Így ​szerettek ők 3. (Így szerettek ők 3.) 100 csillagozás

Legújabb irodalmi szerelmeskönyv
Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3.

Nyáry ​Krisztián 2012-ben mesélt először íróink és költőink szerelmi életéről. Az Így szerettek ők első és második része bekerültek az elmúlt évek legnagyobb könyvsikerei közé. Most elkészült a sorozat várva-várt harmadik része: ismét lekerülnek az unalmas íróportrék a tantermek falairól.
A könyvből egyebek mellett megtudhatjuk, hogyan érzett egyoldalú szerelmet József Attila pszichoanalitikusa, Gyömrői Edit iránt; miért írta népdalait Kisfaludy Károly egy vallásos zsidó lányhoz, aki nem lehetett az övé; hogyan próbálta megszervezni Vajda János és ifjúkori szerelme, Kratochwill Gerogina újbóli találkozását a költő későbbi felesége; miért kérte meg hétszer Móricz Zsigmond Magoss Olga kezét; és miként tudott Ignácz Rózsa a Gestapo börtönében tanúként részt venni volt férje második esküvőjén. Kiderül az is, hogy Petőfi Sándornak szerelme, Mednyányszky Berta helyett annak apja küldött szakító levelet; hogy Dsida Jenőt és menyasszonyát, Imbery Melindát hat évig próbálták… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2022

Gelléri Andor Endre

The Plaza Hotel

Málnika P>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

”A nő a művész életében csak a másodhegedűs szerepét töltheti be, első helyen a művészete áll.”

Az Így szerettek ők harmadik kötete 20 szerelmes történetet tartalmaz és közel 50 ember életébe enged betekintést. Nem kisebb nevekkel találkozhatunk benne, mint Kosztolányi Dezső, Móricz Zsigmond, Petőfi Sándor, Kassák Lajos vagy épp Kaffka Margit. Megvallom, engem már akkor levett a lábamról, amikor megláttam, hogy a kiadvány kedvenc költőmmel, József Attilával kezdődik, és az Edit-versek hátteréről, analitikus és páciens kapcsolatáról tárja fel a részleteket. Az objektív tényközlő irodalom sokszínűségéről árulkodik, hogy még két nő, Galgóczi Erzsébet és Hobbi Hilda szerelme is kibontakozik a lapokból. A nagy irodalmi alakok múzsái és a sokszor szövevényes szerelmi kapcsolatok mellett természetesen magukról az írókról is többet megtudhatunk, például kifejezetten tetszett, ahogy Petőfi szédítően gyors irodalmi karrierjét szemlélteti. Érezhetően hatalmas munka, kutatás áll e kötet mögött. Ugyanakkor rendesen elszoktam már az ilyen tankönyv jellegűen felépített olvasmányoktól, melyekben egy-egy rész átlagosan 6 oldalt tesz ki illusztrációkkal együtt, így bármennyire is faltam volna az oldalakat, rájöttem, hogy sokkal befogadhatóbbá teszi az olvasmányélményt, ha egyszerre csak egy, maximum két szerelmi történetet olvasok el. Igazi irodalmi csemege, már kézbe venni is öröm.

robinson P>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Összességében ismét egy igen informatív és színvonalas, gazdagon illusztrált kötetet kap az érdeklődő olvasó. Nyáry Krisztián értelemszerűen tényeket írt meg, nem megy el a bulvár felé.

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Nyáry Krisztiánt olvasni és előadását hallgatni egyaránt felemelő érzés, élőben pedig egy jó kávéként is tud hatni az emberre. Egy kisebb kitérő, a Himnusz története után most visszatért ahhoz a témához, amellyel befutott. Sorrendben ez a harmadik Így szerettek ők kötet, mellette volt két külön című szerelmes gyűjteménye, de azok tematikusan voltak összeválogatva, a mostani kötetében mindenféle csoportosítás nélkül elénk tár húsz történetet. Láthattuk már, hogy népszerű sorozatoknál harmadjára már nem nagyon válik be a recept, azonban ez a kötet nem ilyen, itt újra nagyon érdekes és színvonalasan megírt történetekkel lehetünk gazdagabbak.

Egyaránt olvashatunk reménytelen, olykor szívbemarkolóan szép történeteket és olyanokat is, amelyek olvasása közben a nevetést nem tudjuk visszatartani, vagy éppen meghökkenünk, mert egy nagyon morbid történetnek hat. Tanúi lehetünk annak, hogy olykor a legnagyobb szerelmeket a történelem vihara szakítja szét.

