Háztartásunk ​kémiája 17 csillagozás

Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

A könyv melyet a kezében tart a kedves olvasó, útmutatóul szolgál azoknak, akik szeretnék háztartásuk tisztítását csupán néhány, környezetbarát vegyszerrel megoldani. Megtanulhatjuk belőle, hogy a kémia alapjainak ismerete mennyire fontos a mindennapjainkban. Manapság, amikor sokan próbálnak zöldebben élni, elsődleges hogy otthonunk tisztántartására találjunk olyan módszereket, amelyek nem szennyezik a környezetünket és kímélik a pénztárcánkat is.

Axigen, Piliscsaba, 2010

ptagi P>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Most nézem, hogy én ezt még nem is értékeltem…
Pedig szuper könyv!
Nemcsak azért, mert a környezetbarát vegyszerek használatát hangsúlyozza, hanem mert címéhez abszolút hűen eligazít a háztartás kémiai folyamataiban (nem, a szerelemben nem… :P)
Már csak azt nem értem, hogy miért nem ez volt a tankönyv az iskolában… akkor esetleg elhittem volna, hogy nem totálisan fölösleges (számomra) kémiát tanulni.

Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Nagyon szerettem a kémiát már általánosban is és később a gimiben is. Érettségin is a kémiát választottam a szabadon választott tárgyak közül. Jó volt most egy kicsit kémiai dolgokról olvasni.
Ez egy olyan ismeretterjesztő könyv, ami hasznos, időnként vicces (!) és mindenki talál benne használható ötleteket.

Axigen, Piliscsaba, 2010
Amapola P>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Nem mondom, hogy holnaptól átállok az ecet-mosószóda-citromsav és társai kizárólagos használatára, de néhány javaslatot megfontolok majd.

jevus>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

A szerző, mint szakértő, egyrészt elrettenti az olvasót a vegyszerek használatától (felhívva a figyelmet azok környezetszennyező előállítására és a szervezetünkre gyakorolt káros hatására), másrészt környezet-és egészségkímélő alternatívát ajánl helyettük. Tulajdonképpen mosószódán, eceten és szódabikarbónán kívül sok mindenre nincs is szükségünk a takarításhoz, mosáshoz, mosogatáshoz, és a fertőtlenítéshez.
A könyv utolsó harmadában a szerző külön kigyűjtötte a házi tisztítószerek „receptjeit”, és a különböző típusú foltok tisztítási módjait. Röviden ismerteti a beszerzési helyeket is.
Összességében hasznos könyvecske.

Szávitrí>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Jó, hasznos kis könyv, ami segít tisztázni az interneten terjedő kétes infókat. Nem kémiázik sokat, de a lényeget néhány egyszerű mondatban elmagyarázza és felírja a reakcióegyenleteket. Kicsit sokszor mondja el ugyanazt ezen a 98 oldalon belül is, illetve tele van indokolatlan fotókkal, szóval nagyjából 60 oldalon elfért volna a lényeg.

pikkupilvi P>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Hasznos és praktikus összefoglaló környezetbarát alternatívákkal. Miután az lett a normális, hogy minden koszfoltra külön terméket találni a piacon, kicsit atavisztikusnak tűnik, hogy pár filléres alapanyaggal ugyanazt a hatást lehet elérni. Igényel némi gyakorlást a keverékek előállítása, de nem gondolom, hogy nehéz lesz belejönni. Gépeltem egy kivonatot a konyvből a legfontosabb tudnivalókkal és megosztom a családommal, hátha ők is bezöldítik a háztartásukat.

hangya68 P>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Kémia. Hát nem az én világom. De elég néhány egyszerű, olcsó szer és tiszta a lakás. Szódabikarbóna, ecet és citromsav eddig is „dolgozott” nálam. Kaptam új ötleteket is, remek összefoglaló. Igyekszem nem csak kampányszerűen zöld lenni.

Alcyone>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Nagyon jó, hasznos kis könyv a háztartási kémiáról anélkül, hogy herótom lett volna tőle (valamiért mindig utáltam a suliban a kémiát). Hasznos tippeket, tanácsokat ad a takarításhoz, a háztartásvezetés egyes kémiai folyamataihoz, egyben rávilágít a környezetszennyezés problematikájára és mértékére, de közben segít alternatív, környezetkímélő technikákat, anyagokat is bemutatni, amivel tisztán tartható otthonunk, környezetünk. Mindenkinek legalább egyszer el kellene olvasnia, aki háztartást vezet és nyitott kicsit a miértekre.

takacsot>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Háztartási alapmű. Végül is én is sokat takarítok otthon.

Bloody_Bunny>!
Nyíri Zsuzsanna: Háztartásunk kémiája

Nagyon hasznos, és érthető. Rendkívül jól megfogalmazott, néhol humoros.

encus625 P>!

