Életemnél ​is jobban 21 csillagozás

115 újabb szerelmes levél és történet
Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban

Nyáry Krisztián évek óta módszeresen gyűjti a magyar kultúrtörténet legszebb, legérdekesebb vagy éppen legfelháborítóbb szerelmes leveleit. A gyűjteményből 125 levelet a hozzájuk tartozó történetekkel együtt közre is bocsátott 2018-ban megjelent, nagy sikerű Írjál és szeressél című könyvében. Az Életemnél is jobban című kötet a sorozat második darabja, amely újabb 115 magyar szerelmes levelet és történetet tartalmaz. A válogatásban mások mellett Szabó Magda, Mészöly Miklós, Kölcsey Ferenc, Vörösmarty Mihály, Kossuth Lajos, Rákóczi Ferenc, Jászai Mari, Liszt Ferenc, Kosztolányi Dezső, József Attila, Babits Mihály, Erzsébet királyné vagy éppen Frida Kahlo leveleibe pillanthatunk bele. Ahány levél, annyiféle sors és érzelem. Mert a szerelem sokféle arca van.

Corvina, Budapest, 2019
Corvina, Budapest, 2019

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Jó volt elmerülni az érzelmek kavalkádjában, megismerni ezeket a leveleket. Remek a könyv felépítése, gazdag a képanyaga, ami hoz egy hangulatot is az olvasottak mellé.

Baráth_Zsuzsanna P>!

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Az irodalmi bulvárt is lehet magas szinten művelni. Nyáry Krisztián verhetetlen a műfajban, már a sokadik könyve jelenik meg ebben a témakörben, és még mindig nem unalmas. Mert lássuk be, imádunk intimpistáskodni, vagyis belelátni mások magánéletébe, akkor meg aztán főleg, ha ismert emberről van szó, mert az ő drámáik vagy felemelő pillanataik egy kis színt visznek a szürke hétköznapjainkba. Ráadásul a szerző a garancia arra, hogy tartalmas szórakozásban lesz részünk, hiszen mindig alaposan felkészül az adott témából, ezért biztosan olyan információkat tudunk meg közismert és kevésbé ismert emberekről a kutatásainak köszönhetően, amelyekkel nem találkozhattunk korábban máshol. Ha elfogadjuk, hogy ezek a kis szösszenetek nem szépirodalmi mélységűek és értékűek, tökéletes kikapcsolódást nyerhetünk Nyáry Krisztánnak köszönhetően, ezért én nagyon kedvelem a könyveit. Ezúttal különösen kíváncsian vártam ezt a kötetet, mert nagyon utálom, hogy a levelezés műfaja egyre inkább eltűnik, a modern kütyük miatt sajnos egyre ritkábban lehet találkozni egy-egy hosszabb lélegzetvételű, tollal írt írásművel, pedig ha valamiből, ebből tényleg megismerhetjük az írója gondolatait, kendőzetlenül mutatja meg lelkének legmélyebb titkait. Ezek a magánlevelek a kedvesnek íródtak, ami nem mindig jelent romantikát, sőt, szakítást is tartalmaznak a sorok, azonban az biztos, hogy áradnak benne az érzelmek, széles a skála a szenvedélytől a szomorúságon át a gyűlöletig. A levelekhez rövid ismertetők is járnak, amelyekből rengeteg érdekes dolog derül ki, többek között például az, hogy Kossuth Lajos rajongott a feleségéért, vagy az, hogy Frida Kahlo magyarul írt egy szerelmeslevelet, ugyanis a szeretett férfi hazánkfia volt. Egy-egy téma köré szerveződve tárulnak elénk a levelek, amelyek között akad szép, meghökkentő és drámai egyaránt. Hozta a szokásos szintet a szerző, azonban nekem egy kicsit összefolytak a történetek, talán egy picit jobban el lehetett volna választani őket egymástól, illetve külön részben lehetett volna tárgyalni az egy-egy személyre vagy párra fókuszáló levelezéseket, de ennél több hibát nem tudok felróni a könyvnek.
A teljes kritika itt olvasható:

Alvarando P>!

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Ha Nyáry Krisztián belefog valamibe, abból csakis jó sülhet ki, ebben az emberben lehetetlen csalódni. Hiába írja már évek óta szinte ugyanarról a témáról a könyveit, mindig élvezetes történeteket tár elénk. Ebben a kötetben is a szerelem különböző fázisai (vágy, renényteleség, jegyesség, barátság és szerelem, szakítás, házasság, válság, betegség, kései szerelem) szerepelnek főleg, mellette tematikusan megismerjük Sissi kapcsolatát Andrássy Gyulával és kerítőnői pályafutását, amikor a férjének szervezett be szeretőt. A másik külön történet Jászai Mari szerelmi élete, aki a nagyobb szerepek mellett számos férfivel szűrte össze a levet. A művészek mellett politikusok szerelmi életébe is betekinthetünk, külön fejezetet kap Gimes Miklós és Halda Alíz levelezése. A tematikus részekben pedig kibontakozik előttünk többek között Ady útja a házasságig, az özvegy Csinszka próbálkozása Babits Mihálynál, Munkácsy Mihály és a menedzser feleség kapcsolata. Az előző kötethez hasonlóan itt is először a történetet olvashatjuk és aztán a hozzá kapcsolód levelet. A szöveget olykor képek egészítik ki, amelyek közelebb hozzák az olvasóhoz az adott történetet. A kötet végén található bibliográfia pedig tovább olvasásra ösztönzi az adott témáról az olvasót. Ajánlható bárkinek, aki szereti a szerző munkásságát, vagy könnyed, de igényes szerelmi történeteket akar olvasgatni.

