Szánj ​időt magadra, hogy életed legyen 2 csillagozás

Notker Wolf: Szánj időt magadra, hogy életed legyen

Notker Wolf, a bencés rend leköszönő prímás apátja, a világutazó, nagyvállalati felső vezetőhöz hasonló életet élő, időzsonglőr szerzetes saját bölcsességét osztja meg közérthető, egyszerű mondatokban mindenkivel, aki küzd az idővel. Az idő múlásával, hiányával, gyorsaságával, lassúságával, az idő szűkével, az időzavarral.

A szerző 1940-ben született a bajorországi Grönenbachban. 21 évesen lépett be a bencés rendbe, filozófiát és teológiát tanult majd a doktorátus megszerzése után Rómában természetfilozófiát tanított. 1977-ben a St. Ottilien-i apátság apátjává és egyben a nemzetközi missziós bencés kongregáció vezetőjévé választották. 2000–2016-ig töltötte be a prímás apáti széket Rómában, képviselte a világszerte élő bencéseket a Szentszék felé, valamint gondozta és terjesztette a bencés életformát.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Lectio Divina L'Harmattan

>!
L'Harmattan, Budapest, 2017
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634142638

Enciklopédia 39

Szereplők népszerűség szerint

zeneszerző · Ávilai Szent Teréz

Helyszínek népszerűség szerint

repülőtér


Kedvencelte 1

Várólistára tette 20

Kívánságlistára tette 22

Kölcsönkérné 1


Kiemelt értékelések

Jesper_Olsen>!
Notker Wolf: Szánj időt magadra, hogy életed legyen

Örülök annak, hogy erre a könyvre időt tudtam szánni és nem egy lendülettel, hanem kisebb adagokban (fejezetenként) olvastam végig. Notker Wolf különféle szempontok alapján járja körül az embernek az időhöz fűződő, igencsak szerteágazó kapcsolatrendszerét és közben az élet nagyon sok területe szóba kerül (a születéstől a halálig – és azon túl). Természetesen érvényesül a szerző bencés szerzetesi mivolta, ugyanakkor sokat utazóként és vezetőként megmutatkozik nyílt látásmódja is. Néhány gondolatot az idézeteknél kiemeltem, de ennél sokkal többet fedezhet fel, aki rászánja az idejét az olvasásra és utána talán saját életében is kamatoztatni tudja az idővel kapcsolatban kapott meglátásokat. – „Zeit lassen!”


Népszerű idézetek

Jesper_Olsen>!

Amikor az éjjel hosszúnak tűnik, egyvalami megmarad: a következő napba vetett remény.

138. oldal

Kapcsolódó szócikkek: éjszaka · remény
5 hozzászólás
Jesper_Olsen>!

Aki nagyon takarékoskodni akar az idővel, s ezért állandóan nyugtalanul tevékenykedik, azzal könnyen előfordul, hogy elvesztegeti az idejét.

13. oldal

Kapcsolódó szócikkek: idő
4 hozzászólás
Jesper_Olsen>!

Az örökkévalóság az, amikor a jelenből semmi sem hiányzik.

117. oldal

Kapcsolódó szócikkek: örökkévalóság
5 hozzászólás
moodhunter83>!

Az afrikaiak például sohasem sietnek. Van egy afrikai mondás, miszerint amikor Isten a világot teremtette, az európaiaknak órát, nekik pedig időt adott.

Kapcsolódó szócikkek: sietség
moodhunter83>!

Ugyanabban az időben ismerkedtem meg John Cage zenéjével is. Cage a zen buddhizmus által ihletett zenész volt, legendás zeneszerző és az avantgárd zene egyik kulcs figurája. Egyik híres zongoradarabjának címe 4 33. 1952-es bemutatója botrányba fulladt. A darab 4 perc 33 másodpercig tart, és ez alatt nem szólal meg semmi. A zongorista bejön a színpadra, leül, és egy hosszú szünetet tart. Csak a csendet hallani. A zenemű a maga szélsőséges formájában és esemény-jellegével a szünetet nem ismerő és maga körül szüntelenül zajt keltő társadalom kritikáját fogalmazza meg: azét a társadalomét, amelyben valaminek állandóan történnie kell.

