A ​Mirrén titka (Brunar 1.) 12 csillagozás

Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Öles ​termetű vándor barangol a Magyar Királyság erdeiben. Nyomában rejtély lappang, útitársa egyetlen irdatlan husáng. Senki sem emlékszik rá, mikor és honnan érkezett. Csak előbukkan olykor a fák árnyékából,és igazságot oszt a sűrűbe tévedők között.
Ki tudja, talán ő is a jövőlátó tükröt, az ősi Mirrént oltalmazza a sötét erőktől.

Brunar története nyolcszáz esztendővel röpíti vissza az időben az olvasót. Varázserejű hősök és túlvilági lények járják a Pilis bérceit, titokzatos,törpenövésű szerzetek vonulnak hadba a Mirrén védelmében. Mindeközben Fehérváron András herceg német asszonya, Gertrúd ördögi tervet forral a gyermekkirály ellen. Férje fején kívánja látni a koronát, s ezért bármilyen gazságra képes. Ám színre lép az erényes és tiszta szívű Bánk bán, aki a hazaszeretet örök szimbóluma a magyarság számára…

A közelmúltban A Magyar Kultúra és Művészet Tiszteletbeli Követe címmel kitüntetett szerző mesterien ábrázolja a középkori vitézi világ legendás… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2021

Kiadói ajánlás: 16 éves kortól · Tagok ajánlása: 16 éves kortól

Menő Könyvek, Budapest, 2021
Menő Könyvek, Budapest, 2021

Brunar · Bánk bán · II. András · Petur bán · Tiborc (idősebb)

Cs_N_Kinga P>!
Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Nos ilyen is van, én most a kisebbséghez tartozom, de nekem ez a kötet tetszett. Igaz-igaz, Bánk az egyik szerintem legszerethetőbb történelmi alak, ha amit Melindával csinált nem nézzük. Szereti a hazáját, honfitársait, a népet úgy egyáltalán egy végtelenül hűséges férj, és jó apa. Legalábbis az oldalakról ez jött le róla. Maga a Mirrén nem tudom, hogy létezik-e? Mármint jó – jó nem a tükör maga vagy ilyesmi, hanem hogy van-e róla bármilyen monda vagy hasonló, mert nem jártam utána, de nem is ez a lényeg. Nehezen haladtam vele, még annak ellenére is hogy ez elvileg egy ifjúsági kötet….. pedig szerettem, szerintem az író nagyon jól ír, gyorsan lehet pörgetni a lapokat, jók a történelmi dolgok benne, mégis időt kellett rá szánnom. Úgy gondolom, nem a könyvvel van a baj, hanem talán a korbesorolással. Lehet egy nagy történelem rajongó már 14 évesen is kezébe veszi és imádni fogja, de aki nem rajong érte, talán jobb ha majd felnőttként veszi kézbe. Nem is tudom, de valahogy a végén esett le, hogy ez csak egy állomás, és az igazi főszereplőnk elbújva nem más mint Brunar spoiler. És mivel ez egy sorozat indító kötete én nagyon várni fogom a folytatást, mert kíváncsi vagyok még mi jön ezután:))) A történelmi fikció szerelmeseinek kifejezetten ajánlanom.

kratas P>!
Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Sajnálom, de nem szerettem ezt a történetet, pedig mennyire örültem neki, amikor kézbe vettem, hogy igen, magyar történelmi regény, ami még állítólag ifjúsági is és végre! nem a honfoglalásról szól…
Nagyon-nagyon-nagyon-nagyon sok szereplőt van a könyvben, eleinte még bosszantott, amikor hirtelen nem tudtam, hogy most akkor ki is került vissza az adott fejezetben a cselekménybe, de aztán nagyjából a felénél feladtam és csak a főbb alakokra koncentráltam.
De még így sem tudott lekötni, kívül maradtam a történeten, egyik szereplőhöz sem sikerült közel(ebb) kerülni. Bánk is csak addig volt relatív szimpatikus, ameddig Melindát… hmm, szóval ameddig Melindával nem zörrentek össze.
A fantasy szál inkább idegesített csak, jobban esett volna több érzés és kevesebb cselszövés és magyarázkodás.

