A ​kommunizmus igazságai és hazugsága 4 csillagozás

Nyikolaj Bergyajev: A kommunizmus igazságai és hazugsága

Nyikolaj Bergyajev (1874-1948) orosz filozófus, pályáját mint „legális marxista” kezdte, de hosszú keresés után eltávolodott a marxizmustól és az istenkeresők csoportjához szegődött. Bulgakovval együtt szerkesztette a Problemi Zsíznyi c. folyóiratot. 1922-ben emigrált és Párizsban telepedett le. Szoros kapcsolatot tartott fenn a francia idealista szellemi körökkel. Filozófiai nézeteit az egzisztencializmus hatása alatti keresztény filozófia alakította, átvéve az utóbbiak kapitalizmus-ellenségét is.

>!
Kairosz, Szentendre, 2003
156 oldal · ISBN: 9639406996 · Fordította: Révész Mária Magdolna

Enciklopédia 4


Kedvencelte 2

Most olvassa 2

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 14


Népszerű idézetek

Sz_László>!

A kommunizmust alapvető ellentmondás jellemzi. Egyrészt fellelkesíti az embereket a világ egyetemes átalakítása eszméjével, elragadtatottságot kelt, és emberfeletti tevékenységre készteti őket. Másrészt unalmas földi paradicsomot, bürokratikus birodalmat valósít meg, amelyben az egész életet a legkisebb részletig ésszerűsítették. Minden titkot kiírtották, és a végtelenség minden perspektíváját lenyesték. A gazdaság bizonyul az ember végső sorsának, azon túl nincs semmi, se élet, se lét. A nagy eszmék Istenről és emberről mind ki vannak irtva. Az emberi élet szellemi tartalma visszavonhatatlanul odaveszett.

42. oldal

Kapcsolódó szócikkek: kommunizmus
Sz_László>!

Az orosz kommunistákra lelki durvaság, visszataszító erkölcsök és mélységes kegyetlenség jellemző. Fellépésükkor nem adatott meg nekik a szépség kegyelme. A kommunisták ressentiment-t hordoznak a szívükben. Ingerültek, mert érzik a csúfság általuk keltett hatását, ez bántja őket. A kommunizmusban minden rútnak bizonyult: az arckifejezés, a mozdulatok, a közönséges lelkület, a kommunista erkölcsök és a kommunista hétköznap. Ennek a jelenségnek mély ontológiai értelme van. Lehet, hogy a kommunizmusban rejlik egyetlen nagy szociális igazság – meggyőződésem szerint ez valóban megvan benne –, ám a csúfság, amelynek keretében ez az igazság megvalósul, bizonyíték arra, hogy éppen ez az egyetlen igazság egy mindennél hatalmasabb hazugsággal keveredett náluk, és hogy Isten eltávolodott útjaiktól, levette róluk a kezét.

45-46. oldal

Kapcsolódó szócikkek: kommunizmus
Sz_László>!

A kommunizmus materialista szimbolikáját (terminológiáját) nem szabad szó szerint venni. Ez csak szólam, amely eszközül szolgál a kereszténység és a vallás elleni harcban. A kommunizmus valójában spirituális és idealisztikus materializmus, ami átszellemíti az anyagot. De ez a szellemiség sötét, és ez a spiritualitás istentelen. A kommunisták egy „eszme” hívei, és az ellenük felhozható legsúlyosabb vád az, hogy ennek az „eszmé”-nek embereket áldoznak.

40-41. oldal

Kapcsolódó szócikkek: kommunizmus
Sz_László>!

Az értékek hierarchiája már a polgári-kapitalista társadalomban eltorzult. A polgári életfelfogás tagadja a szellemi értékek anyagiak feletti magasabb rangját. Így már a polgári érában elkezdődött a kultúra minőségi leépülése. A polgári világ immár meghajolt Mammon előtt.

42. oldal

Sz_László>!

A kommunizmus az egyes ember életét veti alá a nagy, személy feletti, világot átfogó feladatnak. Visszatér az életnek mint szolgálatnak a felfogásához, ami olyan hozzáállás, amely a keresztényietlenné vált polgári liberális korból maradéktalanul eltűnt. Minden ember úgy érezheti magát a kommunizmusban, mint az új világrend építője. Lehet, hogy bábeli torony felállításáról van szó, de az egyes ember életét nagyszerű személy fölötti mű bódulata tölti be és élteti.

33-34. oldal

Sz_László>!

A proletáriátus messiási küldetésére vonatkozó marxi teória fő vonása: Isten választott népének tulajdonságait a proletáriátusra ruházzák át. […] Marx proletár kommunizmusa nem más, mint a régi Izrael szekularizált chiliazmusa. Tudományos alapokon lehetetlen lett volna eljutni a proletáriátus történelmi szerepének ehhez a felfogásához, ám itt vallásos jelenséggel van dolgunk. Ez képezi a kommunista „vallás” magvát.

27-28. oldal

Kapcsolódó szócikkek: chiliazmus · proletár
Sz_László>!

A proletáriátus-burzsoázia megkülönböztetés nem megtapasztalt tényeken nyugvó megállapítás, hanem értékítélet. Végső fokon: bíróság.

27. oldal

Kapcsolódó szócikkek: burzsoázia

Hasonló könyvek címkék alapján

Andrei Makine: Örök szerelmek könyve
Georgij Valentyinovics Plehanov: A marxizmus fő kérdései
Louis Althusser: Olvassuk Marxot
Jacques Derrida: Marx kísértetei
Vlagyimir Iljics Lenin: Beszédek a Komintern I. kongresszusán
Vlagyimir Iljics Lenin: V. I. Lenin összes művei 29.
Dévald László (szerk.): Lenin él
V. G. Krivickij: Sztálin titkosszolgálatában
Lev Trockij: Az elárult forradalom
Alekszandr Szolzsenyicin: A Gulag szigetvilág