Lelkünk ​démonai és angyalai 0 csillagozás

Nyíri Tamás: Lelkünk démonai és angyalai

Amatőr hangszalagok és az előadások vázlatát adó kézirat segítségével Nyíri Tamás lelkigyakorlatos beszédeiből készült e könyv. Tudatosan maradt a szövegben minden példa, melyet saját életéből mondott el, hiszen oly ritkán és olyan keveset beszélt magáról, hogy örülnünk kell minden kicsi történetnek.

Egyházfórum Alapítvány, Budapest, 2006
Egyházfórum, Budapest, 2004

csillagka>!

Mindenki páratlan, mindenki igazán egyedülálló a maga nemében, kivétel nélkül minden ember. Nincs olyan szegény ember, aki ne tudna adni valamit egy másiknak. És nincs olyan gazdag ember, aki ne fogadhatna el valamit a világ legszegényebb és a legnyomorultabb koldusától.

A Sárga Irigység Démona és a Nemeslelkűség Angyala - 5. A helyes mérték

csillagka>!

Az irigy a másik létezését érzi nyomasztónak, a maga számára elviselhetetlen megaláztatásnak.

A Sárga Irigység Démona és a Nemeslelkűség Angyala - 1. Az Irigység Démona

csillagka>!

A bölcs, vagy pedig az önmagában biztos ember, nem az önhitt, az hajlandó párbeszédre, nem fél elviselni a véleménykülönbséget, számára a vita – nem a veszekedés – a vita, a párbeszéd, az eszmecsere, a kölcsönhatás az élet sója.

Az Önhittség Démona és a Szerénység Angyala - 4. Mire jó az önhittség?

csillagka>!

Nem bírok a szójátékoknak ellenállni: ami voltam, az az én mivoltom.

A Sárga Irigység Démona és a Nemeslelkűség Angyala - 5. A helyes mérték

csillagka>!

A Sárga Irigység Démonának sok visszataszító tulajdonságáról beszéltem, de az egyik legvisszataszítóbb tulajdonsága, hogy leplezi magát, álruhát ölt.

A Sárga Irigység Démona és a Nemeslelkűség Angyala - 6. A Démon álruhája

csillagka>!

A Názáreti Jézus a világ egyik legkulturáltabb embere volt. Az ő vitái az ő részéről sosem fajultak el.

Az Önhittség Démona és a Szerénység Angyala - 5. Milyen szép is lehetne a világ!

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
csillagka>!

A názáreti Jézus önbizalma felülmúlhatatlan volt. Az önhittségnek, az erőszakos térítésnek viszont nyoma sem volt benne. Mindig csak hívott: jöjj, kövess engem. Senkitől sem követelt egyetértést. Szomorú volt, amikor a gazdag ifjú otthagyta. De engedte, menjen el.

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
csillagka>!

Az önhitt voltaképpen lénye legmélyén állandóan retteg valami lappangó bizonytalanságtól.

Az Önhittség Démona és a Szerénység Angyala - 4. Mire jó az önhittség?

csillagka>!

A németben a szégyenteljes és a szemérmetlen ugyanaz: a schamlos. Magyarul ki tudom fejezni azt, hogy én szégyellem magam, és szemérmes vagyok, mert más. A szemérmesség az nem azonos a szégyenkezéssel.

A Szégyenkezés Démona és az Önbizalom Angyala - 1. A Szégyenkezés Ördöge

Kapcsolódó szócikkek: szégyen
csillagka>!

[…] tévedni emberi dolog, úgyhogy lehetetlenség azt mondani, hogy mindig csak az igazságot szabad hirdetni. Valahol a saját igazságában nem bízik az, aki ennyire nem tűr el más véleményt, és ennyire nem tűri el másnak, hogy keresse ő is az igazságot a maga módján. Embertelenség nem elfogadni azt, hogy lehet tévedni, és hogy az igazságot szabad keresni.

Az Önhittség Démona és a Szerénység Angyala - 3. "Megtérsz vagy meghalsz!"

Kapcsolódó szócikkek: igazság · tévedés