Habók P>!
Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Ez is egy klasszikus újramesélve, igen jelentős részeket vesz át Katona Bánk Bánjából. És mellé a fantasy – ez akár működhetne is. De sajnos nem működik. Nincs igazi kapcsolódási pont a két történetszál között. A tükörkeresés egyébként is elég mellékszál, igazából Gertrudis magyarok iránti köpködő gyűlölete a fő vonal. Ez pedig – legalábbis nekem – elég egysíkú, unalmas. (De egy nagy pozitívuma van a regénynek – újra előszedtem Katona drámáját. Nagy a különbség.)

BBetti86 >!
Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Amikor véletlenül ugyanaz a téma megtalál több történetben is. Megnéztem András királyról a tévésorozatot, Urbánszki tatárjárásról szóló regénysorozatát elkezdtem, majd jött Jókainak András király keresztes hadjáratát feldolgozó regénye. Most meg azon lepődtem meg, hogy a Brunar történelmi fantasy sorozat is ebben a korszakban játszódik. Itt van András, Gertrúd, meg gyermekként már Bélát is látjuk. Valahol már kezdem is unni, hogy még egy oldalról vizsgáljam meg András jellemét, illetve, hogy jutottunk a tatárjáráshoz.

Ami miatt ez más lehetne, ami majd sorozattá összeköti, az a fantasy elem és Brunar. Van egy tükör, amiben látni a jövőt. Vannak, akik megszereznék és kihasználnák. De vannak védelmezői, van itt mágia és minimális fantasy elem. A gond csak az, hogy ezt nem éreztem a történetbe illőnek. Elolvastam ezeket a részeket is, de nem is kötöttek le, meg nem éreztem őket relevánsnak a nagy egészet nézve. Ha csak a tatárjárást nézem, mit segített azon a tükör? Nem lehetett elkerülni, legfeljebb most volt tanúja annak, hogy jött el a katasztrófa. Annyit már tudok, hogy a következő rész meg Mohács elé visz hasonlóan. Nem hiszem, hogy én élvezni fogom, ha nemzeti tragédiák elé lépünk majd rendszeresen így ki. Mi jöhet még? Rákóczi? 1849? 1956? Sajnos, ötletem lenne.

Sokkal inkább tudtam történelmi regényként olvasni, és Bánk bán regényként értékelni. Színesebb, élvezetesebb volt a regény ezen fele. Gertrúd kellően intrikus vérengző volt, aki több oldalról is sértette a magyar urakat, és elég elkerülhetetlennek tűnt, hogy be fog telni valakinél a pohár. Ez lett Bánk, és Nógrádi meg is rajzolja az ívét, ahogy a nemes túl sok borzalommal szembesül, túl sok személyes veszteség éri, és mind mögött ott áll Gertrúd, aki közismerten gyűlöli a magyarokat. Még akkor is meg van a feszültsége annak, mikor robban a férfi, ha a drámából és az operából tudjuk, mi és milyen sorrendben követi egymást. Megkapjuk ezeket a darabokat most is, kiegészítve a kis László gyermekkirály tragédiájával.

Egyszerre sikerült személyes történetet írni, de festeni a nagyobb képet is. Bánk személyesen is szenvedi el a méltatlanságokat, de ki van vetítve, hogy hasonlóan az ország is min megy keresztül. A jövő talán olyan szempontból tud idevágó lenni a tükörrel és az özvegy királyné küldte jóslattal, hogy hozzá lehet képzelni, milyen folyamatok indulnak most el, és alig pár évtizeddel később mindez miképpen jelenik majd meg Muhi és a tatárok idején.

