Mire ​ez a nap véget ér 3 csillagozás

Nyerges Gábor Ádám: Mire ez a nap véget ér

Márton ​László már olvasta a könyvet, és a következőképp vélekedik róla. Ez egy nevelődési regény, amelyben a nevelők nem játszanak lényeges szerepet. A regényben szereplő fiúk és lányok egymást vagy önmagukat nevelik, váltakozó sikerrel. Ez egy fejlődésregény, amelyben a szerző a fejlődésnek nem jelöli ki az irányát. Hőseire bízza, ki hová, mivé fejlődik. Ez a könyv egy közösség, egy gimnáziumi osztály négy évének regénye. Ez a könyv magányos és kiszolgáltatott tizenévesek regénye. Olyan személyeké, akik együttérzésre vágynak, de azt csak ritkán képesek nyújtani. Ez a mű egy ifjúkori önarckép. Főhősében, Sziránóban, aki szelíd humorral ábrázolt lúzer, egyszersmind az élet álruhás királya, a szerző a kamaszkori énjét teszi vizsgálat tárgyává. Ennek a műnek nincs főhőse. Kaleidoszkópszerűen villantja fel a szereplők sokaságát. Hol Kukát, hol Görcsegeret, hol további meghitten furcsa nevű szereplőket látok a középpontban. Megesik a szívem rajtuk, de azért mégiscsak Sziránó az igazán… (tovább)

PRAE.HU, 2020

pepege P>!
Nyerges Gábor Ádám: Mire ez a nap véget ér

Sziránó, a főhős, a Világlegjobb Gimnázium tanulója, örök balfék, a világ fájdalma egyfolytában a vállán, szerelmet vall egy osztálytársának, aki kikosarazza, hogy aztán végig ezen nyavalygásról (mármint a lány utáni kínlódásról) olvashassunk. Szerencsére vannak itt bőven osztálytársai, akikről szó van, de csak félve mondom ki, hogy „szerencsére”, mert azok a történetek sem tartoznak azok közé, amiért az ember kézbe vesz egy könyvet. Talán az összes közül a Nincs Karácsony című volt az, amire érdemes volt odafigyelni. Ott, abban a fejezetben még az elbeszélői stílus is más volt és történt végre valami.

No, igen az elbeszélői stílus. Borzasztóan túlírt és idegesítő. A feléig még csak-csak, de aztán már csak kínszenvedés volt ezt a szófosást végigtolni. Idebiggyesztek egy bekezdést, hogy érzékeltessem:
„Volt egy fiú, nyögi ki nagy nehezen, miután megvolt minden köszöntési procedúra, minek ilyenkor önkéntelenül, reflexből is meg kell lennie, ujjongás és puszik, csodálkozás, mert, már hazatelefonált a lányvécéből az ötödik óra után, hogy bocs, de lesz még kettő, azért az őrület, aztán egyszerre ültetik az időközben elpakolt ebéd helyett kirakott uzsonnához, de ő immáron beszélni is képtelenül mutogatja, hogy először egy pohár vizet kér, mert teljesen kiszáradt a szája, de közben meg mondja már, mi lesz már, mondjon már valamit, mi volt, milyen a hely, milyenek a tanárok, hányan vannak az osztályban, hány órája lesz, (majd, ezt már egy másik hangsúllyal) kell-e valamit rögtön fizetni, és mennyit (mire Laura egy pillanatra elkomoruló fejjel bólint), milyenek a tanárok, ne ezt kérdezze Anyu, mert ez már volt, veszi vissza a szót Apu, de valójában csak színleg, a gesztusok szintjén beszélnek felváltva, hiszen igazából egyszerre tör föl és ömlik mindkét szülőből a szóáradat, részben kérdések, részben feddések formájában, hogy bár már öt perce egyfolytában, levegőt sem véve ők beszélnek, Laura miért nem mond már valamit.”

Nem is értem, miért olvastam végig?