A kötet abban is segít, hogy arról is ismeretet adjon, amire irodalomórákon nem jutott idő. Így külön megismerhetjük Gyömrői Edit életét és azt a reménytelen szerelmet, amely a szegény és beteg Dsida Jenő és Imbery Melinda között volt. Megtudhatjuk, hogy A Pál utcai fiúk írója voltaképpen két nővel élt együtt és hogy ki ihlette Édes Anna karakterét és kedvet is kapunk azon nyomban az újraolvasásra. Külön kiemelendő, mekkora nőcsábász volt Hunyady Sándor, aki egy másik hasonszőrű kollegájával, Krúdy Gyulával milyen érdekes kalandba keveredett Késmárkon egy nyilvánosházban. Ugyancsak Krúdy Gyula kalandjaihoz köthető Pilisy Róza, aki egyszerre írt és luxusbordélyt üzemeltetett. Nagyon megható Gelléri Andor Endre története, aki hosszú kalandozás után végre megtalálja azt a nőt, aki számára az igazi lesz, mégis a második világháború miatt nem élvezheti a családi életet. Végül meg kell említeni az utolsó történetet, amely egy szerelmi háromszög és nemrég lett publikálva, ami által Kozmutza Flóra három költőnek is a múzsája volt egy évszázadon belül.

A kötet szövege könnyen olvasható, a szerző nem fukarkodik benne az ironikus humorral sem. Az alig pár oldalas történeteket lehet külön-külön is olvasni. A szöveget nagyon gazdag képanyag egészíti ki, amely még közelebb hozza hozzánk a tárgyalt személyek szerelmét. A kötet végén pedig irodalomjegyzék segíti témában még jobban elmélyülni szándékozó olvasót. Ez a kötet ajánlható azoknak, akik irodalmi nagyjaink magánéletéről szeretnének többet megtudni, vagy kedvelik a szerző munkásságát, mert a tőle megszokott színvonalat fogják kapni, ha kezükbe veszik a könyvet!

Cukormalac P>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Megjelenését követően szinte azonnal kikerült könyvtárunk új beszerzéseket felvonultató polcára Nyáry Krisztián legújabb irodalmi szerelmeskönyve, mellyel kereken százra nőtt a sorozatban bemutatott alkotók sora. 2022 karácsonya előtt húsz újabb író/költő/szerkesztő/színművész szállt le a szobortalapzatról, hogy kiderülhessen: a leginkább iskolás éveinket végigkísérő művek szerzői ugyanolyan emberek, mint bármelyikünk.

Az igényes kiállítású, szemet gyönyörködtető megjelenésű kötetben feldolgozott anyag minősége megkérdőjelezhetetlen: a formátum, a szerkesztés és a képanyag is maximálisan rendben vannak, a hangsúly viszont a felvonultatott szereplőké Gyömrői Edittől és József Attilától kezdve Galgóczi Erzsébeten és Gobbi Hildán át a Dsida Jenő-Imbery Melinda párosig – tartalom szempontjából első osztályú csemege az érdeklődőknek.

Az összeállítás készítője pedig nem blöfföl, munkája végig hiteles és tényszerű, irodalomtörténészek sokszor évtizedeken át tartó, alázatos munkájára való hivatkozásokkal teli. A portrék általában egy-egy “bombasztikus” kiemeléssel kezdődnek, hogy igazán meghozzák az ember kedvét a felsorakoztatott szerelmi történetek feltárásához, mégsem kormányozzák az irodalmár csónakját a bulvár felé. A különleges, érdekes, kerek egész sorshistóriák gyűjteménye pedig a jól ismert alkotók újrafelfedezésének vágyát is meghozza spoiler, nem beszélve arról, hogy ezen túl akaratlanul is kíváncsiak leszünk az olyan feledésbe merült nevek, mint Ignácz Rózsa vagy Gérecz Attila életművére és a kapcsolódó irodalomra (pl.: Gobbi Hilda Közben… című kötete) is. off

Kedvenc történetem az Ambrózy báró eseteiben is megjelenő Pilisy Rózával foglalkozó volt, örömmel fedeztem fel itt a sorozat általam kifejezetten kedvelt figuráját, de igazság szerint nem volt olyan, amelyik ne tetszett volna valamiért, többekre pedig a leírtakon túl is kíváncsi lettem, aminél szerintem kevés jobb visszacsatolás létezhet a szerző számára. Lám, egy tíz éve, a Facebookra feltöltött fotó mivé nőtte ki magát…

blueviolet>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Jobban tetszett, mint a 2. rész. Valahogy kevésbé éreztem bulvárosnak, illetve relevánsabb versek, idézetek kerültek bele a kötetbe.

