A ​lepecsételt angyal 14 csillagozás

Kisregények és elbeszélések
Nyikolaj Leszkov: A lepecsételt angyal

Gorkij kitűnő írónak és az orosz élet avatott ismerőjének nevezte Leszkovot, Tolsztoj pedig esténként családja körében az ő elbeszéléseit olvasta fel, s gyakran alig tudta befejezni a felolvasását, annyira fojtogatták a könnyek.
Racionális korunkban nehéz könnyet csalni az olvasó szemébe, de azért senki sem fogja közömbösen olvasni a kötet írásait, melyekben, mint egy-egy kaleidoszkópban, végzetes szerelem, gyilkosságok, papok és zarándokok, óhitű kőművesek, csodák és csodabogarak, pétervári dámák és kerítőnők, arisztokraták és jobbágyok története, vagyis az egész XIX. századi Oroszország élete kavarog lebilincselően érdekes formában megírva.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: A Világirodalom Remekei Európa

Európa, Budapest, 1979
340 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630718529 · Fordította: Devecseriné Guthi Erzsébet, Gellért György, Gyöngyi László, Szőllősy Klára, Katona Erzsébet

SteelCurtain>!

Nyikolaj Leszkov: A lepecsételt angyal Kisregények és elbeszélések

Remek életképek a 19. századi Oroszországból. A kötet két olyan írást is tartalmaz, melyek nemrég igen kellemes olvasási élményt nyújtottak nekem. De állíthatom, hogy a többi írás is igen figyelemre méltó. Különösen imponáló az a bizalmas távolságtartás mellyel az író bennfentesként, s mégis semleges külső szemlélőként meséli el ezeket a történeteket. Ez, ha egy szerző jól csinálja, fel sem tűnik, ellenkező esetben viszont disszonáns szenvedést eredményez. Leszkov miszticizmusa, mely oly jellemző az adott korszak orosz íróira, meg sem közelíti például Dosztojevszkijét. Ez a miszticizmus nála mintha földhözragadt, szinte realisztikus formát öltene. De a tragédia sem kap nála szinte már-már öngyilkosságra ösztönző végzetes színezetet, inkább csak egy különös, szomorú esemény krónikájának tűnik. Egyedi akkor is, amikor nyilván általános orosz jelenségekről szól. Egyes írásaiban egyértelműen megüti azt a szintet, amit az igen gazdag orosz irodalom legjobbjai. Ha mégsem emlegetik közöttük, azért valószínűleg azok az írásai felelősek, melyek nem kaptak helyet ebben a kötetben.

Nyikolaj Leszkov: A lepecsételt angyal Kisregények és elbeszélések

Nyikolaj Leszkov-tól eddig még nem olvastam, de nem is marad ki túl sok mindenből az, aki nem ismeri az írót. Az a helyzet, hogy nagyon unalmasak a párbeszédek és ezekből vannak ám jócskán a könyvben…Vannak jó kis csattanók, picit misztikusabb témák, érdekesnek tűnő alapsztorik, de a párbeszédek tényleg mindent elrontanak! Kár, mert így sajnos nem is tudok több csillagot adni…

Kisanna>!

Nyikolaj Leszkov: A lepecsételt angyal Kisregények és elbeszélések

A címadó kisregény nagyon tetszett. Egy kis vallási közösség küzdelmeiről szól, akiknek van egy csodatévő ikonjuk, amitől soha nem válnának meg. Érdekes volt olvasni a régi ikonfestészetről, meg a vándorló festőkről.
A Kisvárosi Lady Machbet már komorabb, szomorúbb történet egy elnyomott feleségről, aki gyilkosságba keveredik.

tgorsy>!

Nyikolaj Leszkov: A lepecsételt angyal Kisregények és elbeszélések

A „Kisvárosi Lady Macbeth” tökéletes. Mint egy csiszolt briliáns. Nincs benne egyetlen egy felesleges szó, vessző, és nem adható hozzá semmi.

Lunemorte P>!

Az orosz ember mindennel megbirkózik.

Nazanszkij>!

…hosszasan beszélgettem két ikonfestővel, akik keserves csalódást okoztak nekem. Elmondani is szörnyű, hogy mit tettek velem. Egyikük negyven rubelért egy ikont adott el nekem, és távozott. A másik azt mondja:
– Hallod-e, barátom, ez előtt az ikon előtt ne imádkozz.
Kérdem:
– Miért?
Feleli:
– Mert az ördög munkája
Azzal megkaparja a kép sarkát, lepattogzik a festékréteg, s hát egy kis farkas ördög bukkan elő! Megkaparja egy másik helyen – ott is egy kis ördög!
– Úristen! – kiáltottam fel, és könnyekre fakadtam. – Mit jelent ez?
– Azt jelenti, hogy ne tőle vegyél, hanem tőlem.
Most már világos volt előttem, hogy ezek egyazon bandához tartoznak, és összebeszéltek, hogy becstelenül rászednek. Otthagytam az ikont, könnyezve mentem el…

91. oldal, A lepecsételt angyal, 10 (Európa, 1979)

Lunemorte P>!

Adjon valami könyvet kölcsön… Nagyon unatkozom.

KISVÁROSI LADY MACBETH

Lunemorte P>!

De hogyan szeressük egymást? Méltó-e önhöz, hogy csak a szeretőm legyen?

KISVÁROSI LADY MACBETH

Kisanna>!

Ami igaz, az igaz,az angolok nagyon jóravaló, istenfélő emberek voltak, bennünket nagyon szerettek, derék embereknek tartottak, és dicsértek is. Egyszóval az Úr angyala jó helyre vezérelt minket, megnyitotta előttünk az emberek szívét, és elénk tárta a természet szépségeit. És ilyen békésen, jó egyetértésben éltünk vagy három évig. Amibe fogtunk, minden sikerült,mintha Amalthea bőségszaruja ontotta volna ránk kincseit.

A lepecsételt angyal

Lunemorte P>!

– Egész életemben közel voltam az elpusztuláshoz, és sosem tudtam elpusztulni.

Nyikolaj Leszkov: A lepecsételt angyal Kisregények és elbeszélések

Az első dal bátortalanul hangzik.

Lunemorte P>!

– Hallod-e, bárki vagy is: maga az ördög vagy a sátán, vagy valami kisebb démon, arra kérlek, légy olyan jó, és ébressz fel engem, vagy pedig tűnj el.

Lunemorte P>!

Ez az élet a pokolnál is rosszabb!

Lunemorte P>!

De úgyis bealkonyodott már nekem: öregszem.