Nápoly, ​1944 8 csillagozás

Norman Lewis: Nápoly, 1944

A ​szövetséges angol-amerikai haderők 1943 őszén megnyitják a második frontot Dél-Olaszországban, s elfoglalják Nápolyt, az országrész legjelentősebb városát. Norman Lewis, a jeles angol író – mint megannyi írótársa – a brit katonai elhárításnál teljesített szolgálatot a második világháború alatt. E minőségben Nápoly megszállásának idején azt a feladatot kapta, hogy a szövetséges katonai kormányzat munkáját biztosítsa és támogassa egy úgynevezett "kapcsolat-", érthetőbben besúgóhálózat kiépítésével. Norman Lewis így sajátos rálátással követhette nyomon Nápoly megszállásának eseményeit, s az 1944-es évről szóló naplójában följegyez mindent, amit említésre méltónak talál egy jellegzetesen angol és kiművelt fő: a camorráról, a nápolyi maffiáról, felettesei üzelmeiről, a város letűnő arisztokráciájának különcségeiről, a kommunista konspirációkról,a délolaszok szerelmi szokásairól és szexuális életéről vagy éppen különös politikai viselkedéséről, a Vezúv negyvennégyes kitöréséről és a… (tovább)

Európa, Budapest, 1989
268 oldal · keménytáblás · ISBN: 9630747847 · Fordította: Félix Pál

Olaszország

Norman Lewis: Nápoly, 1944

Ez egy napló, mégpedig egy II. világháborús, őszinte visszaemlékezés. Amikor a szövetségesek partra szálltak Olaszországban, 1943 végén, sokan éreztek örömöt. Felszabadítóként mentek Olaszországba, ám – a napló szerint – sokan ezt megszállásnak érezték. Ezekről a hónapokról szól ez a könyv, ami bemutatja a megszállt területek életét, a nápolyiak érzéseit, a katonák életét és viselkedését. De sokat foglalkozik a helyi szokásokkal, a besúgók – más néven „barátok” – beszervezésével, a korrupcióval, a csempészéssel, a nápolyi arisztokratákkal. Rövid bemutatót olvashatunk a Vezúv kitöréséről. Találunk benne „római nagybácsikat”, dottorékat, mérnököket, ügyvédeket, prostituáltakat, bűnözőket, rendőröket. És mindez hosszú időn keresztül nagy gondot okozott a megszálló angol-amerikai-kanadai katonai rendőrségnek. Ezekről a tapasztalatokról számol be a szerző, számos személyes élménnyel, helyenként humoros hangvételben. Kíváncsi lennék, Magyarország 1945-os felszabadítása (megszállása) kapcsán született-e (születhetett-e) ilyen könyv a szovjet hadsereg valamelyik tagjától? Amíg ilyen nincs, ezt ajánlom olvasásra!

kokenyesj>!
Norman Lewis: Nápoly, 1944

Nagyon érdekes, olvamányos könyv az angol hadsereg egy tisztjének naplója 1943 végétől. A megszállt Dél-Olaszországban végzett munkájáról. A szerző megszerette Olaszországot és az olasz népet. Ez tükröződik naplójából. A szeretet mellett mély együttérzés él benne az éhező, nyomorgó, de mégis életrevaló olasz emberek iránt. Nagyon szép, emberséges könyv.

nacse>!
Norman Lewis: Nápoly, 1944

Nekem nagyon tetszett. Jó a stílus, érdekes mondanivaló

gidabetti>!

Az igazságszolgáltatás sohasem működött valami fényesen, de ha van egy hely a világon, ahol megvásárolható, hát az Nápoly.

Kapcsolódó szócikkek: igazságszolgáltatás
gidabetti>!

Az olaszok között eltöltött év az emberségük és kultúrájuk iránti olyan csodálattal töltött el, hogy meg kellett vallanom magamnak: ha újraszülethetnék, és megválaszthatnám születésem helyét, feltétlenül Olaszországot választanám.

Kapcsolódó szócikkek: Olaszország
gesztenye11>!

Ez volt a háború – valószínűleg az egész emberiség történelmének is – eddigi legnagyobb támadása, s a tengeren egészen a szemhatárig megszámlálhatatlan hajó zsúfolódott össze, mi azonban annyira elveszettek és gyámoltalanok voltunk, mint Jancsi és Juliska a rengeteg erdőben.

10. oldal - 1943. szeptember 8.

Kapcsolódó szócikkek: II. világháború
gesztenye11>!

Dumas korában a nápolyi felső réteg huszonnégy óránként csupán egyszer étkezett – télen délután két órakor, nyáron éjfélkor.

67. oldal - November 5.

Kapcsolódó szócikkek: Alexandre Dumas · éjfél · étkezés · Nápoly · nyár · tél
gesztenye11>!

Ezekben a pompás importált bakancsokban akár a mennyországba is menetelhet…

169. oldal - Május 9.

Kapcsolódó szócikkek: bakancs · mennyország
zozo70bus>!

Pénteken legalább tíz ügyet kellett elintéznem, többek között Aversa mellett el kellett mennem egy parasztházba, amelynek lakóit katonaszökevények támadták meg. Mivel nem találtak semmit, amit érdemes lett volna elrabolni, megtámadták, és minden elképzelhető módon megalázták az asszonyokat, beleértve azt is, hogy szodomiára akarták kényszeríteni őket. Megerőszakolni nyilván csak azért nem erőszakolták meg őket, mert sok katonánk fél a vérbajtól. Ennek a hátborzongató ügynek az egyik szenvedő alanya egy feltűnően csinos lány volt; igaz, külsején rontott püffedtsége – kiváltképpen a szeme körül tűnt vizenyősnek az arca. Ezt a tünetet gyakran megfigyeltem az éhhalálhoz közel járó embereknél. Igyekeztem megnyugtatni a szenvedőket, homályosan elégtételt ígérve nekik. Mást nem tehettem.
Ma ugyanaz a lány megjelent a parancsnokságon, szemét elsütötte, egész testében remegett. Apjától hozott levelet, amelynek meglepően irodalmi stílusa miatt azt gyanítottam, hogy a falu plébánosa fogalmazhatta.

"Uram,
amikor nagyságod volt szíves ellátogatni hozzánk, szeme pillantásából észrevettem, hogy leányom jó benyomást tett Önre.
Mint tudja, ennek a lánynak nincsen anyja, és már napok óta nem evett. Mivel munka nélkül maradtam, nem tudom táplálni családomat. Ha el tudná intézni, hogy naponta egyszer tisztességes ételhez jusson, roppant boldog lennék, ha ott maradna Önnél, és kellő időben talán közös megegyezésre juthatnánk.
Alázatos híve…""

gesztenye11>!

Liana tehát nem kap angol férjet, én pedig nem ellenőrzök többé házasságért folyamodó olasz lányokat. A körzet főparancsnoka és Parkinson őrmester egyesített erőfeszítéseinek eredményeként mostantól fogva alig-alig lesz nemzetközi házasság ebben a körzetben.

260. oldal - Október 20.