Kosztolányi eddig csak íróként nem volt a szívem csücske, most már sajnos emberként sem tudom őt túl nagyra értékelni.
Több történetet is olvashattam ebben a kötetben, ami nagyon megérintett, mint például Kaffka Margit vagy Galgóczi Erzsébet élete, de Ignácz Rózsa is felkeltette az érdeklődésemet.

Ismételten nagyon színvonalas kiadványt alkotott a szerző, kívül-belül gyönyörű, csak gratulálni tudok hozzá. Érdemes legalább egyszer végiglapozni, még ha valakit a szöveg nem is érdekel annyira, a képek is nagyon beszédesek.

Lázárné_Csernus_Anikó>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Már az előszó is megvett magának kilóra, Nyáry Krisztián elmeséli, hogy mennyi kritika érte az Így szerettek ők 1. óta. Lehet, hogy a szakma nem tekint rá szakirodalomként, de szerintem az olvasói visszajelzések ugyanilyen fontosak, mert hát mi vagyunk azok, akik megveszik a könyveket. Örülök, hogy van még annyi előkerült anyag, amely gazdagabbá teszi magyar irodalmunk alkotóinak megismerését. Az Így szerettek ők sorozat szerettette meg velem az életrajzokat, még úgy is, hogy ezek az írások csak szemezgetnek, nem a teljes életművet mutatja be, továbbá hangsúlyozza, hogy az életrajz olvasása nem helyettesíti az életmű megismerését.
Petőfi Sándor születésének évfordulóján kihagyhatatlan volt, hogy szerepeljen ő is, sikerült az agyonismert életrajzhoz még plusz információkat bemutatni. Örülök, hogy azonos neműek szerelme is bekerült a válogatásba, Gobbi Hilda mássága ismert volt, Galgóczi Erzsébettel való szerelmét nem ismertem. Vajda sosem volt a kedvencem, most sikerült kicsit jobban megismerni, így már a verseitől sem zárkózom el. Kosztolányiról olvastam részletesebb életrajzot is, így ebben számomra nem volt újdonság. Krúdyhoz kedvet kaptam, Krúdy rózsája régóta kívánságlistás nálam. Osvát vakfoltom volt. Szabó Lőrincet pedig szívesen olvastam úgy, hogy korábban olvastam verses kötetét.
Ismét igényes, precíz válogatás, amely épp csak annyit mutat be, hogy kíváncsi legyek a művészek műveire is. Alig várom már, hogy a gyerekeim tanuljanak magyar irodalmat és adhassam a kezükbe ezeket a szemelvényeket!

Baráth_Zsuzsanna P>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Harmadjára is érdekes az irodalmi intimpistáskodás. Mert az irodalom magánélete igenis érdekes, és ha valaki rászánja az időt és energiát, olyan régi titkokat és románcokat áshat elő a múltnak kútjából, amelyről eddig fogalma sem volt a közönségnek. Nyáry Krisztián ismét sikeresen teljesítette a feladatot, olyan viszonyokról rántja le a leplet, amelyek nem igazán szerepeltek eddig az irodalmi tankönyvekben. Megtudhatjuk többek között, hogy ki inspirálta Kosztolányi Dezső Édes Annáját – mert valós személyről mintázta –, vagy Kármán József Fanni hagyományait. És ez még csak egy kis ízelítő abból a sok érdekességből, ami az olvasóra vár, ha elolvassa ezt a remek könyvet, amelynek talán egyetlen hibája van azon túl, hogy túlságosan rövid: kicsit csapongó lett a történetek sora, talán jobb lett volna időrendben haladni, de ennél nagyobb bajunk ne legyen. Mindig kérdés, hogy ismernünk kell -e és milyen mélységben egy író magánéletét ahhoz, hogy megértsük az életművét, nos, én úgy vélem, hogy ezek a történetek nagyon is sokat tesznek hozzá a szerzőkhöz, nem sima bulvárhíreknek minősülnek a most megtudott információk. Mert igen, van, annak hírértéke, hogy Szabó Lőrinc kivel folytatott titkos viszonyt éveken át, de talán mégsem ez az igazán fontos, hanem azok a versek, amelyek ennek hatására születtek, és amelyből természetesen kapunk részletet, ugyanúgy, mint minden más esetben is. Ugyanis mindig egy-egy idézettel záródnak a bejegyzések egy-egy szerzőnél, ami által egyrészt közelebb kerülünk az életműhöz, másrészt pedig felfrissíthetjük a tőle korábban olvasott írásműveket. A bejegyzések pont olyan hosszúak, amilyennek lenniük kell, se nem túl hosszúak, se nem túl rövidek, tárgyszerűen, mégis olvasóbarát módon tárja elénk Nyáry Krisztián a tudomására jutott tényeket. Gyorsan lehet haladni a könyvvel, nagyon olvastatja magát, nem fekszi meg a gyomrot, de megvan a maga mélysége, egyáltalán nem felszínesek az egyes részek, látszik, hogy komoly kutatómunka eredményeként születtek. Összességében egy nagyon jó, érdekes és információdús könyvről van szó, aki eddig is szerette a sorozatot, az biztosan nem fog csalódni benne.
A teljes kritika itt olvasható:

anemona P>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Anno az érettségire be kellett magolni megadott magyar írók, költők életrajzát, amit kb. addig tudtam, amíg feltétlenül muszáj volt. Ebben a formában viszont hihetetlenül élvezetes olvasni. Nem tudom arról van-e szó, hogy csak idősebb lettem, vagy tényleg a stílus teszi, de tetszett.
Micsoda sorsok, és szövevényes kapcsolatok! Az ember hajlamos azt gondolni, hogy hát igen, a múlt az ilyen meg olyan volt, de mostanra már sokkal jobbak, fejlettebbek (és még sorolhatnám) vagyunk. Súlyos tévedés. Érdekes betekintés a régi celebek életébe.

jeszan>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Ez a kötet is igényesen szerkesztett, a képi világa magával ragadó.

lenne P>!

Nyáry Krisztián: Így szerettek ők 3. Legújabb irodalmi szerelmeskönyv

Természetesen öt csillagos a könyv, de teljesen kikészített az írók szerelmi problémái, így csak lassan tudtam olvasni.

Málnika P>!

40. oldal (Corvina, 2022)

Kapcsolódó szócikkek: művész · nők
Alvarando P>!

A 33 éves Kaffka Margit 1913 telén egy álarcosbálon döntötte el, hogy elfogadja jóbarátja öccsének udvarlását. A fiatalember hetek óta tette neki a szépet, ő pedig vonzónak, műveltnek és mély érzelműnek találta udvarlóját. Egyetlen dolog miatt aggódott: Bauer Ervin tíz évvel fiatalabb volt nála. A következő nap Kaffka mégis meghívta magához a 23 éves egyetemistát, s az éjszakába nyúló beszélgetés végén szerelemet vallottak egymásnak. Hamar kiderült a következő akadály: a fiú bevallotta, hogy egy éve menyasszonya van. Aztán azt is, hogy a menyasszonya mellett van még egy szeretője, aki viszont egy barátja menyasszonya. Az írónőt joggal fogta el a kétely: „könnyelmű szerelmi-léhának, hazug nőcsábásznak, bűnösnek, könnyelműnek kell-e látnom?” A szívére hallgatott, és nemmel válaszolt. Igaza lett. A fiú nem sokkal később mindkét lánnyal szakított, és eldöntötte, hogy kizárólag Kaffka Margitért fog élni. Öt év jutott nekik – háborúval, nélkülözéssel és megingás nélküli, őszinte szerelemmel.

33. oldal - Megszerettél, - s rámigézted ezt a halk, esteli szépséget. Kaffka Margit és Bauer Ervin

Alvarando P>!

Egy biztos: Kozmutza Flórán kívül nincsen még egy olyan szereplője a magyar irodalomtörténetnek, akibe korának három kiemelkedő költője volt szerelmes, és akiknek az ő tollukból közel százötven halhatatlan szerelmes vers őrzi emlékét.

138. oldal - Halál volna, ha megsejtenék viszonyunk. Szabó Lőrinc, Kozmutza Flóra és Illyés Gyula

Alvarando P>!

A levelek visszatérő témája volt mindkettejük gyenge egészsége és pénztelenség. A fiú szerette volna meglátogatni kedvesét, de az utazást sem engedhette meg magának: „Úgy, de úgy szeretnék ezen a héten kimenni Hozzád, de aligha lesz belőle valami, mert nem és nem tudok pénzhez jutni. Nincs egyetlen fillérem se, és nincs kilátásom arra, hogy kapjak.” Jobb híján megbeszélték, hogy mindennap este 8 órakor egymásra gondolnak.