A történet mindkét fele rendelkezik egy főellenséggel, akivel le kell számolni. A történelmi színben ez Gertrúd, a fantasy vonalon a tükröt megszerezni akaró zsarnok nemes. spoiler De azért igyekszik nem tisztán fekete-fehér színekkel dolgozni a szerző. Bánknak fel lehet róni, hogy spoiler Ahogy Gertrúd minden magyargyűlölete mellett spoiler És ezek jók, mert még inkább történelmi regénnyé, nem mesévé teszik a történetet.

Kellően olvasmányos is, számomra elsősorban a történelmi szín. Megvannak a drámai tetőpontok, fordulatok és sodróan megírva. Nincs ráerőszakolva régies és mű nyelvezet, de nem is kerültek bele olyan elemek, amelyek kiugranának a történelmi környezetből.

Ahhoz képest, hogy az elején mennyire kedvemet szegte, hogy megint András és Béla, megint jönnek majd a tatárok, kellemesen kikapcsolt és a Bánk bán újramesélés is tetszett.

gizmo6 I>!
Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Az elgondolás valóban kitűnő, azonban a végeredmény nagyrészt csalódás. A legnagyobb problémám a kötettel, hogy a korhatári besorolás (16+), és a borító vonzó, fiatalokat célzó megjelenése ellenére, sem a szöveg narrációja, sem a karakterek, sem pedig a történetvezetés nem teszi valódi ifjúsági irodalommá a kötetet.
A regény alaptörténete érdekes és izgalmas, több történetszálat is mozgat, rengeteg szereplőt – valósakat és kitaláltakat, jókat és rosszakat – felvonultat. A cselekményvezetés lendületes, rengeteg a fordulat, az akció, azonban a narrációs technika és a karakterek miatt, ezekbe az olvasó nem tudja magát beleélni.
Bővebben: http://cornandsoda.com/bank-ban-es-egy-csipetnyi-fantas…

judyt05>!
Nógrádi Gergely: A Mirrén titka

Bánk Bán története egy kis fanatsyval fűszerezve.
Szép színes szavakkal ír az író, érthető amit ír, kidíszíti sokszor a mondatokat. Az esemény az elég döcögve halad főleg az elején. Nem nagyon fogott meg ez a könyv, de egyszer azért érdemes elolvasni a magyar történelem véget.

Chöpp >!

– Szabad magyar? – dünnyögte maga elé. – De hiszen igazán szabad csak az lehet, aki maga fölött képes uralkodni.

Kapcsolódó szócikkek: szabadság
Chöpp >!

A világot az önzés mozgatja. Nincs ennél erősebb törvény.

Kapcsolódó szócikkek: önzőség
Chöpp >!

Az élet, persze így is igazságos. Ha esőért imádkozol, számolnod kell a sárral is.

Chöpp >!

A politika nem szívjóság, pusztán érdekérvényesítés és haszonszerzés.

Kapcsolódó szócikkek: politika
Chöpp >!

Sosem szabad azonban elfeledni, hogy élni az ember joga és nem kötelessége. És ami engem illet, egyáltalán nem akarok mindenáron életben maradni. Az értelmes halál jó és hasznos. Ám csakis értelmes élet végén lehet értelmes halál.

Kapcsolódó szócikkek: Brunar · élet · halál
Chöpp >!

Milyen szép ország is a miénk! – merengett a bán. – S milyen szomorú ország! Ó, ha egyszer végre össze tudnánk fogni magunkért, a jövőnkért…! Balsorsban tanulja meg a nép, mit jelent a boldogság.

Chöpp >!

Gertrúd megvetőn nézett az öccsére.
– Az embernek az élettől is elmegy a kedve, ha örökösen az ostoba családja után kell takarítania – mondta indulattal.

Chöpp >!

Furcsák az emberek. Életüket kockáztatják anyagi javakért. Hatalomért. Dicsőségért. Ugyan akad-e bármi, ami felérhet azzal az egyszeri csodával, amit életnek nevezünk? Valóban létezhet ezen a világon olyasmi, ami megérné a halált?

Brunar sorozat · Összehasonlítás