Az ​orr 216 csillagozás

Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Gogolnak ez a műve a Pétervári elbeszélések ciklus egyik legragyogóbb darabja. Hőse, Kovaljov őrnagy, elképesztő kalandokba sodródik az orra miatt. De a fantasztikum itt csak költői módszer. Bizarr történetével az író kora társadalmát leplezi le, mely bürokráciát és rangkórságot tenyészt, és elveti az igazi emberséget.
Az elbeszélés Makai Imre kitűnő fordításában kerül az olvasó elé.

Eredeti megjelenés éve: 1836

92 oldal · keménytáblás · Fordította: Makai Imre · Illusztrálta: Hegedüs István

Nyevszkij Proszpekt

Timár_Krisztina IP>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Nyakatekertségében is aranyos kis groteszk, mindenféle rendű-rangú csinovnyikokkal, sajátos humorérzékű emberek számára. Nekem pont ilyen humorérzékem van, úgyhogy elég sokat vigyorogtam rajta.
A fülszövegnek részben igaza van, ez ám kemény szatíra a pétervári rangkórosokról, részben meg nincs igaza, mert a fantasztikum, az nem puszta eszköz, ha jól csinálja az ember. És Gogol jól csinálja. Annyit adagol belőle, amennyi még vicces; nem magyarázza túl, pedig lenne mit; a végén meg ott hagyja lógva az olvasót, kezdjen vele, ami neki tetszik. Idegesítse föl magát, esetleg szórakozzon. Mondjuk, saját magán. Ha van hozzá elég esze.
Hangoskönyvben hallgattam, Szoboszlai Éva felolvasásában, tökéletes.* Hivatalos papírok selejtezéséhez kapcsoltam be, ahhoz direkt jól jön. Éppen kész lettem, mire a hangfelvétel a végére ért. Hogy ez hamarabb nem jutott eszembe. Bár vannak olyan munkák, amikhez a Holt lelkek is kevés lenne… :/

* http://mek.oszk.hu/04400/04480/

Kozmikus_Tahó>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Nyikolaj Vasziljevics Gogollal úgy beülnék sörözni és beszélgetni egy kiskocsmába! Bakancslistás tétel, na.
Tudom, tudom, hogy már régóta halott, de nem ő maga hangoztatja Az orr végén, hogy olykor történhetnek valószínűtlen dolgok is az életben?

A lényeg a lényeg: én állom a piát cimbora, igazán jelentkezhetnél végre, egy kopejkádba sem kerülne, a legőszintébben mondom!

pannik P>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Amennyire tetszett A köpönyeg, annyira nem tetszett az Orr.
Nekem túl elvont, túl elrugaszkodott annyira elvont, hogy az már szinte fájt.
Itt csak az orosz világ színeit, érzéseit tudom értékelni a történet egyszerűen nem az én történetem, nem találtam meg benne a zsenialitást. Magasröptű, bonyolult, groteszk, de nagyon.
Sajnos nem tudtam szeretni, de sebaj, attól még Gogol zseniálisan ír, ezt meg kell hagyni és el kell ismerni.

csillagka P>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Nagyon abszurd, nagyon orosz és nagyon Gogol.
A végén mindig ott a pont.
Imádom úgy ahogyan van, köpönyegestül, orrostul és emberestül. Valahol itt kezdődök az önismeret, ha felfogod ezek a dolgok vele is megtörténhetnek, ha nem vigyázol.
Tökéletes befejező olvasmánya volt a Hamvas által megmentésre ítélt irodalomnak (ha lesz folytatom) van még mit megismerni az elmúlt századok terméséből.
Hidd el az oroszoknak is lehet Örkényi humoruk, Gogolnak mindenképpen.

Bibi_️3>!

hangoskönyv!
imádtam :D :D a felolvasót, a történetet, mindent :D
Humoros is, rövid is. Cseppet sem volt olyan „hideg”, mint gondolnánk.
Ajánlom :)

részletesebben a videóban:

Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Hát ez óriási! Imádom! Gogol olyan jó barátom, mint Bulgakov.
Nagyon jól mulattam!