28. oldal - Én szerelmem, világ legszebb virága. Dsida Jenő és Imbery Melinda

Alvarando P>!

A 18 éves Hunyady Sándor szerelmi bánatában szíven lőtte magát a Vígszínház mögött. A lövést elhibázta, a golyó megakadt a tüdejében. Két utcalány talált rá, ők mentették meg az életét. A fiatalember magatehetetlenül feküdt, de hallotta, amiről megmentői beszélnek. Az egyik lány azt mondta: „szép fiú”, a másik fokozta: „sőt, gyönyörű szép fiú, isten bizony”. Azon gondolkodott, hogyan flörtöljön velük, de a szája kinyitásához sem volt ereje. Az elvérzéstől megmenekült, ám orvosai így sem voltak biztosak abban, hogy életben marad. Ezzel ő mit sem törődve udvarolt a kórházban a nővéreknek.

62. oldal - A szerelem egyik fajtája a halálos betegségeknek. Hunyady Sándor és a nők

Alvarando P>!

Mi közünk mások magánéletéhez? Hol a határ a vájkálás és az ismeretszerzés között? Ez valóban jogos kérdés. Általános érvényű szabályt nem is tudnék felállítani, legfeljebb szempontokat meghatározni. Íróbarátaimat mindig azzal nyugtatom, ha aggódva megkérdik, az ő magánéletüket is megírom-e egyszer, hogy ahhoz előbb szépen meg kell halni, és utána is várunk még pár évtizedet. Aztán, ha élek, megfontolom – ha nem: így jártunk.

10. oldal - Előszó

Alvarando P>!

Hunyady Sándor prostituáltakkal is kapcsolatba került – olykor szokatlan módon. Egy alkalommal apja barátjával, Krúdy Gyulával utazott a felvidéki Késmárkra, ahol az idősebb író indítványozására felkeresték a városszéli nyilvánosházat. Háborús idők jártak, a helyi urak, akik az ilyen helyeket látogatták, a fronton voltak, így a ház lakói is új megélhetés után néztek: tyúkokat tenyésztettek. A két férfi nem akarta őket eltéríteni a tisztesség útjáról, így aztán hajnalig békésen kugliztak vendéglátóikkal, majd távoztak.

65. oldal - A szerelem is egyik fajtája a halálos betegségeknek. Hunyady Sándor és a nők.

Alvarando P>!

Tíznél is kevesebben váltak a lap rendszeres szerzőivé. Sokan azzal magyarázták ezt, hogy Osvát speciális viszonyt ápolt a nála jelentkező női szerzők egy részével, akiknek nem csak a lelki szépségeit igyekezett megismerni.

122-123. oldal - A maga hangja az én valóságérzésem éneke. Osvát Ernő szerelmei

Alvarando P>!

A költő verseit ma már szinte csak hivatásos irodalmárok olvassák, ám a több száz magyarországi Tompa Mihály utca arra emlékeztet: ez sokáig másként volt.

115. oldal - Lombatlan bús fa, élete. Tompa Mihály, Böszörményi Katalin és Soldos Emília.

Alvarando P>!

Osvát második gyermekének az 1908-ban indult Nyugatot tekintette. Felmérhetetlen, hogy küldetéstudatos buzgalmának mi mindent köszönhet a magyar kultúra. A vezető szerzők közül talán Ady az egyetlen, aki a lap nélkül is megtalálta volna a közönségét – a többiek esetében már nem lehetünk ebben biztosak. Osvát fedezte fel és tette állandó szerzőjévé Kosztolányi Dezsőt, Babits Mihályt, Tóth Árpádot, Móricz Zsigmondot és Karinthy Frigyest. És még több száz másik szerzőt, köztük olyanokat is, akiknek nevére ma alig emlékszünk. Ellenlábasai éppen ezért, örökös „zsenigyártása” miatt támadták. Mások azt is a szemére hányták, hogy tucatjával szabadított „női széplelkeket” az irodalomra. Valóban: Osvát félszáz nőírót fedezett fel egy olyan korban, amikor a női szerzők érvényesülési és publikációs lehetőségei igencsak szűkösek voltak.

122. oldal - A maga hangja az én valóságérzésem éneke. Osvát Ernő szerelmei