett egy lapáttal. Imádom hallgatni ahogy a székelyek beszélnek, de sajnos ritkán hallom, ezért nagyon jól esett most így olvasni. :) Annak ellenére, hogy nem volt kifejezetten eseménydús, egyáltalán nem untam. A vége pedig elképesztően szép volt… csak az utolsó néhány sort hagytam volna ki.
Ha tehetem biztos fogok még olvasni az írótól, tetszik a stílusa. :)

Linanita>!
Nyirő József: Halhatatlan élet

Az utóbbi időben rengeteget hallottam Nyírő Józsefről,így elhatároztam,hogy mindenképpen olvasok valamit tőle. S igen,megérdemelten magasztalják őt. :)

nagybettina I>!
Nyirő József: Halhatatlan élet

Igazán jó könyv. Nyirő egy falu mindennapi életét bemutatva repít vissza egy meghatározó történelmi korszakba, a tőle megszokott gyönyörű leírásokkal és mély gondolatokkal.
Érdekes volt számomra , hogy az eddigi Nyirő regényekhez képest, ez egy meglepően vidám darab volt. Vagyis ez így nem egészen igaz, hiszen az író számos keserű eseményt is belesző a történetbe, de annyi tréfa volt benne, hogy mégis szinte az egészet végig nevettem. A szereplők furfangos észjárása, s főként a Bojzás Küs apa-fia páros remek, bolondos hangulatot teremtett. Tulajdonképpen igazuk is van, mert a mindennapi küzdelmeken – melyből épp elég van – csak így lehet(ne) túllendülni.
A vége pedig… szokás szerint nagyon hatásos.

dalost>!
Nyirő József: Halhatatlan élet

Egy könyv a valódi életről. Ez a csodálatos munka is bizonyítja, hogy az „egyszerű” életnél nincs is csodálatosabb dolog. Azonban a szerzőre jellemző dráma sem marad el a mű végéről.

Edna_Purviance>!
Nyirő József: Halhatatlan élet

Egyszerű történet, egyszerű élet és mégis magvas! Szerettem a szereplőket, szépek, furfangosak voltak, az ízes beszédük pedig sokatmondó és zamatos! Tableten olvastam, ami azt eredményezte, hogy egy gyönyörű jelenettel zárul a könyv, amikor is a készülődés zajlik:
„Apám nem bírta tovább nézni és lehajtott fővel kiment a házból. Én utána mentem. A többi nem tartozik a világ elé.” Szentűl hittem, hogy itt vége a regénynek. Elégedetten elmerengtem, majd szokásból lapoztam még egyet és akkor ért csak igazán meglepetés, hisz folytatódott a történet… jobb lett volna, ha nem lapozok….valahogy legörbítette a számat az utolsó pár mondat.

Arabmókus>!
Nyirő József: Halhatatlan élet

Nyirő József páratlanul ízes nyelvezete kiválóan ábrázolja az erdélyi néplélek tiszta valóját. Kedves humora nagyszerűen emberközelbe hozza a paraszti élet szépségeit és nehézségeit. Letehetetlen olvasmány!

MissE>!
Nyirő József: Halhatatlan élet

Az ilyen és ehhez hasonló könyvek kötelező olvasmányok kellene legyenek az iskolában. fantasztikus könyv. Annyit mesél ez a könyv, annyi érzéssel, pillanattal. Mindenképp ajánlom!

dalost>!

Nem az segít az emberen, amit adnak, hanem ahogyan adják!

190. oldal, 19. fejezet (Révai, 1941)

madóri>!

– Jó reggelt, Dani bácsi! – köszön kedvesen. – Kell-e segítség?
– Igen, ha megvénülök – gyönyörködöm benne.
– Akkor ne jöjjön közel hozzám! – mókázik a lelkem.
S én még azt hittem eddig, hogy két szót se tud felváltani.
– Pedig én szeretnék a nagyapád lenni! – villantom vissza a szót.
– Miért?
– Hogy az ölembe ültethesselek.
– Mit szólnának hozzá az emberek?
– Ha nem látják, nem bánják!
– Anyatéj kell még nekem, nem legény! – huncutkodik szemérmesen.
Szeretem az ilyen csíkeszű fehérnépet, aki az első szóra nem süti le a szemét ábrándosan, mint a borját nyaló tehén.
– Bátoríts egy kicsit, no!
– Minek? Így is túlságosan bátor.
Az pedig nem volt igaz, mert magam is csodálkoztam az elfogódottságomon. Máskor hamar a szívemhez kanyarítottam a lányt, de Anikóval másképpen vagyok. Már a látása is megzavarta a belső részemet. Jó lesz vigyázni, mert bolond nap ez a mái, s még neki talál vinni a házasságnak. Idejében lesrófoltam a kedvemet. Még az hiányzik, hogy egész életében velem tisztelhesse magát.

Pallas Akadémia Könyvkiadó - Csíkszereda, 19. o.

hypedne>!