Kapcsolódó szócikkek: csend · John Cage · zene · zeneszerző · zongora
Jesper_Olsen>!

Egy beszélgetésben az odafigyelés az, ami igazán fontos.

116. oldal

Kapcsolódó szócikkek: beszélgetés
moodhunter83>!

"A kiszámíthatatlan halál lebegjen mindennap szemed előtt.” Benedek ezt a tanácsot tehát nem azért adta, hogy ránk ijesszen, hanem hogy képessé tegyen bennünket helyesen közeledni ennek a világnak az értékeihez. Ez a mondat a lelki élet eszközeiről, vagyis a lelki gyakorlatokról szóló fejezetben szerepel. Azt mondja el nekünk, hogyan tudjuk elsajátítani azt a hozzáállást, amely megóv bennünket a hamis alternatíváktól, egyszerűen azáltal, hogy gyakoroljuk. Mindennap. A végességünkre való emlékezéssel felismerhetjük, mi az igazán lényeges és időtálló az életünkben. Ez a fajta tudatosság távolságvételre tanít, arra, hogy ne gabalyodjunk túlzottan bele felszínes és lényegtelen dolgokba.

Kapcsolódó szócikkek: halál
moodhunter83>!

André Gorz francia társadalomtudós javasolta a feltétel nélküli alapjövedelem bevezetését. Később maga is eltávolodott ettől az ötlettől. Érdekesen indokolta meg, hogy miért gondolta meg magát. Azt mondta, hogy eredeti ötlete végeredményben azt támogatta, hogy az ember egyáltalán ne tegyen semmit.
Ez veszélyes, és ezért gondjaim vannak a feltétel nélküli jövedelemmel kapcsolatban. Tudniillik ugyanez történik a fejlődő országokban. Itt az embereket függővé teszik a segélyekkel, ők pedig nem látják értelmét, hogy maguk kezdeményezzenek. Azok az emberek, akik mindent megkapnak, végül nem tesznek semmit saját elhatározásból. Miért is tennék? Nagy a kísértés, és kényelmes dolog, hogy csak elfogadják a pénzt. Miért tennének erőfeszítést? Amikor ezt a hozzáállást támogatjuk, leromboljuk a személy szabadságát és kreativitását, mert hozzászoktatjuk a passzivitáshoz.

Kapcsolódó szócikkek: André Gorz
Jesper_Olsen>!

Annak tudata, hogy Isten kezében vagyok, olyan alapnyugalmat ad, mely meghatározza életemet. Ez a szabadság a hitből jön.

180-181. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Isten · szabadság
moodhunter83>!

Az ókori gondolkodók úgy tartották, hogy megdolgozni a megélhetésért árt a személyiségnek. Rómában a mesteremberek ezért nem vehettek részt a kormányzásban. A politikusok, szónokok és ügyvédek nem dolgoztak, hanem a nyugalmukkal törődtek. Rómában törvényellenes volt pénzt kérni jogi tanácsokért.

Kapcsolódó szócikkek: Róma

Hasonló könyvek címkék alapján

Friedrich Nietzsche: Így szólott Zarathustra
Henri Boulad: A halálban ugyanis megszületünk
Jacsó Teodóra: Tükörben a boldogságom
Kahlil Gibran: A próféta
Friedrich Nietzsche: Zarathustra
Bernhard Zsigmond: Zarándokságunk
Nánássy László Dezső: Az élet útvesztői
Nánássy László Dezső: A hatodik parancs
Matthew Kelly: Meghívás az örömre
Edmond Bordeaux Székely: Biogenikus élet esszénus útja