Mandula8>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

„Mindnyájan Gogol köpögenyéből bújtunk elő.” – Aki mégsem, az az orrából.

gesztenye11 >!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Egy abszurd elbeszélés, a március 25 és április 7 között történtekről, Péterváron. A főszereplő egy törvényszéki ülnök, egy részeges borbély, meg egy ORR, amely hol az ülnökön „ül”, hol egy kenyérbe van sütve, hol pedig államtanácsosként sétafikál! spoiler
Olyan helyzet, ami csak ritkán fordul elő, de hogy ezt a történetet valaki meg is írja, ahhoz Gogol kell!
Szórakoztató, könnyed olvasmány, a végén már sajnáltam, hogy milyen rövid!

papeerzsepi>!
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az orr

Annyira abszurd, hogy már nem is az…
Valakinek kicsi, valakinek nagy, van belőle egyenes és görbe, sas, karvaly és pisze, domború és homorú. Mindenkinek van, de van akinek hajlamos szökésre az orra…
Nem igazán tudok mit írni, mert egyszerre volt oltári nagy baromság és zseniális. Hogy lehet ilyet kitalálni, ilyen sztorit? Irracionális, és egy kérdésem van: Hogyan néznénk ki orr nélkül?

Carmilla >!

Ivan Jakovlevics, mint minden rendes orosz mesterember, ivott, akár a kefekötő.

EBrody I>!

Hogy engedném én meg egy levágott orrnak, hogy itt feküdjék a szobámban? Te összetöpörödött kétszersült!

Trixi_Adzoa P>!

Ivan Jakovlevics, mint minden rendes orosz mesterember, ivott, akár a kefekötő. Bár mindennap borotválgatta a mások állát, a magáé örökké borostás volt.

9. oldal (DPIX, 2009)

Adrienn_ka P>!

Akárki akármit mondjon, ilyen kalandok igenis megesnek néha a világon; ritkán, de megesnek.

ÁrnyékVirág P>!

Elkezdett köhécselni mellette, de az orr egy pillanatra sem hagyta abba az ájtatoskodást, és a földig hajlongott.
– Nagyságos uram – szólította meg Kovaljov, és erőnek erejével iparkodott megemberelni magát.
– Mit óhajt? – kérdezte az orr hátrafordulva.
– Furcsállom, tisztelt uram…Szerintem…Önnek tudnia kellene, hol a helye. És lám, hol találom önt, egy templomban!

zöldszemesostoros>!

De ami a legfurcsább, a legérthetetlenebb, az az: hogyan választhatnak egyes szerzők ilyen témákat. Bevallom, ez már teljességgel megfoghatatlan… Nem, nem, ez egyáltalán nem megy a fejembe. Először: a hazának határozottan semmi haszna sem származik belőle; másodszor… másodszor sincs belőle semmi haszon. Egyszerűen nem tudom, mi a csuda lehet ez…

EBrody I>!

Hamarosan suttogni kezdték: Kovaljov törvényszéki ülnök orra mindennap pontosan három órakor végig szokott sétálni a Nyevszkij Proszpekten.

Kapcsolódó szócikkek: Nyevszkij Proszpekt
Trixi_Adzoa P>!

Éppen ezért kérem önt, közöljön egy hirdetést az újságban, hogy aki elcsípi, haladéktalanul hozza el hozzám. De igazán, gondoljon bele maga is – hogyan legyek én meg olyan feltűnő testrész nélkül?

31. oldal (DPIX, 2009)

Kapcsolódó szócikkek: orr
Szelén>!

Két-három csodás perc néha felér egy élettel is!

60. oldal, A Nyevszkij Proszpekt

Szelén>!

Ó, milyen undorító a valóság! Mi az az álmokhoz képest?!

72. oldal, A Nyevszkij Proszpekt

Ezt a könyvet itt említik