Apám akkorát káromkodik, hogy keresztanyám még hidegebbre szürkül tőle, és nem meri többet zaklatni. Tudja, hogy nagy a türelme az én öregemnek, de ha túlfeszíti a húrt, felmarkolja az ágyból, egy szuszra kiviszi a mezőre, s kiköti madárijesztőnek a búzaföldre. Csinált ő még effélét életében.

hypedne>!

– Most már aztán elég legyen! Árva betűt se hiszek el abból, amit itt összeprünnyögtek!

madóri>!

Óvatosnak kell lenni, mert ha csak a fél karod árnyékába ereszted is a fehérnépet, mindjárt forró lesz tőle, s a két nagy szeme úgy elfátyolosodik, mintha tetszhalott volna, és csak annyit tud mondani: „Ne, Dani, ne!” – s közben taszít le a lábadról, úgy húzódik hozzád. Erre te olyan boldogtalan szamár vagy, hogy még azt kérded: "Szeretsz? – mikor láthatnád, ha kakasvakságban nem szenvednél, hogy az egész fehérnép olyan kábult, mint a vadpáva, s csak fél esztendő múlva veszed észre, hogy kit vettél el, de akkorra a füled megvékonyodik, mint a szivarpapiros, s mással hozatod ki a házból a sapkádat, hogy ne is lásd a drága párodat. Hát ezért kell meggondolnom, hogy kihez szúrom be az orromat.

Pallas Akadémia Könyvkiadó - Csíkszereda, 11. o.

madóri>!

A mezőkön tiszta harmattakaró csillogott, és fény úszott fölöttük arany hullámokban, melyek a hegylábakban megtorlódtak a bőségtől, és mennyországgá szőtték a virágos kökénybokrokat és fákat. A szemem káprázott, fülem lágyan zúgott, mintha minden gyenge fűszál nekem muzsikálna. Innen a hegy tetejéről messzi elláttam a fehér semmibe vesző végtelenségbe, és névtelen vágyak kezdték kínozni a szívemet. Az eke elé fogott két lovam úgy ragyogott, mintha színaranyból volna, és kétakkorára nőtt a fényben. Varázslatnak kellett lennie, mert a föld is másképpen omlott az ekevasam előtt, mintha minden porszem élőlény volna. Alig kellett megérintenem az ekeszarvát, olyan magától ment a szántás. A lábam alatt – bizony Isten – beszélt a föld. Hogy mit beszélt, azt nem tudnám megmondani, de egyszerre más értelmet kapott tőle az életem, és teljesen magáévá tett. Különös erők áradtak fel belőle a testembe, és szinte beleláttam fekete méhébe, mintha Isten a magáéval cserélte volna ki a szememet. Olyan különös volt ez az érzés, hogy megállítottam a lovakat, és le kellett ülnöm, hogy valamennyire magamhoz térjek… Végül rájöttem a titokra: eddig a föld csak az enyém volt, de mostantól fogva én vagyok a földé. Testestül-lelkestül hozzá tartozom, jobban, mint az édesanyámhoz. Most már semmi olyan nem történhetik ezen a világon, ami erről a földről elpusztíthasson.

Pallas Akadémia Könyvkiadó - Csíkszereda, 17. o.

DTimi>!

Titokban szöktem el hazulról, hogy apám ne is tudjon róla, hogy ne fájjon neki az én birtokbavételem. Igaz, hogy maga elhatározásából önként íratta rám a földjeit, de mégis valahogy úgy van, míg csak a papíron változik a név, számba se veszi az ember, de ez a belső birtokbavétel olyan, mintha elszeretném tőle, ami a világon a legkedvesebbje volt. Orcája örülne, a lelke mégis sírna rajta. Hiszen ha megmondanám, hogy hová készülök, még ő küldene; mégis… ilyen szamárságokra is gondol az ember.

55. oldal, 7. fejezet (Pallas-Akadémia, 2006)

DTimi>!

Keresztanyám azonban békésen suhogtatta a tejet a sajtárba az istállóban. Fejésnél mindig énekelt, s a tehén sietve leadta még a holnapi tejet is, csakhogy szabaduljon tőle.

26. oldal, 3. fejezet (Pallas-Akadémia, 2006)

DTimi>!

Abba azonban sehogy sem ment bele, hogy egy esztendőnél többre kössük a szerződést, hiába instáltam.
– Legalább árulja el, hogy miért ilyen hajthatatlan! – kérdeztem.
– Azért fiam, mert esztendő múlva is házasodnak a legények s akad köztük olyan, aki megérdemli, hogy segítségére legyek az élet első nehéz lépésénél, mint most nálad. Ilyenkor kell kissé megtaszítani az élet szekerét… Ha minden esztendőben csak egy életet is segítek elindítani, valamicskét én is segítek az én népemen, mert ne feledd el, Dani fiam, hogy utolsó szál ingünket is oda kell adnunk egymásnak, hogy megmaradhassunk. Olyan kevesen, olyan szegények és magunkra hagyatottak vagyunk… Hát ezért nem adhatom ki neked se tovább egy esztendőnél azokat a földeket.

85. oldal, 11. fejezet, (Pallas-Akadémia, 2006)