Magyar ​zeneszerzők és muzsikusok 1 csillagozás

Kodály Zoltán
Lajtha László
Fischer Annie
Cziffra György
Tudjátok-e kiket neveztek közülük „a három nagy magyar”-nak? Ki adott életében több mint tízezer koncertet? Melyikük volt képes egyszeri átolvasással egész partitúrákat megjegyezi? Kinek a művét játszották több mint ezerkétszázszor a New York-i Broadway-n? Ki gyűjtött össze több mint tízezer népzenei dallamot? Melyik művészünkről született Lengyelországban még közmondás is? Ki játszott közülük a Kheopsz-piramis tetején?
Ha nem tudjátok a válaszokat, olvassátok, el ezt a könyvet, amelyből minderre és még sok más izgalmas kérdésre fény derül!

Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2013

Liszt Ferenc

Nyerges Magda: Magyar zeneszerzők és muzsikusok

Nagyon jó kis kedvcsináló könyv. Sőt, sok olyan újdonságról is olvastam benne, amiről eddig nem tudtam. A XX. század elején olyan zenésztársadalom, oktatás volt itthon, ami vetekedett a többi európai országéval. Dohnányi igazgatósága alatt igazi tehetségek nőttek fel. Fischer Annie zenei kézjegyét Beethowenig lehet visszaeredeztetni.
Jó volt olvasni zenei nagyjainkról, jó volt látni, hogy bár a II. világháború sokuk életének folyását felborította, mégis mindvégig magyaroknak vallották magukat és a gyökereiket kitéphetetlennek! Nagyon sokan haltak meg külföldön, sokukat saját halottaként is temette el a befogadó ország, de egyikük sem mondta önmagára, hogy már nem magyar! Számomra ebben is rejlik az igazi érték!

A Sopronban katonáskodó Petőfi kiszökött a kaszárnyából, hogy hallhassa Liszt Ferencnek 1840-ben, a városi kaszinóban adott koncertjét.

23. oldal, Liszt Ferenc (Széphalom Könyvműhely, 2013)

Kapcsolódó szócikkek: Liszt Ferenc · Petőfi Sándor
palastim>!

„…értéktelen az a magyarság, amely nem európai és számunkra értéktelen az európaiság, ha nem magyar is egyszersmind” – foglalta össze Kodály Zoltán a magyar kultúra helyét és feladatát a világban.

palastim>!

Kitűnő érettségi bizonyítványának köszönhetően a legkiválóbb tanulóknak fenntartott Eötvös Kollégiumban folytathatta tanulmányait, Budapesten. Miközben az egyetemen a magyar-német középiskolai tanári szakot végezte, párhuzamosan zeneszerzést hallgatott a Zeneakadémián. A felvételije olyan jól sikerül, hogy egyből második évfolyamra vették fel, de ő szeretett volna mindent az alapoktól kezdeni, ezért az első évfolyamra iratkozott be, sőt tanulmányainak végeztével kérvényezte, hogy még egy évig látogathassa a zeneszerzést oktató Hans Koessler óráit.

67. oldal (Kodály Zoltán)