Öntsünk az öblítőtartályba 20%-os ecet és 70%-os alkohol keverékét. Ez utóbbit én szoktam az általam emberi fogyasztásra alkalmatlanná minősített 35-40%-os pálinkával helyettesíteni, amit egy ismerősöm főz, és szerintem rajta kívül senki sem tudja meginni. Tapasztalataim szerint ez a keverék remekül leszedi a mosószermaradványokat és a krisztallitos fehér fátylat az edényekről.
(Gépi mosogatás)

tothmozerszilvia I>!

A kő tisztítása ugyanúgy megy, mint az előszobában tettük, viszont a fabur­kolat (parketta) egyedi elbánást igényel. Ezt nem lehet órákig áztatni. Min­dig csavarjuk ki alaposan a felmosót, és a felmosóvízbe tegyünk 2 evőkanál étolajat és 2 dl 15%-os ecetet. Az étolaj szép fényt ad a padlónak és vissza­zsírozza azt, amit az ecet kiszárított.

Kapcsolódó szócikkek: ecet · étolaj
tothmozerszilvia I>!

A kövezett padló fugái hamar bekoszolódnak. Nálam gyönyörű nagyméretű kövek vannak lerakva, sokáig fekete koszos kerettel voltak ellátva. Régebben térden állva, fogkefével a kezemben valamilyen erős súrolószerrel vagy zsíroldóval estem neki a fugáknak. Ma már elegánsabban csinálom. Vásároltam nátrium-perkarbonátot (hidrogén-peroxidos-szóda, 2Na 2 C0 3.3H 2 02), ami oxigénes fehérítést végez, (erről az anyagról lesz még szó a mosás fejezetében) Szórófejes flakonba teszek kb. fél liter meleg vízbe 2 teáskanálnyit az említett anyagból, majd végigfújom a ronda fúgákon. Pár percet hagyom hatni, letörlöm, és már moshatok is fel ecetes vízzel. Ez utóbbi azért is jó, mert az ecet semlegesíti a lúgos kémhatású perkarbonát-maradványokat, víz és oxigén keletkezik, ami kipezseg (mint a sütőpor, ha sav cseppen rá, vagy melegítjük a süteményt sütés közben), a maradék nátrium-karbonát pedig nátrium-acetátként végzi a felmosóvödörben. Tehát nem termeltem semmit, ami káros a környezetre.

Kapcsolódó szócikkek: padló
encus625 P>!

A közlekedési eszközök kapaszkodóin külön kis világ él. Mindenki, aki megfogja, hozzáad valami érdekeset az itt tenyésző mikrobiológiai kultúrához. Bizonyos kutatások szerint a vécéülőke és a számítógépbillentyűzet mellett a legveszélyesebb terület a buszfogantyú. És itt nemcsak a kórokozókra gondolok, hanem az emberi kéz által bezsírozott felületre oldódott vegyi anyagokról is. Akármivel kentük be a kezünket reggel, pici darabját otthagyjuk a fogantyúkon, és viszünk magunkkal más „értékes” anyagot, bárhová is megyünk.

tothmozerszilvia I>!

Fugák tisztítására a perkarbonátos oldatot használom. Félliteres spricnisüvegbe 2 ek. perkarbonátot teszek, és meleg vízzel oldatot készítek. A fu­gákra fújom és hagyom állni. A palackunk a fejlődő oxigéntől pocakos lesz egy idő után. Mivel a perkarbonát meleg vízben elkezd elbomlani, az oldatot frissen készítsük.

tothmozerszilvia I>!

Sósav helyett használjunk ecetet vagy citromsavat, ugyanis a vízkövet leszedik ezek az anyagok is, csak nem mérgezők.

Kapcsolódó szócikkek: citromsav · ecet · sósav
imma P>!

MOSOGATÁS GÉPBEN

A gépben legyen regeneráló só, ami lehet tengeri étkezési só is.
Mosogatószer: 3 ek. perkarbonát, 10 ek. mosószóda, 3 ek. szódabikarbóna.
Öblítőszer: 0,5 literes flakonba 2,5 dl 20%-os ecetet és 3 evőkanál 70%-os alkoholt öntünk (vagy 0,5 dl pálinkát) és 0,5 literre higítjuk vízzel.
Ugyanannyi ideig elegendő mint egy bolti öblítő. Ha marad fátyol a mosogatás után a poharakon, tegyünk az öblítőbe még ecetet. Minden mosogatógép más, ki kell próbálni a megfelelő arányokat.

Kapcsolódó szócikkek: ecet · mosogatószer · pálinka · szódabikarbóna
tothmozerszilvia I>!

Nitrit egyébként minden felvágottszerű hús­féleségben előfordul, pirossá teszi a húst, felerősíti az ízt, gyorsítja az érést.

tothmozerszilvia I>!

Igyunk még hozzá egy kis kávét vagy teát, és ha filtereset választottunk, a fehérített filterből jutunk bőséges fehérítőhöz is, ami nélkül „nem indul­hat a nap.”