Gogol ​művei 9 csillagozás

Elbeszélések / Színművek / Holt lelkek
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Gogol művei Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Gogol művei Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Gogol művei Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Gogol művei

Könyvünk Gogol összes szépirodalmi műveit tartalmazza, amelyek – magyarul – először jelennek meg ilyen összefoglaló kiadásban. Gogol prózája százhúsz év távlatából is igényt tarthat az olvasó érdeklődésére. A „modern” tehát az utódokat is nyugtalanító klasszikusok közé tartozik. Zsúfolt és mégis arányos művészetében szeszélyesen vegyül a társadalmi szatíra és a szorongatott-gyengéd líra, a szertelen humor és a tárgyias fantasztikum. Nem volt a „nagy oroszok” között egyetlen egy sem, akire ne hatott volna, titkait mégis megőrizte: megmaradt páratlanul különös alkotónak. Az orosz történelem legválságosabb negyedszázadában – I. Miklós, a „vascár” uralkodása idején –, torz alakjainak kihívó látomásával, bár maga is belepusztult, siettetni tudta kortársainak szellemi felszabadulását. Valóra vált, amit megsejtett: „Tudom, hogy nevem elmúlásom után szerencsésebb lesz nálamnál.”

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Helikon klasszikusok Magyar Helikon · Szerző válogatott művei Európa

bcsilla>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Gogol művei

Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Gogol művei Elbeszélések / Színművek / Holt lelkek

1 évbe telt elolvasni Gogol összes művét, de megérte :-) Vannak benne könnyebben, vannak nehezebben olvashatóak,összességében nagyon érdemes volt elolvasni.

Chöpp >!

Ennek a történetnek története is van.

simiszabi>!

Pedig hát annyira elszaporodott az a sok nyomtatott írás, hogy hirtelenjében azt se tudja az ember, mit csomagoljon belé.

9. oldal, Esték egy gyikanykai tanyán - Első rész (Európa, 1971)

kalypso>!

Sose gondoltam volna, hogy teremthet ember magának olyan poklot, ahol nincs egyetlen kép, egyetlen árnyék, nincs semmi, ami csak valamelyest is hasonlítana a reményhez…

kalypso>!

Melyik az erősebb, a szenvedély vagy a megszokás? Avagy minden erős nekibuzdulás, vágyaink és pezsgő szenvedélyeink egész vihara csupán a heves ifjúkor következménye és csakis emiatt látszanak oly pusztítóknak, mélységeseknek?

kalypso>!

Minden bizonnyal mással is megesett már, hogy hangot hallott, amely nevén szólította. Az egyszerű nép így magyarázza ezt: egy lélek erősen vágyódik az ember után, hívja magához. Ezután elkerülhetetlenül bekövetkezik a halál. Bevallom, mindig borzadtam ettől a titokzatos hívó szótól. Emlékszem: gyermekkoromban gyakran hallottam. Olykor a hátam mögött váratlanul – tisztán – kimondta valaki a nevemet. Ilyenkor többnyire verőfényes, napos idő volt. Egyetlen levél sem rezdült a kertben a fán, síri csend uralkodott, még tücsök se cirpelt. A kertben nem volt egy teremtett lélek. De bevallom: ha a legviharosabb, legbőszebb éjszaka járhatatlan rengeteg kellős közepén ért volna utol, attól sem ijedtem volna meg úgy, mint e derült nap rettenetes csöndjétől. Még a lélegzetem is elakadt. Csak akkor nyugodtam meg, ha szembejött velem valaki, akinek láttára elszállt a szívemből az elhagyatottság e borzadálya.

simiszabi>!

Istenem, uram, mért küldesz ilyen bajt ránk, bűnösökre? Úgyis annyi csapás van a világon, s te még asszonyokat is teremtettél!

25. oldal, Esték egy gyikanykai tanyán - A szorocsinci vásár (Európa, 1971)

simiszabi>!

Még a Kárpátokig hall az ember orosz beszédet, még a hegyek között is mintha itt-ott visszhangoznék a hazai szó, de rajtuk túl már a hit is más, a beszéd is más. A magyarok nagyszámú népe él ott, amely éppoly jól üli meg a lovat, éppoly derekasan verekszik és iszik, akár a kozák;

203. oldal, Esték egy gyikanykai tanyán - Szörnyű bosszú

simiszabi>!

A Kárpátokban sokszor hallani surrogást, mintha ezer malom kereke zúgna a vízben. Ilyenkor a feneketlen szakadékban, amelyet ember még nem látott, mert elhaladni sem mert mellette, a halottak rágják a halottat.

211. oldal, Esték egy gyikanykai tanyán - Szörnyű bosszú

Norpois>!

Ivan Ivanovicsnak megvan az a nem mindennapi tehetsége, hogy rendkívül kellemesen tud beszélni. Uramisten, hogy tud beszélni! Olyan kellemes érzést kelt, hogy csak akkor érez ilyesmit az ember, amikor a haja közt kutaszkodnak, vagy amikor csendesen bizserélik a sarkát. Hallgatja, hallgatja az ember – és lekókad a feje. Kellemes, rendkívül kellemes! Akár a fürdés utáni álom.

Hogyan veszett össze Ivan Ivanovics Ivan Nyikiforoviccsal?