Várkastély ​a vadonban 28 csillagozás

Norman Mailer: Várkastély a vadonban

Egy ​második világháborús történettel, a Meztelenek és holtakkal – sokak szemében a valaha volt legjobb háborús regénnyel – indult Norman Mailer nagyszabású írói pályája. Két emberöltő – káprázatos mesterművek, látványos köz- és talán még látványosabb magánélet, nagy bukások és harsány sikerek – után az agg mesternél a második világháborút kiváltó rettenet a téma újra, és az az eszelős megszállott, aki az emberiségre szabadította a gonoszt. Adolf Hitler. Ki volt Ő? Honnan jött? Miből ered gyűlölete, mely lávaként árasztotta el a földet? Miféle rontó varázs tette a világtörténelem legdémonikusabb figurájává? Személyét ma is döbbenettel vegyes kíváncsiság veszi körül, könyvtárakat töltenek meg a kérdések, a tudós elemzések, a találgatások. Norman Mailer a kutatómunkát regénye narrátorára, az első pillantásra is elég sátáni SS-hírszerzőre, Dietrichre bízza. És Dietrich megszállottan veti bele magát a Schicklgruber-Hiedler család száz esztendejének történetébe. Rejtelmes vagy rossz… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2007

Ulpius-ház, Budapest, 2007
566 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789637253980 · Fordította: Bart István

György_Előd>!
Norman Mailer: Várkastély a vadonban

Imádtam egyik kedvencem tőle, Meztelenek és Holtak mellett !

Klaudia_Venczel>!
Norman Mailer: Várkastély a vadonban

Nehéz könyv és nehezen is értelmezhető, amely egyértelműen látszik a véleményekből. Ha elfogadjuk, hogy ez egy fikciós történet, akkor máris más megvilágításba kerül az egész.
Azonban így is elborult és perverz a könyv, amely tele van vérfertőzéssel és egyéb hasonló dolgokkal. Egyébként nekem különösen tetszik, hogy egy ördög szemszögéből látjuk a történéseket, amelyek természetesen semmilyen közük nincsen a valósághoz.

Norman Mailer: Várkastély a vadonban

Nagyon nehezen végeztem vele, pedig igazából nem volt olyan rossz. Inkább csak a vontatott ördögös részek nem tetszettek.

pevike>!
Norman Mailer: Várkastély a vadonban

Amikor hallottam, hogy Mailer 10 év hallgatás után új könyvvel állt elő, ami Adolf Hitler gyermekkoráról szól, egyből az jutott eszembe, hogy ez talán A fiú evangéliuma által elkezdett út folytatása: megint adott egy nagyon közismert történelmi alak, aki kénytelen szembesülni saját lelki mélységeivel. Ezért vettem meg a könyvet, és ezért olvastam végig. Bizonyos értelemben azt kaptam, amit vártam, más értelemben pedig nem. Spoileres élménybeszámoló itt: https://hell.blog.hu/2007/10/01/varkastely_a_vadonban

zsofi017>!

Szilárdan hiszem, hogy a bennünket körülvevő természetfeletti erők között sok olyan van, melyet joggal nevezhetünk gonosznak. Az sem lehetetlen, hogy a leggonoszabbak valami olyan lény körül gyülekeznek, melyet régen Sátánnak neveztünk. Ha pedig létezik ilyen lény, akkor kétségkívül fokozott figyelmet fordít az incesztuáriusokra. Hiszen elképzelhető, hogy a Főgonosz ne akarja elfojtani ama rendkívüli lehetőségeket, melyek az Isten adta gének megkettőződéséből fakadnak! Vagyis még több hatalmat Herr Hitlernek! […]
Himmlernek sejtelme sem lehetett róla, hogy megállapításait a valóság a hatványukra fogja emelni.

zsofi017>!

A magunknál gyengébb embereket könnyű megérteni, a nálunk erősebbek valódi érzelmeinek a kifürkészése azonban egyáltalában nem egyszerű dolog.

zsofi017>!

Pedig ha már gyerekkora óta tudta, hogy Isten mindenütt jelenvaló, akár azt is tudhatta volna, hogy az Ördög is nemkülönben.

zsofi017>!

Vajon feltétlen velejárója-e az isteni hatalomnak a kíméletlenség?