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Ittam minden sorát, nagyon alapos, kidolgozott történet-, és levélgyűjtemény. Sok ismert, kedvelt íróról, költőről tudhattam meg akár intim, személyes részletet és sok olyan személyt „ismerhettem meg”, akik a feledés homályába vesztek. Ajánlom minden irodalomkedvelőnek, garantált a nívós könyvélmény.

Mónika_K>!

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Nyáry Krisztián könyvei annyira érdekes történetekkel vannak tele, hogy egyszerűen nem lehet nem érdeklődéssel olvasni őket.
Ami nem tetszett: van néhány olyan költő, pl. Ady vagy József Attila, akinél úgy érzem, a szerző sosem fog kifogyni (vagy inkább nem akar) a szerelmi életük újabb adalékaiból. Náluk pl. a levelek végén 3 korábbi saját könyvére hivatkozik, hogy ott további részleteket olvashatunk. Vagyis már korábban 3-szor leírta, hogy Csinszka hogyan lett Ady felesége, minden kötetben másik verset/levelet mellékel hozzá, aztán meg is van néhány plusz oldal a könyvhöz. Nem számoltam össze pontosan, de úgy becsülöm, hogy a 115 levélnek közel fele olyan személyekhez tartozik, akikről már korábban volt szó más könyvekben. És értem én, hogy itt tematikusan vannak rendezve a levelek, minden kötetben más szempontok alapján, de most már akkor is sok ez az ismétlődés.
Az „új” történetek viszont tényleg tetszettek, azokra simán adnék öt csillagot. Bárcsak több lett volna belőlük.

Renáta_G>!

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Nyáry Krisztián egy sokszínű, izgalmas és igényes kötetet állított össze, melyet megkoronázott a gyönyörű borító. Általa a költők, írók, politikusok mind egy kicsit közelebb kerülnek az olvasókhoz. Egy érdekes és szórakoztató lehetőség, hogy meglássuk az embert a művész mögött. De nemcsak szórakoztatóak az írások, hanem tanítanak is és kedvet csinálnak, hogy egy-egy ismert személyről újabb ismereteket szerezzen az olvasó. Engem megvett ezzel a kötettel.

Bővebben: https://kulturpara.blog.hu/2020/05/10/115_szerelmes_lev…

avalonavalon>!

Nyáry Krisztián: Életemnél is jobban 115 újabb szerelmes levél és történet

Az a baj ezekkel a Nyáry Krisztián könyvekkel, hogy igazából nem is ő írja ezeket, hanem mások írásait összeollózza. Így könnyű…

robinson P>!

Ne félts, én a szó minden értelmében hiszek a feltámadásban.Hát csak várj majd ráma Katalin utcán, ahogy megbeszéltük"

robinson P>!

Mindent neked adok, csak a szabadságomról nem mondok le.

robinson P>!

Bródy-novellában olvastam (1916-ból) „mert hit nélkül nem lehet élni, főképpen ma, amikor hittel sem lehet”.

Alvarando P>!

A 31 éves gróf Andrássy Gyula Párizsban élte a gazdag agglegények vidám életét, bár hivatalosan halott volt. A grófot a szabadságharcban játszott szerepe miatt három évvel korábban az osztrákok halálra ítélték, és a távollétében jelképesen fel is akasztották. Párizs főrangú és közrendű hölgyei innentől csak „szép akasztottnak” becézték a korszak férfiideáljának számító magyar emigránst

robinson P>!

József Attila és Vágó Márta hosszú jegyességét a házasságuk megakadályozására találta ki a lány édesapja.

robinson P>!

Magyarázzak? Részletezzek? Zsiga, ugye minek? – Maga pontosan tud mindent.- Nincs tovább.

Psyche>!

Pista igenis írjon, nehogy hülyén öngyilkos legyen, ne engedd, Pannikám, nem tudná rendesen megcsinálni.

Szántó Piroska Vas Istvánnak és Szántó Annának - 1984; Kései szerelem, 275. o.

SzBee>!

Vajon mit szól, ha esetleg most elolvassa a – minden bizonnyal első – neki íródott szerelmes levelet? Egyáltalán kié valójában a levél? Azé, aki megírta és elküldte, vagy azé, akinek szól, esetleg azé, aki megőrizte?

Előszó

Lovebooks>!

Itt vagyok egyedül, és folytatom a harcot teérted.

Lovebooks>!

… azt sem bánom, ha nem szólsz, csak lássalak.